تفاوت های صیغه 99 ساله را عقد دائم بفرمایید ؟

م.ص پرسیده شده در 1 سال پیش
با سلاممن میخوام ازدواج کنم ، خانم اصرار به صیغه ۹۹ ساله با شرایط مهریه مورد نظرشان ، پرداخت مبلغی به صورت ماهیانه و هر شرط دیگری که ایشان بخواهد ازجمله تعیین مسکن با ایشان باشدو … که در این خصوص همه موارد را کتبا تاییدو امضا می کنم ، البته ایشان در مورد ارث بری اصراری هم ندارند. با توجه به این شرایط این دو نوع صیغه چه فرقی با هم دارند؟ البته علت اصرار من برای صیغه ۹۹ ساله نداشتن اجازه از همسر اول است و سوال دیگر اینکه آیا ثبت ازدواج دوم در دفاتر رسمی بدون اجازه همسر اول انجام می گیرد؟

3 پاسخ
سعید ستوده پارسا (وکیل پایه یک دادگستری) پاسخ داده شده در 1 سال پیش
سلام. راجع به ارث در نکاح منقطع نمی توان شرط خلاف کرد
الزامی به ثبت نکاح منقطع وجود ندارد مگر در 3 مورد 1.توافق طرفین 2.شرط ضمن عقد 3 باردار شدن زوجه

گروه وکلای دیوان‌سالار عضو سایت پاسخ داده شده در 1 سال پیش
منظور شما از دو نوع صیغه روشن نیست. ما دو نوع عقد داریم، عقد نکاح موقت (به هر میزان مدت حتی به میزان 99 سال) و عقد نکاح، که هرکدام احکام مربوط به خود را دارند و عقد ازدواج دائم، نیاز به اجازه‌ی همسر دارد و عقد ازدواج موقت، نیاز به اجازه ندارد.

فریبا آزاده رنجبر (کارشناس حقوقی) پاسخ داده شده در 12 ماه پیش
سلام. اگر منظور شما از دو نوع صیغه، صیغه 99 ساله و صیغه ی غیر 99 ساله است ، باید گفت که ما تنها دو نوع نکاح داریم ، نکاح دائم و نکاح موقت که یکی از شروط الزامی نکاح موقت( صیغه ) تعیین مدت است ،حال چه 5 ساله و چه 99 ساله و هیچ تفاوتی ندارند تنها در مدت دارای تفاوت هستند. در نکاح موقت اصولاً طرفین میتوانند هر توافقی داشته باشند جز در مواردی که خلاف قوانین امری میباشد. در زمان فعلی ، لزومی برای ثبت نکاح موقت در قانون ایران وجود ندارد مگر در سه حالت ؛ توافق طرفین – بارداری  زوجه – شرط ضمن نکاح موقت.در خصوص ارث بری زوجه در نکاح موقت ، حتی اگر طرفین توافق هم کنند هیچ اثری ندارد.

تماس جهت اعطای وکالت

مشاوره حقوقی (همراه با هزینه)

سوال حقوقی دارم (رایگان)

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت رزرو جلسه با وکیل