خانواده

اثبات صیغه موقت و روش های آن

برای اعطای وکالت به وکیل متخصص اثبات صیغه موقت، تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


چگونه میتوان صیغه موقت را اثبات کرد؟ آیا امکان اثبات صیغه موقت بدون مدرک وجود دارد؟ این موضوع چه کمکی به ما می‌کند؟ اگر نتوانیم صیغه موقت را اثبات کنیم چه اتقاقی رخ می‌دهد؟ در صورتی که این موارد یا موارد دیگر در این رابطه سوالات شما هستند پیشنهاد می‌کنیم حتما تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

چگونگی اثبات صیغه موقت

بطور کلی، افرادی که به دنبال اثبات حق خود در دادگاه هستند بنابر ماده‌ی 1557 قانون مدنی: ” هرکسی که خواهان اثبات حقی است باید آن را اثبات کند.” بر اساس این ماده، در ارتباط با موضوع مورد بحث یعنی اثبات صیغه موقت، شخص طرح کننده این موضوع باید با دلیل محکم ، آن را اثبات نماید؛ اما ماده ای که به طور خاص به موضوع اثبات صیغه موقت پرداخته باشد، وجود ندارد؛  ماده 1258 قانون مدنی که در رابطه اثبات دعوایی میباشد دلایل ثابت نمودن دعوا را بیان میکند:

 • شهادت
 • اعتراف
 • سند های مکتوب
 •  قسم

دلایل اثبات صیغه موقت:

در ادامه به تعریف دلایل قابل استناد برای اثبات صیغه موقت میپردازیم:

وجود شاهدان عینی

وجود شاهدان واجد شرایط برای امر اثبات صیغه موقت میتواند کمک شایانی کند.

وجود شاهدان در رابطه با اماره قانونی کاربردی ندارد و معمولا در جریان اماره قضایی کاربرد دارد؛ برای مثال برای اثبات صیغه موقت، وجود مهریه اهمیت دارد. اگر زن بتواند با دلیل اثبات کند که کل مهریه یا قسمتی از آن را دریافت کرده است مانند دریافت چک یا هر سند دیگری که بتواند اثبات صیغه موقت را تایید کند، دلیل محکمی برای ارائه به دادگاه است؛ و یا اگر شاهدان دیده باشند که زن به خانه مرد رفت‌وآمد داشته یا همکار یکدیگر بوده‌اند، میتوانند کمکی فراوانی در اثبات صیغه موقت بنماید.

اعتراف و اقرار مرد

چنانچه اگر مرد اقرار کند که شوهر خانم است برای اثبات این موضوع کافیست؛ زیرا اصلی ترین دلیل ثابت کردن در قانون مدنی، اقرار و اعتراف میباشد. اگر اقرار در شرایط صحت و سلامت کامل انجام شده باشد، حکم اثبات صیغه موقت و اثبات زوجیت، قابل تجدید نظر نیست.

سند های مکتوب

چنانچه زن و مرد در مراحل ابتدای ثابت نمودن صیغه موقت، سندی مبنی بر اینکه صیغه‌ای انجام شده تنظیم کرده باشند، حال چه به ثبت دفترخانه رسمی رسیده باشد و یا چه امضای دو طرف زیر سند دست نویس قرار داشته باشد، قابل استناد است. اما در مجموع ثبت در دفترخانه، بهترین و قابل استناد ترین روش برای اثبات صیغه موقت است و سند دست نویس، اعتبار سند دفترخانه‌ای را ندارد.

سوگند خوردن

چنانچه نتوان از طریق راه‌های اعلام شده یعنی شهادت، اقرار و سند های مکتوب، صیغه موقت را اثبات کرد، در وهله‌ آخر باید در دادگاه و در پیشگاه خداوند سوگند خورد که عنداللزوم میباشد.

عدم ثبت صیغه موقت

در جریان اثبات صیغه موقت، اگر این ازدواج در جایی ثبت نشود و بارداری حاصل شود، آنگاه نسب دادن هویت فرزند به پدر مشکل خواهد بود و ممکن است مرد زیر بار چنین خواسته‌ای نرود و آنگاه مشکلات حیثیتی و حقوقی فراوانی تحمیل زن شود. وکیل خانواده به این مسائل به خوبی آگاهی دارد و تخصص او برطرف نمودن این مشکلات است.

مشاهده
صفر تا ۱۰۰ سلب حضانت فرزند از مادر + [شرایط و چگونگی]

ما در گروه وکلای دیوان سالار با داشتن وکیل های مجرب و متخصص در امر، آماده همکاری با شما در رابطه با اثبات صیغه موقت هستیم، جهت اطلاعات بیشتر و چگونگی اعطای وکالت با شماره‌ی 44899341-021 تماس حاصل فرمایید.

مهریه در صیغه موقت

زن در صیغه‌ موقت، مشمول حقوقی می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • در صیغه موقت عدم وجود مهریه باعث باطل شدن آن میشود و اثبات صیغه موقت بر آن وارد نیست.
 • پس از خوانده شدن نکاح موقت هنگام صیغه موقت، تحت هر شرایط مهریه حق زن است و به او تعلق میگیرد و مالک آن است؛ و با فوت کردن زن، عدم رابطه جنسی مرد با او و حتی با پایان یافتن زمان عقد، مهریه از زن سلب نخواهد شد.
به دلایل متنوع از جمله متاهل بودن مرد، معمولا صیغه موقت در مراکز رسمی ثبت نمیگردد و درصورت باردار شدن زن، به دلیل ترس مرد از از هم گسیختگی بنیاد خانواده‌اش، از بارداری زن  شانه خالی میکند و روند اثبات صیغه موقت را سخت میسازد.

این مطلب را بخوانید: دریافت مهریه

حق زن در صیغه موقت

حق و حقوق زن در ازدواج موقت با زمانی که ازدواج دائم انجام دهد، تفاوت دارد. در ازدواج موقت زن حق دریافت نفقه را ندارد. ضمن اینکه در چنین عقدی، زن بعد از فوت همسرش وارث محسوب نمی‌شود. اما همانطور که پیش از این گفته شد، مهریه شرط اساسی ازدواج موقت است و زن حق تمام و کمال بر آن دارد. از طرفی فرزند حاصل از صیغه موقت همان حقوق فرزند حاصل از ازدواج دائم را شامل می‌شود؛ زیرا مطابق بر قانون 1158 قانون مدنی:

فرزند متولد شده در زمان صیغه موقت به شرطی که از زمان رابطه جنسی کمتر از 6 ماه و بیشتر از 10 ماه نگذشته باشد، ان فرزند متعلق به شوهر میباشد. اگر شوهر از این امر شانه خالی کند و به گردن نگیرد، زن میتواند با مراجعه به دادگاه، درخواست زوجیت دهد تا مراحل قانونی و آزمایشگاهی آن طی و نسبیت فرزند به پدر اثبات شود.

مدت زمان صیغه موقت

درزمینه اثبات صیغه موقت، تفاوت‌هایی میان صیغه موقت و ازدواج دائم وجود دارد؛ من جمله موارد زیر:

یکی از فرقهایی که صیغه موقت با ازدواج دائم دارد، همانطور که از نامش پیداست، موقت است و در زمان خوانده شدن عقد، یک زمان معلوم (بر فرض 3ماه) برای آن مقرر میگردد؛ (طبق ماده‌ی 1076 قانون مدنی، زمان صیغه موقت باید کاملا معلوم باشد.)

با گذشتن این زمان، مدت عقد تمام میشود، بنابراین یکی از راه حل‌هایی که زن و مرد بخواهند به این صیغه پایان دهند باید صبر کنند که مدت زمان این صیغه موقت پایان یابد.

بارداری در صیغه موقت

با وجود اینکه ثبت نشدن صیغه موقت در مراکز رسمی جرم محسوب نمیشود، درصورت بارداری خانم در صیغه موقت، برای تعیین هویت فرزند حاصله، قانون حمایت از خانواده مرد را مکلف کرده است که این صیغه را در مراکز رسمی به ثبت برساند.

در ماده ی 21 قانون حمایت از خانواده چنین تعبیر شده است که جهت پایداری بنیاد خانواده ومنطبق بر نظام حقوقی کشوری، مبنای تشکیل خانواده ازدواج دائم است که تحت حمایت قوانین حقوقی میباشد. در جریان اثبات صیغه موقت، با تابعیت از قوانین شرعی و مدنی در مواردی مثل: بارداری و توافق نمودن زوجین و شرط ضمن عقد، ثبت آن الزامی میباشد.

مشاهده
مشاوره حقوقی طلاق ✔️ |【مشاوره تخصصی✔️】

حضانت فرزند حاصل از صیغه موقت

درمورد موضوع اثبات صیغه موقت، مطابق با ماده 1168 قانون مدنی، سرپرستی از فرزند و تمامی هزینه های خانواده برعهده پدر خانواده میباشد.

هنگامی که زنی در ازدواج موقت باردار شود، آن فرزند حلال ومشروع میباشد وهیچ نگرانی بابت آن نباید داشت؛ جهت بهره مندی فرزند از محبت والدین بهتر است که این صیغه برای چندسال تمدید شود.

درصورت عدم تمدید آن، در روند اثبات صیغه موقت، مرد تنها مکلف است تا هزینه‌های فرزند را بپردازد و زن در آن هیچگونه حقی را نخواهد داشت.

عدم اطلاع همسر از صیغه موقت

صیغه موقت و دائم بدون اطلاع همسر دارای نکات حقوقی میباشد که ذکر آن خالی از لطف نیست. بر طبق ماده 49 قانون حمایت از خانواده مصوب سال 1391، عدم ثبت ازدواج دائم جرم تلقی و دارای جزای نقدی درجه پنج یا حبس تعزیری درجه هفت میباشد.

بنابراین:

 • اولا ازدواج دوباره بدون اطلاع رساندن به همسر و دادگاه جرم محسوب نمیشود.
 • ثانیا اگر یک مرد بدون اجازه دادگاه و همسر اول خویش به هر نحوی ازدواج را ثبت کند، جرم عدم ثبت واقعه نکاح دائم را مرتکب نمیشود.
 • ثالثا اگر مرد بدون اطلاع و اجازه دادگاه و همسر اول ازدواج دائم نماید ولی ثبت نکند، همسر دومی جرمی را مرتکب نشده است و مجازات این جرم (عدم ثبت ازدواج دائم) مربوط به مرد است.

فریب در صیغه موقت

یکی از مسائلی که پیرامون صیغه موقت و اثبات صیغه موقت میتواند برای هرکسی پیش‌آید بحث فریب خوردن زن از مرد است که در ادامه به این مهم میپردازیم؛ به عنوان مثال اگر مردی برای پرداخت نکردن مهریه، صیغه نامه را پاره کند میتوان اقدامات زیر را انجام داد:

 • گرفتن وکیل و اثبات صیغه موقت از طریق راه کارهای قانونی
 • گرفتن رونوشت صیغه نامه از دفترخانه اسناد رسمی درصورت ثبت بودن آن
 • داشتن حداقل دو شاهد مرد عینی واجد شرایط که بتوانند در دادگاه شهادت دهند که زن و مرد صیغه بوده‌اند.

آیا صیغه شاهد می‌خواهد؟

آنچه در ازدواج موقت همچون ازدواج دائم شرط است؛ رضایت زن و مرد و خواندن صیغه است. که در صیغه موقت خود زن و مرد می‌توانند به تنهایی آن را بخوانند و به هم محرم شوند و نیازی به نوشتن و حضور شاهد ندارد.

مجازات صیغه موقت

اگر زن شوهر نداشته باشد، صیغه موقت به خودی خود جرم محسوب نمی‌شود. آنچه که جرم است، ثبت نکردن ازدواج موقت در شرایطی است که ثبت آن الزامی می‌باشد. مرد در چنین مواقعی محکوم به ثبت عقد موقت و جزای نقدی درجه پنج و یا حبس تعزیری درجه هفت خواهد شد.

نکات حقوقی اثبات صیغه موقت

صیغه موقت جهت تشکیل خانواده نیست و فقط برای رفع نیاز جنسی زن و مرد میباشد که دارای نکات زیر است:

 • گرفتن مهریه حق زن و برای زن محفوظ است و درصورت عدم شرط ضمن عقد، نفقه و ارث به زن تعلق نمیگیرد. در صورت بروز مشکل در این مواقع، وکیل مهریه به شما کمک می‌کند تا حق خود را بگیرید.
 • درصورت هرگونه ادعای حق در صیغه موقت، اگر درجایی ثبت نشده باشد اثبات صیغه موقت سخت خواهد بود.
 • سن صیغه موقت برای زن 13سال تمام است.
 • سرپرستی و هزینه های فرزند حاصله از صیغه موقت بر عهده پدر آن میباشد.
 • اگر صیغه موقت منطبق بر اصول شرعی و دینی صورت پذیرد، عدم ثبت آن آن در مراکز رسمی جرمی را به‌همراه نخواهد داشت.
 • در صیغه موقت زن و مرد بعد از فوت یکدیگر، از هم ارث نمی‌برند اما اگر فرزندی در این میان متولد شود، آن فرزند از پدر و مادر خود ارث می‌برد.

توصیه میگردد برای پیشگیری از هرگونه خطرات احتمالی در امر صیغه موقت، این صیغه در مراکز رسمی اعم از ثبت احوال و دفاتر اماکن رسمی ثبت گردد تا بعدا برای اثبات صیغه موقت دچار مشکلی نگردید.

مشاهده
توقیف ارث پدری برای مهریه امکانپذیر است؟ + [مراحل کاری]

توضیحات تکمیلی

در زمینه‌ اثبات صیغه موقت و مسائل پیرامون آن نکاتی قابل ذکر است که در ادامه به آن میپردازیم.

 • برای اثبات صیغه موقت به‌شرط اقرار طرفین کفایت میکند اما در دادگاه ها صیغه های بدون سند نیازمند دو شاهد عینی مرد میباشد.
 • اگر زن دارای شوهر باشد هردوی طرفین متهم به زنای محصنه هستند. (هردو به شریعت اسلام، سنگسار خواهند شد و اثبات آن نیز سخت میباشد که در این مقاله به آن نمیپردازیم.)
 • اگر زن همسر نداشته باشد، برهیچکدام زنا نخواهد بود بشرط آن که صیغه موقت یا دائم بین آنان خوانده شده باشد.
 • درصورتی که در صیغه موقت، شرط گذاشته شود که زن از جانب مرد وکالت در بذل زمان را دارد یا چنانچه‌که بعد از خواندن صیغه، یک وکالت نامه تنظیم شود که به زن حق بذل مدت بدهد، در این صورت زن نیز میتواند به این ارتباط پایان دهد.

بهترین وکیل برای اثبات صیغه موقت

در جریان اثبات صیغه موقت، یک وکیل متخصص و با تجربه میتواند شما را در این مسیر به نحو موثری کمک نماید.

بسیاری بر این باورند که در این زمینه نیازی به گرفتن وکیل و اعطای پرونده نیست، اما همانطور که گفتیم ممکن استدر فرایند اثبات صیغه موقت، هریک از طرفین دچار فریب خوردن شوند که معمولا این اتفاق برای خانم‌ها اتفاق می‌افتد.

با داشتن وکیل متخصص در این زمینه شما میتوانید وقت و هزینه‌ خود را به مراتب مدیریت نمایید که ضرر بیشتری به شما تحمیل نشود.

گروه وکلای دیوان سالار  با در بر داشتن چندین وکیل متخصص و با تجربه تجربه در زمینه حقوقی، خانوادگی و … میتواند شمارا در رسیدن به اهدافتان یاری نماید و در هزینه و زمان شما صرفه ‌جویی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی اثبات صیغه موقت، با شماره‌ی 44899341-021 تماس حاصل فرمایید.

وکالت تخصصی

به این مطلب امتیاز دهید!

4.25/5

اگر هنوز سوالی در مورد اثبات صیغه موقت دارید در کامنت‌ها بپرسید. کارشناسان حقوقی به سرعت پاسخ می‌دهند.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

 1. سلام.
  تشکر از متن خوبی که نوشتید.
  من دو تا سوال داشتم، اینجا بپرسیم مشاورین جواب میدن؟

  1. سلام. ممنون. بله سوالتون رو بپرسید؛ کارشناسان حقوقی پاسخ خواهند داد.

 2. وقتتون بخیر.
  خواهر من به مدت سه ماه، صیغه یه آقا شدن. تقریبا یک ماه از بارداری ایشون میگذره ولی آقا گردن نمیگیره. اسم مجموعه شما رو از یکی از دوستانم شنیدم. چطور میتوانیم برای این مورد وکیل بگیریم؟

 3. با یک خانوم رابطه داشتم ایشان صیغه موقت بنده بودن ولی هیچ صیغه نامه ای نداریم و به صورت کلامی صیغه کرده ایم حالا سوال بنده این است که چگونه می توانم اثبات کنم که صیغه موقت بوده است و اگر رابطه نامشورع حساب شود چه جرمی دارد و چگونه می توانم اثبات کنم که این خانوم صیغه بنده بوده است.
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر. نیاز به توضیحات بیشتر هست. لطفا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
error:
Call Now Buttonتماس جهت رزرو جلسه با وکیل