کیفری

آیا قرار جلب به دادرسی قابل اعتراض است؟ 【وکالت تخصصی کیفری✔️】

قرار جلب به دادرسی چیست | قرار جلب به دادرسی غیابی | صدور قرار جلب به دادرسی متهم | اعتراض به قرار جلب به دادرسی و ...

اگر برای شما قرار جلب به دادرسی صادر شده است و یا سوالاتی در خصوص قرار جلب به دادرسی و منع تعقیب، قرار جلب به دادرسی دادسرا و … دارید و یا اینکه میخواهید بدانید آیا قرار جلب به دادرسی قابل اعتراض است یا خیر این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

در این مقاله سعی کرده ایم تا همه چیز در خصوص قرار جلب به دادرسی و اعتراض به قرار جلب به دادرسی را به طور کامل بررسی کنیم.

ما در گروه وکلای دیوان سالار با تیمی متشکل از چندین وکیل کیفری متخصص و باتجربه، با کارنامه ای درخشان در کنار شما هستیم.

برای تماس جهت رزرو جلسه وکالت کلیک کنید:

☎️ 021-44899341

☎️ 0937-937-0-110 (منشی وکیل | پاسخگویی فوری 24 ساعته | تماس تلفنی + واتساپ)

با توجه به اینکه صدور قرار جلب به دادرسی، خبر خوبی برای متهم نیست و پرونده به دادگاه ارسال میشود، توصیه میکنیم در صورتی که متهم هستید، حتما با یک وکیل کیفری مجرب و متخصص مشورت کنید.
قرار جلب به دادرسی یعنی اتهام، متوجه متهم است. قرار جلب به دادرسی توسط بازپرس یا دادیار پرونده زمانی که به یک جمع‌بندی برسد اعلام می‌شود. البته توجه کنید در نتیجه‌گیری باید فرد متهم، مجرم شناخته شود تا این نوع قرار جلب صادر گردد. در ادامه شما را بیشتر با این موضوع آشنا کرده و به نکات کلیدی این موضوع اشاره می‌کنیم.
همچنین گروه وکلای دیوان سالار در این مسیر می‌توانند به شما کمک‌های ارزنده‌ای کنند.

قرار جلب به دادرسی چیست؟

در این مقاله به طور مفصل خواهیم گفت که قرار جلب به دادرسی چیست؟
اگر جرمی گزارش شود یک بازپرس پرونده، پروسه تحقیق و وارسی درباره جرم را آغاز می‌کند. اینکه جرم توسط چه کسی، چگونه، چرا، در کجا و چه زمانی و حتی اسباب و ادوات استفاده شده در آن باید توسط بازپرس بازبینی شود. به این طریقه و منوال در حقوق، انجام تحقیقات مقدماتی می‌گویند.

به بیان دیگر کار و وظیفه اصلی بازپرس است که متهم پرونده را کشف کند.
زمانی که پروژه‌های تحقیقاتی بازپرس تمام شود به یک نتیجه کلی می‌رسد و نظرش را اعلام می‌کند.
به‌طورکلی نتیجه‌ به‌صورت زیر است:

 • فرد متهم شده مجرم است.
 • فرد متهم شده مجرم نیست.

باتوجه‌به مجرم بودن یا نبودن فرد، یکی از انواع قرارهای دادسرا نظیر، منع تعقیب، موقوفی تعقیب، جلب به دادرسی و غیره صادر می‌گردد.

بنابراین قرار جلب به دادرسی، تصمیمی است که دادیار یا بازپرس پس از اینکه نظر به مجرم بودن فرد گرفت، صادر می‌شود. این قرار در آخر برای گرفتن تصمیم نهایی و تعیین میزان و مقدار مجازات به دادگاه کیفری فرستاده می‌شود. جالب است بدانید که قانون‌گذار قانون آیین دادرسی کیفری در قانون جدید از واژه جلب به دادرسی به‌جای صدور قرار مجرمیت استفاده می‌کند. به بیانی دیگر صدور قرار مجرمیت همان قرار جلب به دادرسی است. همچنین توجه کنید دستور جلب و یا دستور بازداشت با این قرار متفاوت است.

قرار جلب دادرسی

قرار جلب به دادرسی و منع تعقیب

منع تعقیب یعنی از نظر مراجع رسیدگی‌کننده پرونده، شواهد و مدارک کافی برای مرتبط کردن جرم با متهم وجود ندارد. در مواردی اصلاً موضوعی که به خاطر آن شکایت صورت‌گرفته است بر طبق قوانین اسلامی جرم تلقی نمی‌شود.
برای مثال فردی به کلاهبرداری متهم می‌شود ولی جرم او توسط بازپرس یا در دادسرا ثابت نمی‌شود. برای دادسرا روشن می‌شود که شخص بااراده خود سرمایه و پول را در اختیار دیگری قرار داده و هیچ‌گونه کلاهبرداری صورت نگرفته است. اگر نتوان اتهام دیگری به فرد متهم شده منتسب نمود، دادسرا قرار منع تعقیب را صادر می‌کند.
جالب است بدانید که بر طبق ماده 104 قانون آیین دادرسی کیفری، نمی‌توان به علت اینکه فرد متهم در دسترس نیست یا مخفی شده است پروسه تحقیقاتی را متوقف کرد و در آخر قرار منع تعقیب صادر نماید. تعزیری درجه چهار تا هشت درصورتی‌که با انجام تمام اقدامات لازم، متهم به‌هیچ‌عنوان پیدا نشود و 2 سال از شکایت و یا وقوع جرم بگذرد، در جرائم با موافقت دادستان، پرونده موقتاً بایگانی خواهد شد. البته شاکی پرونده می‌تواند اعتراض کند و پرونده مجدداً ازسرگرفته شود.
تا اینجا با قرار جلب به دادرسی و منع تعقیب آشنا شدید در ادامه شما را با بیشتر با انواع قرار جلب به دادرسی آشنا خواهیم کرد.

شماره، آدرس و لوکیشن گروه وکلای دیوان سالار

قرار جلب به دادرسی غیابی

قرار جلب به دادرسی غیابی در شرایط مختلف و متفاوتی می‌تواند صادر شود و نمی‌توان به‌صورت کلی موقعیت خاصی برای آن در نظر گرفت.
در رسیدگی‌های غیابی به دادخواست مدعی خصوصی نمی‌توان رسیدگی نمود.
برای مثال زمانی که چند متهم وجود داشته باشند و بعضی از آنها متواری باشند، دادگاه رسیدگی به پرونده را تفکیک می‌کند. برای متهمین حاضر پروسه‌های حقوقی به‌صورت تمام‌وکمال رسیدگی شده و در مورد غایبین رسیدگی، غیابی خواهدبود.

مشاهده
مجازات زنا با زن شوهردار چیست؟ ✔️ |【قانون جدید✔️】مشاوره تخصصی

قرار جلب به دادرسی دادسرا

قرار جلب به دادرسی دادسرا، موادی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.
در ماده ۲۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری آمده است که وقتی نظر بازپرس بر جلب متهم به دادرسی باشد، دادستان باید ظرف دو روز با صدور کیفرخواست از طریق شعبه بازپرسی، پرونده را به دادگاه ارسال کند.
همچنین بر اساس ماده ۲۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری، هنگامی که نظر دادستان با عقیده بازپرس مخالف باشد ولی همچنان بازپرس بر عقیده خود بخواهد اصرار کند، پرونده به دادسرا صالح ارسال و طبق تصمیم دادگاه پیش خواهد رفت.

قرار جلب دادرسی دادسرا

قرار جلب به دادرسی قابل اعتراض

بر اساس ماده 276 قانون آیین دادرسی کیفری، نتیجه قرار جلب به دادرسی در آخر به ترتیب شامل موارد زیر خواهد شد

 • احضار متهم
 •  تفهیم اتهام متهم
 • ارسال پرونده به دادگاه کیفری
  و بر اساس ماده 270 قانون آیین دادرسی کیفری، قرارهای قابل اعتراض شامل قرارهای زیر هستند:
 •  قرار منع، موقوفی تعقیب و اناطه به تقاضای شاکی
 •  قرار بازداشت موقت، ابقاء و تشدید تأمین به تقاضای متهم
 • قرار تأمین خواسته به تقاضای متهم

بنابراین باتوجه‌به موارد گفته شده قرار جلب به دادرسی قابل اعتراض نیست چرا که موارد فوق، حصری است.

قرار جلب به دادرسی متهم

در قرار جلب به دادرسی متهم، ایشان باید در سریع‌ترین زمان ممکن به یک وکیل مراجعه کند. گروه وکلای دیوان سالار با در اختیار داشتن بهترین و باتجربه‌ترین تیم در این زمینه خدمات ارزنده‌ای را ارائه خواهند داد. هنگامی که قرار جلب به دادرسی صادر می‌شود، متهم باید جهت رسیدگی به امور حقوقی اقدام کند و مراحل حقوقی را مرحله‌به‌مرحله طی کند. انجام این پروسه‌ها بدون داشتن یک وکیل کاربلد امکان‌پذیر نمی‌باشد.

قرار جلب به دادرسی متهم

قرار جلب به دادرسی صادر شد یعنی چه؟

قرار جلب به دادرسی صادر شد یعنی چه؟ یعنی اینکه از این مرحله به بعد دادگاه تشخیص می‌دهد که پرونده موردنظر باید دارای قرار مجرمیت و یا کیفرخواست باشد و یا قابل طرح در دادگاه هست یا نه.
نتیجه صدور قرار جلب به دادرسی این است که فرد متهم شده برای رسیدگی به اتهام، دفاع از خود و همچنین تعیین میزان مجازات باید در دادگاه کیفری حاضر شود. به بیانی دیگر وقتی این قرار صادر شد دیگر نمی‌توان از پروسه‌های حقوقی و دادگاهی آن فرار کرد.

گروه وکلای دیوان سالار با تیمی از چندین وکیل کیفری متخصص با سال ها تجربه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. با توجه به اینکه در گروه وکلای دیوان سالار وکالت تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری انجام می‌شود، درصد موفقیت در این مجموعه بسیار بالاست، چرا که وکالت هر پرونده را وکیلی می‌پذیرد که چندین سال تجربه در آن زمینه داشته و پرونده های موفق و مشابه در زمینه پرونده موکل را دارد. همین امر باعث شده تا کیفیت وکالت و درصد موفقیت پرونده ها در گروه وکلای دیوان سالار نسبت به مجموعه های دیگر بسیار بالاتر باشد. به طوری که تیم وکیل کیفری دیوان سالار در بیش از ۳۱۵ پرونده کیفری بیش از ۹۵ درصد موفقیت داشته است.

آیا قرار جلب به دادرسی قابل اعتراض است؟

در پاسخ به سؤال آیا قرار جلب به دادرسی قابل اعتراض است؟ باید دوباره بگوییم که خیر، قابل اعتراض نیست.

بعد از صدور قرار جلب به دادرسی و موافقت دادستان و دیگر افراد، متهم باید درهرصورت در دادگاه حاضر شود و به دفاع از خود بپردازید. او باید اثبات کند که جرمی مرتکب نشده یا جرم با آنچه در کیفرخواست آمده است فرق دارد.
 برای انجام این پروسه‌ها از گروه وکلای دیوان سالار می‌توانید کمک بگیرید.

آیا قرار جلب به دادرسی قطعی است؟

در مواردی ممکن است درباره قرار جلب به دادرسی و یا منع تعقیب یک پرونده اختلافاتی به وجود آید و کمی قطعیت خود را از دست بدهد. قبل از پرداختن به این موضوع بهتر است از قبل بدانید که بازپرس، قرار جلب به دادرسی یا منع تعقیب صادر می‌کند اما دادستان کیفرخواست صادر خواهد کرد.
اگر بازپرس پس از تحقیقات، قرار منع پیگرد یا منع تعقیب صادر کند، یعنی بگوید که متهم به دلیل نبودن دلایل کافی یا به علت جرم نبودن عملی که به او نسبت‌داده‌شده است، قابل‌تعقیب نیست، شاکی و دادستان می‌توانند حق تجدیدنظر و اعتراض داشته باشند.
در این هنگام پرونده برای رسیدگی به دادگاه خواهد رفت. چنانچه دادگاه به این نتیجه برسد که متهم قابل‌تعقیب است و بازپرس اشتباه می‌کند، قرار بازپرس را نقض کرده و «قرار جلب به دادرسی» توسط دادگاه صادر می‌شود. اگر این قرار توسط دادگاه صادر شود، صددرصد قطعی است و برای ادامه کار حتماً باید از یک وکیل کمک گرفت چراکه متهم راهی برای فرار از اتهام نخواهد داشت.

مستندات قانونی در خصوص قرار جلب به دادرسی

 •  ماده ۲۶۴ قانون آیین دادرسی کیفری
  پس از انجام بررسی‌های لازم، بازپرس باید نظر خود را حداکثر تا پنج‌روز درباره پرونده اعلام کند.
 • ماده ۲۶۵ قانون آیین دادرسی کیفری
  در صورت مجرم بودن متهم، قرار جلب به دادرسی صادر می‌شود. اگر متهم مجرم نبود یا مجرم بودن آن ثابت نشد، قرار منع تعقیب صادر خواهد شد و پرونده نزد دادستان نیز ارسال می‌شود.
 • ماده ۲۶۶ قانون آیین دادرسی کیفری
  اگر دادستان تحقیقات بازپرس را کافی و کامل نداند، بازپرس موظف است تا پرونده را دوباره تکمیل کند.
 • ماده ۲۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری
  بر حسب این ماده اگر نظر و عقیده دادستان و بازپرس بر جلب متهم به دادرسی باشد، دادستان ظرف دو روز با صدور کیفرخواست، خواستار کیفر برای متهم می‌شود.
 • ماده ۲۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری
  بر اساس ماده ۲۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری، اگر نظر دادستان با بازپرس در تضاد باشد، روند رسیدگی به پرونده به دست دادگاه خواهد افتاد.
 • ماده ۲۷۶ قانون آیین دادرسی کیفری
  براین‌اساس در صورت نقض قرار منع تعقیب و صدور قرار جلب به دادرسی توسط دادگاه، بازپرس باید خواستار حضور متهم شود و موضوع را به را به او تفهیم کند و بعد از آن دوباره پرونده را به دادگاه ارسال نماید.
مشاهده
وکیل تجدید نظر خواهی ✔️ | لیست وکیل دادگاه تجدید نظر【بالاترین درصد موفقیت✔️】

در آخر

امیدواریم درباره قرار جلب به دادرسی مطالب مفید و جامعی را کسب کرده باشید. گروه وکلای دیوان سالار نیز در این زمینه می‌توانند شما را همراهی کنند تا مسیر درستی را پیشرو داشته باشد.

لیست وکیل قرار جلب به دادرسی

 

وکیل حامد شاکری نیا

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

وکیل حامد شاکری نیا

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ عضو مرکز وکلای قوه قضاییه
⚖️ از موفق ترین وکلای تهران

⚖️ بیش از12 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل سعید حسین مروج 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

دکتر حسین مروج وکیل قاضی بازنشسته

⚖️ بیش از 40 سال سابقه حقوقی
⚖️ دارای 2 دکتری حقوق و DBA
⚖️ استاد دانشگاه

⚖️از مدیران حقوقی نیرو های مسلح

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل مرجانه فشنگچی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

عکس وکیل خانم مرجانه فشنگچی

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ رتبه دو رقمی در آزمون سراسری کانون وکلای مرکز
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با رتبه دو رقمی

⚖️ بیش از15 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل مونا الماسی سهی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

خانم مونا الماسی وکیل پایه یک دادگستری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ عضو کانون وکلای مرکز
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی

⚖️ بیش از 6 سال سابقه وکالت

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


دکتر مهرداد محمدی [بخش بین‌الملل]

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️

⚖️ مشاور حقوقی و امور قراردادهای شرکت‌هایی چون هواپیمایی قطر و …
⚖️ داوری اختلافات قراردادی فدراسیون فوتبال ایران
⚖️ داور مرکز بین‌المللی مرکز داوری شانگهای (SHIAC)

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل ملیحه سنگ سفیدی

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق
⚖️ عضو مرکز مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه

⚖️کمتر از 2 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل محمد فرخی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

محمد فرخی وکیل پایه یک دادگستری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 20 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل امیر بهادر عامری

امتیاز ⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 5 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


آیا می دانید؟

نمونه پرونده های شاخص دیوان سالار

⭐️ پرونده سرقت گوشی با ۶۸ شاکی خصوصی که برای موکل منع تعقیب صادر شد و تبرئه شد.

⭐️ پرونده سرقت از یک نهاد دولتی که موکل به رد مال ۱۶ میلیارد تومانی محکوم شده بود اما با تلاش های وکیل وی تبرئه شد.

⭐️ پرونده دستگیری باند تولید مواد مخدر که از آشپرخانه ساخت مواد مخدر ۴۰۰ کیلوگرم شیشه کشف شد.

⭐️ پرونده سرقت از منزل که سارقین پس از ورود به منزل و جمع آوری مقداری طلا، متاسفانه به موکل خانم تجاوز کردند. این پرونده نیز با موفقیت موکل به پایان رسید.

مشاهده
وکیل کودک آزاری ✔️ |【مجازات کودک آزاری✔️】

⭐️ پرونده سرقت مسلحانه از یک طلا فروشی با رد مال ۵ میلیارد تومانی که در انتها وکیل توانست موکل را از کلیه اتهامات تبرئه نماید.

⭐️ پرونده سرقت از منزل با رد مال ۳ میلیارد تومانی که منجر به محکومیت متهم و دریافت خسارت برای شاکی از سوی وکیل سرقت شد.

⭐️ پرونده سرقت مسلحانه در کرج که موکل ما شاکی بود و وکیل توانست خسارت را از سارقین برای موکل بگیرد.

⭐️ پرونده سرقت مسلحانه منزل در شهرری توسط سارقین سابقه دار

⭐️ پرونده آتش زدن دختر جوان توسط نامزد او که ویدیوی آن در شبکه های اجتماعی جنجالی شد.

⭐️ پرونده جعل و کلاهبرداری به ارزش ۱۶ هزار یورو

⭐️ پرونده جعل و کلاهبرداری به ارزش ۳.۵ میلیارد تومان با ۱۷ شاکی که منجر به منع تعقیب کامل موکل شد.

⭐️ پرونده کلاهبرداری و جعل ۱۰ میلیارد تومانی که منجر به محکومیت کلاهبرداران و دریافت خسارت از آن ها برای موکلین شاکی این پرونده شد.

⭐️ پرونده جعل و کلاهبرداری به ارزش ۳.۵ میلیارد تومان با ۱۷ شاکی که منجر به منع تعقیب کامل موکل توسط وکیل کیفری غرب تهران شد.

⭐️ پرونده جعل سند و فروش مال غیر که منجر به محکومیت متهم و دریافت خسارت برای موکل شد.

⭐️ پرونده آدم ربایی مسلحانه و تجاوز به یک خانم که خانم موکل ما بودند و در نهایت پرونده با موفقیت به نفع موکل به سرانجام رسید.

⭐️ پرونده رسانه ای تجاوز های سریالی با اتهام به ۹ فقره آدم ربایی و تجاوز متهم به افساد فی الارض دستگیر شده بود.

⭐️ پرونده خانم ماساژور با اتهام دایر کردن خانه فساد و فحشا

⭐️ پرونده با اتهام فراهم کردن موجبات فساد و فحشا از طریق حضور در خانه فساد و دریافت خدمات جنسی

⭐️ پرونده یک آقا با اتهام حضور در مرکز فساد و فحشا

⭐️ پرونده رابطه نامشروع و اتهام زنای محصنه در سعادت آباد تهران که منجر به رفع اتهام و تبرئه موکل گردید.

⭐️ پرونده رابطه نامشروع و خیانت همسر، که در این پرونده خانم که همسر موکل ما بود با مردی دیگر رابطه برقرار کرده بود. این پرونده با موفقیت موکل ما که شاکی بود به پایان رسید.

⭐️ پرونده رابطه نامشروع با زن شوهردار توسط مربی ورزش

⭐️ پرونده رابطه نامشروع با زن شوهردار بلاگر معروف اینستاگرامی که در نهایت شوهر خانم به قتل رسید

⭐️ پرونده رابطه نامشروع و خیانت همسر، که در این پرونده خانم که همسر موکل ما بود با مردی دیگر رابطه برقرار کرده بود. این پرونده با موفقیت موکل ما که شاکی بود به پایان رسید.

⭐️ پرونده قتل شوهر با سم توسط همسر

⭐️ پرونده قتل دختر جوان که متهم پس از رابطه جنسی با دختر خانم وی را به قتل رساند و جنازه وی را در اطراف تهران مدفون نمود.

⭐️ پرونده قتل که موکل با اتهام قتل با چاقو و سوزاندن جنازه روبرو بود.

⭐️ پرونده فساد مالی در شرکت نفت به میزان ۱۶ میلیارد تومان

⭐️ پرونده تحصیل مال از طریق نامشروع به ارزش ۱ میلیون دلار کانادا

⭐️ پرونده تولید، توزیع و حمل ۱۵۰ لیتر مشروبات الکلی در دادگاه انقلاب که منجر به موفقیت در پرونده شده و حداقل مجازات ممکن (شلاق تعزیری که نهایتا به جزای نقدی تبدیل شد) برای متهم صادر شد.

⭐️ پرونده قطع دست پسر جوان با شمشیر توسط اراذل و اوباش در یکی از پارک های تهران

⭐️ پرونده کلاهبرداری ارز دیجیتال و هک ولت توسط کانال تلگرامی معروف

و بیش از 315 پرونده کیفری دیگر

وکالت تخصصی

به این مطلب امتیاز دهید!

5/ 4.95

اگر هنوز سوالی درباره قرار جلب به دادرسی دارید، در کامنت ها بپرسید. کارشناسان در کمترین زمان پاسخ میدهند.

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت رزرو جلسه با وکیل