وکیل اخذ اقامت ایران + [شرایط گرفتن اقامت ایران برای اتباع افغانی]

اگر قصد گرفتن اقامت ایران را دارید و به دنبال یافتن سریع‌ترین راه و بهترین راه هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ما در این مطلب قصد داریم علاوه بر معرفی و بررسی راه های اخذ اقامت ایران، بهترین وکیل برای گرفتن اقامت ایران را معرفی کنیم.

ما در گروه وکلای دیوان سالار با تیمی از بهترین وکلای باسابقه در زمینه گرفتن اقامت ایران در کنار شما هستیم. در صورتی که نیاز به وکیل اخذ اقامت ایران دارید با ما تماس بگیرید.

☎️ 021-44899341

☎️ 0937-937-0-110 (منشی وکیل – 24 ساعته)

به طور کلی میتوان برای هر فرد خارجی از سه طریق اقدام به اخذ اقامت کرد که بسته به مورد شرایط فرد متقاضی سنجیده و ارزیابی میشود و در نهایت به وی پیشنهاد میشود که کدام روش برای او مناسب‌تر است. مشاور، بر اساس تجربیات خود و با اعمال پیشنهادات و خواست متقاضی از یکی از روشهای زیر اقدام به اخذ اقامت خواهد کرد: سرمایه گذاری، کاری و تحصیلی.

اخذ اقامت ایران از طریق سرمایه گذاری

هر فرد خارجی میتواند با سرمایه گذاری در کشور ایران، اقدام به اخذ اقامت نماید. مدت اقامت در نوع سرمایه گذاری بر عکس سایر انواع اقامت ها سه ساله میتواند باشد.

مبلغ مورد نیاز برای اخذ اقامت ایران از طریق سرمایه گذاری

مبلغ مورد نیاز برای گرفتن اقامت ایران از طریق سرمایه گذاری، حدود ۲۵۰ هزار دلار میباشد که این مبلغ بسته به شرایط هر متقاضی و شرایط خاص هر پرونده میتواند کاهش یابد و با مقدار کمتر از آن نیز اقامت اخذ شود.

سرمایه گذاری بایستی به تأیید سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران برسد و پس از تأیید آن سازمان است که سایر مراحل قانونی اخذ اقامت میسر خواهد بود. پس از تأیید سرمایه گذاری توسط سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران و طی مراحل قانونی و تأیید وزارت خارجه، اقامت 3 ساله داده می شود.

سرمایه گذاری میتواند هرگونه سرمایه را در بازارهای مالی یا تجاری و یا زیرساختهای تولید و توزیع را شامل شود. بنابراین میتوان به یکی از دو روش کلی زیر جهت اخذ اقامت ایران از طریق سرمایه گذاری اقدام کرد:

  1. خرید بخشی از سهام شرکتی ایرانی که نیازمند سرمایه است.
  2. اخذ اقامت کاری ایران

روش اول

خرید بخشی از سهام شرکتی ایرانی که نیازمند سرمایه است. در این روش، انتخاب شرکت با خود سرمایه گذار است؛

روش دوم

سرمایه گذاری مستقیم در امور تولیدی و صنعتی کشور:

در این روش از سرمایه گذاری، مقصد سرمایه میتواند به پیشنهاد سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران و یا به ابتکار خود سرمایه گذار مشخص و معین شود. در این روش حتما باید کار تولیدی که ارزش افزوده ایجاد می کند انجام بشود و اموری مانند فعالیت های خدماتی یا تجاری صرف از شمول آن خارج است. هر مورد باید به تأیید سازمان برسد.

اخذ اقامت ایران از طریق کاری (ویزای کاری ایران)

اخذ ویزای کار از دو طریق میسر است:

  1. ثبت و فعالیت شرکت تجاری به نام شخص متقاضی
  2. استخدام توسط کارفرمای ایرانی

اول) ویزای کاری ایران با ثبت و فعالیت شرکت تجاری به نام شخص متقاضی

در این حالت، بدواً باید یک شرکت از انواع شرکتهای هفتگانه قانونی ایرانی در ایران به ثبت برساند و به نحوی که فعالیت او قابل احراز باشد، اقدام به فعالیت کند. شخص متقاضی باید خود از اعضای اصلی و جزء مدیران شرکت باشد. شرکت باید بطور واقعی و عملی فعال باشد و الزاماتی نظیر استخدام نیروی کار ایرانی را نیز رعایت کند که این وضعیت مورد بازرسی و راستی آزمایی اداره کار قرار می گیرد. این ویزا به صورت یک ساله اعطا میشود و هر سال قابل تمدید است.

دوم) ویزای کاری ایران با استخدام توسط کارفرمای ایرانی

در این حالت، یک کارفرمای ایرانی موجود در ایران اعم از شخص حقیقی و حقوقی باید از فرد متقاضی خارجی دعوت به عمل آورد. در این حالت توجیه ضرورت حضور خارجی در آن پست سازمانی (مثال تخصص ویژه فرد مورد نظر به نحوی که مشابه ایرانی وی موجود نباشد) باید در کمیته فنی وزارت کار انجام و نظر مساعد کمیته اخذ شود. این نوع ویزا به صورت یک ساله و قابل تمدید می باشد.

اخذ اقامت ایران از طریق ویزای تحصیلی ایران

فرد خارجی در هر مقطعی می تواند در ایران تحصیل کند. در این حالت ابتدا باید مدارک تحصیلی متقاضی به تأیید وزارت خارجه یا نمایندگی های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشور متقاضی برسد و ترجمه شود و سپس از دانشگاه مقصد در ایران پذیرش تحصیلی اخذ شود. پس از اینکه دانشگاه پذیرش تحصیلی را صادر نمود اقدام به اخذ ویزا میشود.

در وهلۀ نخست، دانشجو با یک ویزای توریستی یک ماهه وارد ایران میشود و در این مدت بایستی در دانشگاه مقصد ثبت نام نماید. پس از ثبت نام، ویزای او تبدیل به ویزای اقامت یک ساله میشود. تمدید این ویزا منوط به انتخاب واحد در دانشگاه مقصد، برای سال بعد است. دریافت کننده این نوع ویزا باید تحصیل در دانشگاه را ادامه دهد تا از ویزا بهره مند باشد. بنابراین از مهمترین موارد، پرداخت شهریه و سایر هزینه های دانشگاه است. شهریه های دانشگاه به صورت سالانه برای مقطع لیسانس حدود ۸۰۰ دلار، مقطع فوق لیسانس حدود ۱۲۰۰ دلار و برای مقطع دکتری حدود ۱۴۰۰ دلار و برای پزشکی حدود ۴۰۰۰ دلار است.

در صورتی که فرد متقاضی در طول تحصیل موفق به استخدام به موجب قانون کار در ایران شود، پس از تحصیل ویزای او تبدیل به ویزای کار میتواند بشود.

گرفتن اقامت ایران چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام امور اداری تا اخذ ویزای اقامت در صورت تکمیل بودن مدارک و شرایط و تایید نهادهای قانونی مربوطه از جمله وزارت امور خارجه زمان های متغییری است و به طور دقیق قابل پیشبینی نیست. با این حال، روش کاری با فرض تکمیل بودن مدارک و عدم نقض مدارک متقاضی، در فاصله ای میان ۲ الی ۴ ماه انجام میشود.

ویزای تحصیلی بسته به اینکه زمان ارسال تقاضانامه به دانشگاه چه زمانی باشد، متفاوت است. اگر زمان ارسال تقاضانامه به دانشگاه در بدو شروع سال یا نیمسال تحصیلی باشد ویزای تحصیلی در مدت زمان حدود ۲ ماه صادر میشود. اما اگر زمان ارسال تقاضانامه به دانشگاه در وسط یا قبل از شروع سال یا نیمسال تحصیلی باشد، بایستی زمان ارسال تا زمان شروع نیمسال بعدی را به مدت زمان فوق اضافه نمود. ویزای سرمایه گذاری نیز در مدت زمانی بین 2 الی 6 ماه اخذ میشود.

 

در صورتی که قصد دارید یک وکیل باتجربه در زمینه گرفتن اقامت ایران، در کنار شما باشد با ما تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت رزرو جلسه با وکیل