قوانین چک برگشتی و حکم جلب

 1. خانه
 2. بانکی
 3. قوانین چک برگشتی و حکم جلب
وکیل تغییر کاربری

قوانین چک برگشتی و حکم جلب

برای اعطای وکالت به وکیل متخصص چک برگشتی و حکم جلب تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


از گذشته­ های دور انسان­ ها همیشه معیار و ملاکی را برای مبادلات خود در نظر داشتند، در ابتدا از مبادله کالا به کالا استفاده و پس از آن پول­ های سکه­ ای و کاغذی که رایج شدند استفاده می­ کردند اما با توجه به گسترش حجم معاملات و سختی جابه جایی پول، امروزه چک نقش بسزایی در انجام معاملات و نقل و انتقالات مالی را برعهده دارد، اما گاهی آشنا نبودن با این مقوله و قوانین و مقررات آن می ­تواند برای استفاده کنندگان آن دردسرهایی را ایجاد کند. در این مقاله راجب چک، انواع آن، چک برگشتی، قوانین چک برگشتی و حکم جلب و عواقب آن صحبت خواهیم کرد.

تعریف چک

چک نوعی سند تجاری است که به افراد جامعه به منظور انجام معاملات و نقل و انتقلات مالی کمک می ­کند.

انواع چک از نظر میزان اعتبار آنها

چک ها با توجه به نوع کاربرد و صادر کننده آنها به دو دسته کلی تقسیم می­ شوند

 • الف: چک هایی که توسط اشخاص حقیقی صادر می ­شوند.
 • ب: چک هایی که توسط بانک ­ها صادر می­ شوند.

چک هایی که توسط اشخاص حقیقی صادر می­ شوند:

اینگونه چک ها دو نوع هستند: چک عادی و چک گواهی شده که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد.

چک عادی

رایج ترین نوع چک هست. در این نوع چک فرد دارنده حساب با استفاده از دارایی خود اقدام به دریافت دسته چک از بانک مورد نظر می­ کند و وقتی آن را به نام فردی صادر کرد، شخص دارنده چک ضمن همراه داشتن چک باید به بانک مورد نظر رجوع کند تا بتواند چک خود را نقد کند.

چک گواهی شده یا تایید شده

این نوع چک ها، همان چک های عادی هستند تنها با این تفاوت که در این چک ها بانک مورد نظر تضمین کرده است که اگر حتی در حساب صادر کننده چک پول نقد موجود نباشد بازهم آن چک از طرف بانک نقد خواهد شد بنابراین دارنده این نوع چک ها نسبت به نقد شدن آنها اطمینان بسیار بالاتری دارند.

چک هایی که توسط بانک ها صادر می­ شوند .
چک رمزدار(بین بانکی)

نوعی از چک ها با امنیت بسیار بالا و تضمین شده می­ باشد که در آن امکان نقدکردن چک موجود نمی­ باشد و فقط بانک صادر کننده چک، وجه مورد نظر فردی که چک به نام وی صادر شده است را به حساب وی در نزد دیگر بانک ­ها انتقال می­ دهد. همچنین باید خاطر نشان ساخت که این نوع از چک ها در وجه حامل صادر نمی­ شوند .

چک مسافرتی

این نوع از چک ها همانطور که از نامشان پیداست هنگام مسافرت­ ها کارایی دارند و در آن فرد داری چک می­ تواند آن را در شعب همان بانک یا نزد کارگزاران و نمایندگان همان بانک برده و آن را نقد کند.

 دسته چک صیاد

با توجه به اینکه صدرو چک ها به صورت سابق باعث بوجود آمدن مشکلات بسیاری هم برای بانک­ ها هم برای ارباب رجوعان می­ شد به همین خاطر سیستمی به عنوان سامانه صیاد راه اندازی شد تا باعث یکپارچه سازی روند صدور چک ها شود و همچنین قدرت نظارت برآنها را بالا ببرد، به همین خاطر ارتباط قبلی بین شعبه و درخواست کننده دسته چک را تغییر داده و باعث ایجاد ارتباط بین خواهان دسته چک با بانک مرکزی شده است. از مزایای این روش باید به این نکته اشاره کرد که چون اطلاعات افراد به طور دقیق در این سامانه قرار گرفته شده است از دادن دسته چک به افراد با سو پیشینه و سابقه بد جلوگیری می­ شود. با استفاده از سامانه صیاد و قوانین چک برگشتی و حکم جلب در مورد این افراد باعث می­ شود مشکلات کمتری بوجود بیاید.

چک برگشتی یا بدون محل چیست؟

زمانی که به بانک مربوطه مراجعه می­ کنید و به خاطر خالی بودن حساب و یا موارد دیگر چک شما نقد نمی ­شود اصطلاحا به آن، چک بی ­محل یا چک برگشتی می ­گویند که طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب عوامل زیر باعث به تاخیر یا برگشت خوردن چک می­ شوند.

 • . طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب عدم وجود مبلغ کافی در حساب فرد صادر کننده چک سبب برگشت خوردن چک فرد مورد نظر می ­شود، در این حالت اگر مبلغی در حساب فرد مورد نظر وجود داشته باشد، آن را به دارنده حساب تحویل داده همچنین بانک گواهی نام ه­ای نیز صادر می ­کند که چه مقدار از مبلغ پرداخت و چه مقدار آن باقی مانده است و چک را برگشت می­ زند.
 • . طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب فرد صادر کننده چک می ­تواند به بانک دستور دهد که چک دارنده حساب را نقد نکنند، البته این یک امر غیرقانونی است که فقط در شرایط مفقود شدن چک، جعل یا کلاهبرداری امکانپذیر است.
 • . طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب وجود خط خوردگی یا هر گونه مخدوش شدگی یا عدم تطابق امضا و مشخصات نیز موجب این می­ شود که چک برگشت بخورد.
 •  . طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب چک افرادی که دارای بدهی یا تخلفات سنگین هستند و یا افرادی که ممنوع الخروج هستند نیز برگشت خواهد خورد.
 • . طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب چک سازمان­ ها بدون داشتن مهر رسمی آن سازمان برگشت می ­خورد.
 • و …

علاوه بر اینها عوامل دیگری نیز طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب باعث برگشت خوردن چک می­ شوند.

انواع چک برگشتی از نظر عواقب آن(کیفری، حقوقی)

همانطور که در بالا اشاره کردیم دلایل متنوعی می ­تواند سبب برگشت خوردن یک چک شود، حال این سوال مطرح می ­شود که با توجه به قوانین چک برگشتی و حکم جلب با این چک چه باید کرد؟

در پاسخ به این سوال طبق قوانین چک برگشتی باید گفت که از زمان صدور چک فرد دارنده چک به مدت 6 ماه می ­تواند در جهت وصول آن اقدام کند و اگر اقدام کرد و به هر دلیلی چک برگشت خورد، حال 6 ماه زمان دارد تا این مسئله را پیگیری کند و امکان شکایت کیفری و محکوم کردن فرد خاطی را طبق قانون دارد اما اگر به هر دلیلی این کار را انجام ندهد طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب پس از 6 ماهه دوم دیگر امکان شکایت کیفری برای وی مقدور نیست و فقط می­ تواند طرح دعوای حقوقی کند و طلب مال و ضررو زیان خود را بکند.

البته موردی که گفته شد فقط یکی از تفاوت­ های بین دو نوع چک کیفری و حقوقی است از دیگر تفاوت ­های آنها باید گفت، چک های سفید امضا (چک هایی تضمینی که بابت بدهی خود شخص نبوده ­اند و صرفا انجام تعهد از سوی فرد دیگری را تضمین نموده­ اند) چک های بدون تاریخ یا چک های وعده دار(یعنی تاریخ صدور چک قبل از تاریخ پرداخت آن باشد) نیز شامل چک های حقوقی می­ شوند و طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب مجازات­ های کیفری برای آنها در نظر گرفته نمی­ شود.

شکایت از چک کیفری و چک حقوقی طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب

همانطور که اشاره شد تفاوت هایی بین این دو نوع چک وجود دارد، پس در وهله اول باید نوع چک و شکایت را مشخص کرد، اگر فرد با توجه به قوانین چک برگشتی و حکم جلب به این نتیجه رسید که شکایتش به صورت کیفری هست باید از طریق دادسرا اقدام کند اما اگر به این نتیجه رسید که شکایتش از نوع حقوقی است بسته به نوع و مبلغ آن باید به سازمان­ های مربوطه رجوع کند.

 اگر مبلغ چک زیر20 میلیون بود شکایت خود را باید از طریق شورای حل اختلاف، اگر بالای 20 میلیون تومان بود باید به دادگستری مراجعه کند.

در صورت اطمینان از داشتن اموال ثابت فرد متهم نیز باید به اداره ثبت برای مصادره کردن اموال وی مراجعه کند.

چک برگشتی، حکم جلب و زندان

اگر فردی بخاطر چک برگشتی بعد از حضور در دادگاه متهم شناخته شود بر اساس شرایط وی حکمی صادر می­ شود، حال یا مدت زمان مشخصی را تعیین می­ کنند تا بدهی خودرا بپردازد یا اینکه با توجه به تقاضای اعسار که پس از بررسی شرایط مالی و دارایی های وی انجام می­ شود قسط بندی­ ها برای وی انجام می­ شود.

پس از آن که در تاریخ مقرر فرد محکوم شده بدهی­ های خود را پرداخت نکند می­توان از طریق دایره اجرای احکام حکم جلب متهم را دریافت نمود. در اینجا باید نکته ای را که قطعا سوال بسیاری از افراد هست را هم متذکر شویم که در قوانین چک برگشتی و حکم جلب وجود دارد و آن این است که حتی چک های حقوقی هم حکم جلب را دارا می­ باشند و شامل مجازات زندان می­ شوند.

مجازات صدور چک بی محل یا چک برگشتی(قوانین چک برگشتی و حکم جلب)

اگر فردی طبق ماده7 قانون صدور چک، اقدام به صدور چک بی محل کند بر حسب میزان مبلغ درج شده در چک مجازات­هایی به شرح زیر برای وی تعیین می­ گردد:

در صورتی که میزان مبلغ مندرج در چک ارائه شده از سمت وی کمتر از 10 میلیون ریال باشد، حکم وی 6 ماه حبس خواهد بود.

در صورتی که مبلغ مندرج در چک ارائه شده از سمت متهم بین10 تا 50 میلیون ریال باشد حکم وی حبس بین 6 تا 12 ماه خواهد بود.

و در انتها اگرمبلغ مندرج در چک بیشتر از 50 میلیون ریال باشد به حبس از یک تا دوسال و محروم شدن از داشتن دسته چک به مدت دوسال منتهی خواهد شد.که البته این ها فقط بخشی از قوانین چک برگشتی و حکم جلب است که ما به آن اشاره کردیم.

هزینه شکایت از چک برگشتی

طبق قوانین چک برگشتی و حکم جلب، نحوه هزینه شکایت در مورد چک برگشتی به مبلغ چک مورد نظر بستگی دارد، به این معنا که اگر مبلغ چک زیر 20میلیون باشد هزینه آن معادل 5/2 درصدکل چک یعنی 25 هزارتومان برای هر یک میلیون تومان و اگر مبلغ چک بالای 20میلیون باشد هزینه شکایت معادل5/3 درصد کل چک یعنی 35 هزار تومان برای هر یک میلیون تومان می­ باشد.

برخی قوانین چک برگشتی و حکم جلب درمورد محدودیت ­های جدید دارندگان چک های برگشتی

 • افرادی که دارای چک های برگشتی هستند از افتتاح حساب، اخذ کارت جدید بانکی و هر گونه دریافت تسهیلات بانکی محروم می­ شوند.
 • مسدود شدن تمامی حساب­ های دیگر فرد به منظور تامین کسری وجه چک برگشتی و تعیین تکلیف نمودن آن.
 • طبق قانون جدید فرد صادر کننده چک ملزم به ثبت اطلاعات فرد گیرنده چک در سامانه صیاد است، ازطرفی فرد گیرنده هم ملزم به بررسی و چک کردن این اطلاعات می­ باشد.
 • طبق قانون جدید صادرکننده چک موظف است که اطلاعات چک خود را قبل از تحویل به گیرنده در سامانه صیاد ثبت کند.
 •  امکان صدور چک در به صورت وجه عامل امکان پذیر نبوده و ممنوع می ­باشد.
 • در صورتی که فرد گیرنده چک بخواهد چک را به فرد ثالثی انتقال دهد موظف است اطلاعات وی را در سامانه ثبت و فرد ثالث نیس موظف به چک و بررسی کردن این اطلاعات می­ باشد.
 • همانطورکه ذکر شد قوانین چک برگشتی و حکم جلب جدید برای افراد با سابقه بد مشکل ساز شده است.

وکیل چک برگشتی و حکم جلب

مانند بسیاری از حوزه­ های قضایی، که دارای قوانین و مقررات بسیار و پیچیده ­ای است، چک ها نیز به دو نوع کیفری و حقوقی تقسیم می شوند و هر کدام دارای پیچیدگی ­های خاص هستند، بنابراین استفاده از یک وکیل خوب در این زمینه می­ تواند به افراد کمک کند.

ویژگی­های بهترین وکیل چک برگشتی و حکم جلب

وکیلی که دارای تجربه، دانش کافی در این زمینه هست و بر قوانین و مقررات این حوزه آشنایی کامل دارد. وکیلی که توانایی ارائه دادخواست­ های قضایی مورد نیاز را دارا می ­باشد تا با این کار علاوه بر وصول سریع ­تر چک از هزینه ­ها و رفت آمدهای غیر ضروری موکلان خود جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44899341