وکیل تغییر کاربری

تنظیم دادخواست

برای اعطای وکالت به وکیل متخصص تنظیم دادخواست تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


امروزه نسبت به گذشته با بیشتر شدن دعاوی بین افرد جامعه و مراجعات بسیار زیاد آنها به دادگاه ها نیاز است که افراد برای گرفتن نتایج مطلوب، اطلاعات خویش را در زمینه های قضایی افزایش دهند یا از متخصصین این حوزه کمک بگیرند. یکی از این موارد، بحث شکایات حقوقی وکیفری، و ارائه دادخواست ها وشکایت ها به دادگاه هاست. به عنوان مثال زمانی که مشکلاتی از قبیل قتل، خیانت در امانت، برهم زدن نظم جامعه در میان است مباحث کیفری هستند و از طریق شکواییه ها پیگیری خواهند شد. در مقابل زمانی که مسائل خانوادگی، تقسیم ارث و میراث، موارد مربوط به رهن و اجاره منزل و ….. برای افراد به وجود می آید به آن مشکلات حقوقی گویند که برای پیگیری این پرونده ها اولین قدم ارائه دادخواست به دادگاه می باشد. در این مقاله ما در مورد چیستی دادخواست حقوقی تفاوت آن با شکواییه و نحوه تنظیم دادخواست صحبت خواهیم کرد.

دادخواست چیست؟

در تعریف باید گفت: دادخواست تشکیل شده از دو کلمه ((داد)) به معنی عدل، قانون و ((خواست)) به معنای درخواست عدل و قانون که اصطلاحا به دادخواست عرض حال نیز گویند. دادخواست به عنوان اولین مرحله در جهت پیگیری دعاوی باید از طرف شاکی به دادگاه ارائه شود. در ادامه راجع به نحوه تنظیم دادخواست صحبت خواهیم کرد.

تفاوت تنظیم دادخواست حقوقی و شکواییه کیفری

شاید دیده باشید که برای طرح دعوا در بعضی حوزه ها فرد برای پیگیری پرونده، شکایت خود را در هر برگه ای یادداشت می کند که به آنها شکواییه یا شکایت نامه گویند، که شاکی برای اعلام شکایت خود آن را تنظیم و نزد مقام کیفری ارائه می کند. در مقابل در برخی از موارد دیگر افراد برای پیگیری شکایات خود مجبور به تنظیم آن بر روی  برگه های خاصی هستند که به آن ها برگه های تنظیم دادخواست گویند که برای پرونده های حقوقی کاربرد دارد و از طرف مراجع قضایی صادر خواهد شد. از دیگر تفاوت های دادخواست و شکواییه باید به موارد زیر اشاره کرد:

شکواییه در دعاوی کیفری بابت وقوع یک جرم و برای مجازات فرد یا افراد تنظیم می گردد در صورتی که دعاوی حقوقی بر مسائل حقوقی و مالی تاکید و دادخواست تنظیم می گردد.

دعاوی حقوقی تحت آیین دادرسی مدنی هستند و موضوعات مدنی را در بر می گیرند. اما تنظیم شکواییه مربوط به موضوعاتی است که تحت آیین دادرسی کیفری قرار می گیرند.

مرجع صالح برای رسیدگی به پرونده های کیفری و شکواییه ها، محاکم کیفری از قبیل دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری دو، دادگاه انقلاب و دادسراهای عمومی است، در صورتی که مرجع صالح در رسیدگی پرونده های کیفری محاکم حقوقی و شعبات حقوقی واقع در دادگستری ها می باشد که شاکی باید بعد از تنظیم دادخواست خویش آن را به این مراکز ارائه دهد.

هر یک از دعاوی حقوقی برگه تنظیم مخصوص به خود را دارا می باشند، به عنوان مثال برگه تنظیم دادخواست دعوای حقوقی با دعوای تقسیم ارث متفاوت است. در صورتی که در دعاوی حقوقی از برگه های دادخواست متناسب با آنها استفاده نگردد دادخواست از طرف دادگاه رد شده و قابل بررسی نخواهد بود. در مقابل برخلاف دعاوی حقوقی در دعاوی کیفری از هر برگه ای می توان برای تنظیم شکاوییه استفاده کرد.

سرانجام در تنظیم شکوایه دعاوی کیفری هزینه تمبر ثابت است اما در دعاوی حقوقی بستگی به عوامل مختلفی دارد.

اجزای تشکیل دهنده دادخواست

دادخواست باید به زبان فارسی تنظیم شود، اگر به زبان دیگری باشد قانونی نیست. همچنین باید با لحنی مناسب و قابل خواندن تنظیم شود. متن نگارشی آن باید عاری از هرگونه غلط املایی باشد و تمام نکات نگارشی حتی نقطه و ویرگول ها رعایت شود.

یک برگه دادخواست حقوقی دارای بخش هایی است که باید با دقت جهت ارائه به دادگاه تکمیل گردد و ما در ادامه به این اجزا اشاره و بیشتر صحبت می کنیم.

خواهان

در بحث مشکلات و پرونده های قضایی دو طرف در دعاوی وجود دارد. 1.خواهان دعوا 2. خوانده دعوا

 فردی را که دارای مشکلیست و طالب رسیدگی به آن است را خواهان دعوا گویند که برای پیگیری پرونده خود در قدم نخست اقدام به تنظیم دادخواست می کند و آن را جهت پیگیری تحویل دادگاه می دهد. برای تکمیل فرم دادخواست، فرد خواهان باید مشخصات کامل فردی از قبیل، اسم، فامیل، نام پدر، کد ملی و آدرس دقیق محل زندگی یا سکونت را تکمیل کند. در صورت عدم تکمیل دقیق موارد ذکر شده دادخواست وی  مورد قبول واقع نشده و رد خواهد شد. اشخاص برای تهیه این برگه های دادخواست باید از محل فروش اوراق قضایی واقع در مجتمع های قضایی اقدام کنند.

درمورد پرونده های حقوقی و برای تنظیم دادخواست به دلیل پیچیدگی بالا و حساسیت در تنظیم دادخواست ها در اکثر مواقع این وکلا هستن که کار تنظیم قرارداد را برای موکلین خویش انجام می دهند.. به همین دلیل برای گرفتن هر چه بهتر نتیجه و جلوگیری از هر گونه اشتباه و کم و کاستی ما مجموعه گروه وکلای دیوان سالار را به شما معرفی می کنیم که از بهترین وکلا برای تنظیم دادخواست های حقوقی بهره می برند. پس در صورتی که مشکل تنظیم دادخواست دارید با ما تماس بگیرید. البته در مواردی که کار تنظیم دادخواست موکلین به عهده وکیل سپرده می شود نیاز است علاوه بر خواهان مشخصات دقیق وکیل وی نیز دربرگه تنظیم دادخواست ذکر گردد.

خوانده

 همانطور که بالاتر نیز به آن اشاره شد در طرح دعاوی دو سمت وجود دارد. خواهان و خوانده. منظور از خوانده فرد یا افرادیست که فرد خواهان، دادخواست و شکایت خویش را علیه وی تنظیم و به دادگاه ارائه داده است. پس باید در دادگاه حاضر شده تا در مقابل اتهامات از خود دفاع کند. برای اینکه تنظیم دادخواست کامل و دقیق باشد نیاز به مشخصات فرد خوانده شد اعم از اسم، فامیل، آدرس محل زندگی یا اقامت و … است. در صورتی که آدرسی از وی در اختیار نباشد آگهی ای از طریق روزنامه برای در جریان قرار گرفتن وی منتشر می گردد تا خودش را به دادگاه معرفی نماید. در صورت عدم حضور وی رای دادگاه به صورت غیابی برای او صادر خواهد شد.

تعیین دقیق خواسته

یکی از مهم ترین اجزای دادخواست ها بخش نگارش دقیق خواسته و طرح دعوای فرد خواهان است که باید به طور دقیق و با صراحت کامل ذکر شده باشد و به صورت تایپی به دادگاه ارائه شود. نکته حائز اهمیت این است که در هر دادخواست می توان به یک یا چند مورد شکایت مرتبط با هم پرداخت و موارد نامرتبط باعث ابطال دادخواست می شوند.

اگر متن دادخواست مشکلاتی داشته باشد جهت اصلاح به فرد خواهان بازگردانده می شود ودر صورت عدم اصلاحیات آن، دادگاه دادخواست وی را رد کرده و باطل می گرداند. در مورد پرونده هایی که بحث مطالبات مالی در میان است خواهان موظف است مبلغ دقیق مورد مطالبه خویش را نیز در برگه دادخواست ذکر کند.

به همین دلایل است که اکثریت موکلان جهت تنظیم دادخواست به وکلا مراجعه می کنند. ما نیز برای ساکنین تهران و بخصوص اشخاصی که در شمال و شمال غرب تهران به دنبال وکیل خوب برای تنظیم دادخواست خویش هستند وکلای مجموعه دیوان سالار را پیشنهاد می دهیم.

 مدارک و مستندات

در این بخش فرد خواهان باید مدارکی را که در جهت اثبات ادعای خویش در مورد خوانده است را ضمیمه پرونده کرده و در اختیار دادگاه قرار دهد تا با استفاده از این مدارک دادگاه بتواند تصمیم گیری کرده و رای خود را صادر کند.

شرح دادخواست

در این بخش خواهان، خواسته ای را که مطرح کرده بود به طور کامل و جامع برای روشن شدن هر چه بیشتر مسئله بیان می کند. و سرانجام در انتهای برگه تنظیم دادخواست خواهان باید امضاء و اثر انگشت خویش را ثبت نماید.

روند اداری ارائه دادخواست

اشخاصی که قصد طرح دعاوی خویش را دارند به دو طریق می توانند این کار را انجام دهند، در روش اول شخص با مراجعه به نشانی سامانه خدمات الکترونیکی قضایی می تواند دادخواست خویش را تنظیم و در سامانه ثبت کند.

در روش دوم خود فرد با مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی و پرداخت نمودن هزینه تعیین شده  طرح دعوای خویش را آغاز و روند آن را پیگیری می کند. البته اشخاص برای ثبت دادخواست خود ابتدا باید در سامانه ابلاغ الکترونیک (ثنا) به نشانی adliran.ir ثبت نام کرده و دارای حساب کاربری شوند. اما در برخی شهرها که این خدمات الکترونیک وجود ندارد شخص باید به صورت دستی و حضورا برای ارائه و پیگیری دادخواست خویش به دادگاه مورد نظر مراجعه کند.

وکیل تنظیم دادخواست

مانند هر کاری که نیازمند یک شروع خوب و با قدرت است، در بحث های قضایی نیز برای شروع نیاز به یک دادخواست یا شکواییه خوب و جامع است. بنابراین و با توجه به دلایلی که در این مقاله به آن اشاره شد نیاز به یک وکیل متخصص برای تنظیم دادخواست یا شکواییه ضروری به نظر می رسد.

ویژگی­های بهترین وکیل تنظیم دادخواست

همانطور که اشاره شد دادخواست ها در مورد مباحث حقوقی کاربرد دارند به همین خاطر برای تنظیم یک دادخواست حقوقی نیاز است، از وکیلی بهره ببریم که دارای تجربه و دانش کافی در مورد مباحث حقوقی باشد تا توانایی تنظیم بهترین دادخواست را برای موکلین خویش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44899341