وکیل تغییر کاربری

اجرای حکم کیفری

برای اعطای وکالت به وکیل اجرای حکم کیفری متخصص تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


حکم کیفری چیست و چه تفاوتی با حکم حقوقی دارد؟ حکم کیفری چه انواعی دارد؟ اجرای حکم کیفری به چه طریقی است و چه قوانین و مقرراتی را شامل می­ شود؟ در این مقاله به این سوال­ ها پاسخ خواهیم داد پس همراه ما باشید.

 تفاوت دعاوی حقوقی و کیفری

احتمالا شما هم در خانواده ای زندگی می­ کنید که خودتان یا از بستگانتان افرادی در آن وجود دارند که به دلایل گوناگون درگیر مسائل قضایِی، دادگاه، شکایت و … هستند. شکایاتی مانند ارثیه، امور ملکی، دزدی، رابطه نامشروع و…. اما چرا در بعضی پرونده­ ها فردی یا افرادی را مجرم اعلام می­ کنند و مجازات­ هایی مانند زندان و جریمه نقدی برایشان در نظر می ­گیرند اما درسویی دیگر فقط فرد را ملزم به انجام دادن تعهداتش می­ کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مسئله ماهیت مشکلات قضایی است، زیرا مباحث قضایی به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می­ شود.

دعاوی حقوقی شامل مواردی می­ شود که از نظر قانوی مجازاتی برای افراد در نظر گرفته نمی ­شود و فرد محکوم فقط ملزم به پرداخت یا انجام تعهدات خویش می­ باشد از جمله( مسائل ملکی، امور خانواده، ارث، رهن، اجاره و ….). اما در سویی دیگر وقتی جرم یا قانون شکنی روی داده باشد به آن دعوای کیفری گویند که برای فرد محکوم از طرف دادگاه مجازات در نظر گرفته خواهد شد مانند (سرقت، کلاهبردای، تجاوز، قتل، رشوه و…..).

دعاوی برای پیگیری و اجرای حکم کیفری یا حقوقی نیاز به وکلای متخصص و همچنین دادگاه های خاص خویش دارند که در مورد دعاوی کیفری و دادگاه های آن به صورت مختصر اشاره­ ای خواهیم کرد.

دادگاه­ های کیفری

دادگاه ­های کیفری در مقابل دادگاه ­های مدنی قرار می ­گیرند که برای بررسی پرونده ­های حقوقی ایجاد شده ­اند .

انواع مختلفی از دادگاه های کیفری وجود دارند از جمله دادگاه کیفری یک، دو، دادگاه انقلاب، دادگاه های نظامی که ما در اینجا به دادگاه کیفری یک و دو اشاره می­ کنیم. دردادگاه ­های کیفری یک به جرایم زیر پرداخته می ­شود.

 • جرایمی که در آن باعث سلب حیات از فردی خواهد شد.
 • جرایمی که سبب حکم ابد می­ شود یا حبس تعزیری آن بیش از ده سال است.
 • جرایمی که موجب قطع عضو خواهد شد یا دیه ­ای که باید نصف دیه فرد کامل پرداخت شود.
 • جرایم سیاسی و مطبوعاتی

دادگاه ­های کیفری دو صلاحیت رسیدگی به تمامی جرایم را دارا می ­باشد مگر مواردی که در صلاحیت و وظیفه دادگاهی دیگر باشد. در این دادگاه ­ها به پرونده­ های کیفری رسیدگی خواهد شد که سبب صدور حکم و اجرای حکم کیفری از سوی دادگاه خواهد شد.

اجرای حکم کیفری

پس از صدور حکم از سوی دادگاه چه حکم مدنی چه حکم کیفری مرحله اجرای حکم قرار دارد. در مورد حکم دادگاه مدنی اجرای حکم منوط به تقاضای صدور اجرایه توسط برنده پرونده است درحالی که در مورد بعضی پرونده ­های کیفری نیازی به صدور حکم اجرایی از جانب شاکی وجود ندارد.. البته در صورتی که پرونده­ ای کیفری شاکی خصوصی داشته باشد ولی قبل از اجرای حکم شکایت خویش را پس بگیرد فرد مجرم حق اعتراض و گرفتن تخفیف برای مجازات خویش را در اجرای حکم کیفری دارا می­ باشد.

انواع حکم مجازات کیفری

اجرای حکم کیفری زیر نظر دادستان انجام می­ شود و دارای شرایطی خاص است. در وهله اول حکم باید قطعی صادر شده باشد و زمان تجدیدنظرخواهی آن هم به پایان رسیده باشد در این صورت لازم الاجرا خواهد بود. در مورد دوم باید اشاره کرد که جرایم کیفری به دو نوع قابل بازگشت و غیر قابل بازگشت تقسیم می­ شوند، و بر عکس پرونده ­های حقوقی که با رضایت شاکی پرونده بسته می­ شود، پرونده ­های کیفری قابل بازگشت با رضایت شاکی موقوف اما در پرونده ­های غیر قابل بازگشت به خاطر جنبه عمومی آن مجازات اجرا خواهد شد حتی در صورت رضایت شاکی. بسته به نوع جرم، مجازات­ های متفاوتی برای افراد در نظر گرفته می­ شود که در این مقاله به چند مورد از مهم ترین آنها می­ پردازیم.

اجرای حکم کیفری شلاق

مجازات شلاق بسته به نوع مجازات فرد به تعداد مختلف و دو نوع حدی و تعزیری تقسیم می ­شود. همچنین اگر فردی به مجازات در ملاء عام محکوم شده باشد این امر باید صورت بپذیرد.

اجرای حکم کیفری شلاق توسط کمربندی از جنس چرم با طول یک متر و قطر 5/1 سانتی­متر انجام می­ شود و اجرای آن دارای قوانین خاصی است که به برخی از آنها اشاره می ­کنیم:

 • ضربات شلاق نباید به سر و صورت یا قسمت­ های جلویی بدن برخورد کند.
 • در مورد زنان اجرای آن باید توسط مامور زن و بدون حضور مردان انجام گیرد.
 • بسته به نوع آب و هوا مجازات شلاق انعطاف­ پذیر است به عنوان مثال نباید در مناطق گرمسیر در اوج گرما و در مناطق سردسیر در اوج سرما انجام بگیرد.
 • اگر فرد بیهوش شود برای ادامه اجرای حکم نیاز است که هوشیار شود.
 • اگر فردی مشکل پزشکی داشت تا زمان بهبودی وی باید صبر کرد.
 • اگر فردی متحمل بازداشت شده باشد به ازای هر روز 3 شلاق از مجازات وی کاسته می ­شود .

این نکته را هم باید خاطر نشان کرد که در زمان اجرای حکم کیفری حد در صورتی که شلاق زننده آسیبی به سر و صورت یا نقاط جلویی بدن فرد بزند مسئولیتی در قبال آن ندارد، اما در مورد شلاق تعزیری اگر آسیبی وارد شود مامور شلاق زننده مسئول و در مواردی باید خسارت آن آسیب را بپردازد.

تفاوت مجازات ­های حد و تعزیری

شاید برای بسیاری از مردم تفاوت این دو مورد سوال باشد. مجازات حد برای جرایمی در نظر گرفته می ­شود که حکم آنها از طریق شرع صادر شده است و نظام قضایی در تعیین میزان آن نقشی ندارد مانند زنا، اما درمورد مجازات­ های تعزیری قاضی با توجه به نوع جرم و شرایط مجرم و صلاح خویش می­ تواند حکم خود را در حداقل و حداکثری که قانون­ گذار وضع کرده است صادر کند.

اجرای حکم کیفری دیه

بسته به نوع جرمی که از جانب فرد صورت گرفته است برای وی مبلغ مشخصی را به همراه مدت زمانی معین را برای پرداخت دیه در نظر می­ گیرند. طبق قانون، دیه جرم عمد را تا یکسال قمری، دیه جرم شبه عمد تا دو سال قمری، و دیه جرم غیر عمد یا اتفاقی را تا سه سال قمری برای پرداخت زمان داده خواهد شد .

اگر در تاریخ مورد نظر دیه از جانب مجرم پرداخت نشود دادگاه رای به توقیف اموال وی می­ تواند بدهد اما در صورتی که از نظر مالی در شرایط مناسبی قرار نداشت وی می ­تواند تقاضای اعسار دهد تا پرداخت دیه به صورت اقساط انجام شود. در این زمان است که دادگاه شرایط مالی فرد را بررسی کرده در صورت تایید با این امر موافقت می­ کند.

اجرای حکم کیفری حبس

برای اجرای حکم کیفری فردی که در دادگاه محکوم و برای وی حبس تعیین شود را به یکی از مراکز حرفه آموزی، کانون اصلاح و تربیت یا زندان­ ها ارجاع می­ دهند. اگر فردی در زمان برگزای و صدور رای دادگاه­ در بازداشت به سر ببرد مدت زمان بازداشت وی را از میزان حبس او می­ کاهند همچنین اگر بعد از زمان صدور حکم آزاد باشد دستور حکم جلب وی برای دستگیری صادر می­ شود. در مواردی فرد مجرم دارای بیماری می­ باشد که قادر به تحمل مجازات حبس نیست، دادگاه پس از ارجاع به پزشکی قانونی و اطمینان حاصل از شرایط روحی و روانی او تا زمان درمان کامل حکم حبس را در مورد وی به تعویق می­ اندازد.

اجرای حکم کیفری جزای نقدی

گاهی دادگاه برای فرد مجرم مجازات نقدی را با توجه به جرم وی در نظر گرفته و مدت زمانی را برای پرداخت آن برای مجرم تعیین می­ کند. در صورت عدم پرداخت از سوی مراجع قضایی اموال وی توقیف می­ گردد تا جزای نقدی خویش را بپردازد و در صورت عدم پرداخت دادگاه به تامین جزای نقدی از طریق فروش اموال وی می پردازد. البته مستثنات دین  در این امر از جانب دادگاه رعایت خواهد شد. در مواردی خود فرد تمایل به پرداخت جزای خویش را دارد اما توان آن را ندارد به همین خاطر می­ تواند تقاضای اعسار و قسط بندی را بدهد.

 از جمله نکاتی که باید ذکر کرد این مسئله هست که به ازای هر روزی که در زمان قبل از صدور حکم، فرد در بازداشتگاه بوده باشد 30 هزار تومان از جزای نقدی وی کاسته می­ شود. همچنین در صورتی که فرد جزای خویش را نپردازد به ازای هر 30 هزار تومان یک روز حبس برای وی مقرر می­ گردد.

وکیل اجرای حکم کیفری

همانطور که گفتیم جرایم کیفری، جرایمی هستند که سبب مجازات­ هایی مانند اعدام، زندان، شلاق و امثالهم می ­شوند، پس با جان و آبروی افراد رابطه مستقیم دارند و از طرفی بخاطر پیچیدگی­ های بالای این قبیل پرونده ها است که استفاده از یک وکیل کیفری درجه یک که بتواند بهترین نتایج را نصیب موکلین خود کند ضروری به نظر می رسد.

ویژگی­ های بهترین وکیل اجرای حکم کیفری

بهترین وکیل در حوزه کیفری وکیلی است که دارای دانش، تخصص و تجربه باشد و به قوانین و مقررات مباحث کیفری تسلط داشته باشد. همچنین از یک وکیل خوب کیفری انتظار می­ رود که به صورت تخصصی فقط بر این حوزه تمرکز داشته باشد تا بتواند پرونده ­های کیفری موکلین خویش را هر چه سریع­ تر به نتیجه برساند. و اما شاید مهمترین اصل در امر وکالت این است که یک وکیل بدون قول­ های واهی به موکلین صادقانه و با تمام تلاش انجام وظیفه کند.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام یه وکیل کیفری دونستن حکم زنا و رابطه نامشروع و سقط جنین میخواستم که مساوره بگیرم ازشون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44899341