وکیل تقسیم ارث

برای اعطای وکالت به وکیل متخصص تقسیم ارث، تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


هر آنچه که باید برای انتخاب وکیل تقسیم ارث بدانید!

تقسیم ارث موضوعی است که هر فردی حداقل یکبار در زندگی با آن مواجه می‌شود چه زمانی که از دیگری ارث می‌برد یا از او به دیگران مالی می‌رسد. این بحث آنچنان پیچیده است که قانون برای تمام حالات آن، شرایط و ماده‌ تعریف کرده تا تمامی وراث به صورت عادلانه به حقوق خود دست یابند. برای تقسیم ارث باید گواهی انحصار وراثت صادر شده باشد ضمن اینکه هر یک از ذینفعان ورثه می‌توانند به صورت مستقل سهم خود را از دادگاه مطالبه نمایند. گاهی اختلافاتی که برای تقسیم ارث بین وارثان پیش می‌آید پیچیدگی‌های خاصی دارد که برای حل آن باید به تمامی قوانین و ضوابط مربوطه مسلط و آگاه بود. بهترین پیشنهاد این است که به بهترین وکیل وکالت دهیم و بدون اینکه گرفتار پیچ و خم‌های قانونی شویم، راحت‌تر و سریع‌تر به حق خود برسیم. برای اینکه بهترین و مطمئن‌ترین وکیل تقسیم ارث را پیدا کنید، بهتر است به قانون ارث آشنا باشید.

 • وکیل تقسیم ارث کیست؟
 • چه اموالی قابلیت ارث بردن دارند؟
 • وراث چه کسانی هستند؟
 • در چه مواردی نمی‌توان ارث برد؟
 • گواهی انحصار وراثت را از کجا بگیریم؟
 • چگونه بهترین وکیل تقسیم ارث را پیدا کنیم؟

 

وکیل تقسیم ارث کیست؟

وکیل تقسیم ارث کسی است که به تمامی قوانین، ماده و ضوابط مربوط به قانون ارث واقف و آگاه است و می‌تواند میزان سهم موکل را تشخیص داده و در صورت بروز اختلاف، مناسب‌ترین راهکار قانونی را برای وصول سهم الارث پیدا کند. قانون شامل هزاران ماده و تبصره است که در شرایط خاص به یکدیگر مربوط می‌شوند و وکیل حاذق کسی است که این ارتباط را بیابد تا در جهت رفع مشکل موکل آن را بکار گیرد. بدون شک مهارت وکیل و تجربه او در این زمینه تاثیر دارد، در غیر این صورت ممکن است به وکیل تقسیم ارث حق الوکاله هنگفتی پرداخت کرده باشید اما به نتیجه مطلوب دست نیابید. برای یافتن بهترین وکیل انحصار وراثت، راحت ترین کار تماس با گروه وکلای دیوان سالار است تا به یک وکیل متخصص متصل شوید.

چه اموالی قابلیت ارث بردن دارند؟

طبق ماده 862 و 863 قانون مدنی اموال و دارایی فردی که فوت شده، به صورت قهری به بازماندگان او می‌رسد البته همه بازماندگان مشمول دریافت سهم الارث نمی‌شوند که در قسمت بعد به آن پرداخته‌ایم. ارثیه شامل اموال منقول مانند ماشین، غیر منقول مانند خانه می‌شود که این موارد مادی هستند و علاوه بر آن، حقوق غیر مادی مانند حق قصاص نیز ارث برده می‌شود.

منظور از ترکه چیست؟

شاید کلمه «ترکه» نیز به گوشتان خورده باشد، بعضی از افراد به صورت اشتباهی آن را به جای کلمه «ارث» به کار می‌برند. اما ترکه اشاره به دارایی‌های به جا مانده از متوفی دارد که به دو بخش مثبت و منفی تقسیم می‌شود: بخش مثبت شامل اموالی است که به وراث می‌رسد و بخش منفی قسمتی از اموال را در بر می‌گیرید که باید برای دین و تعهدات متوفی پرداخت شود. به صورت کلی می‌توان گفت که ارث بخشی از ترکه است که در صورت عدم تعهد و دین، تمام ترکه به عنوان ارثیه تقسیم می‌گردد. در صورت بروز هرگونه تعارض در این زمینه، مراجعه به یک وکیل تقسیم ارث وضعیت شما را مشخص خواهد کرد.

 

وراث چه کسانی هستند؟

ابتدا باید بدانیم که برای ارث بردن باید صحت شروط زیر بررسی گردد:

 1. مورث فوت شده باشد.
 2. وارث در قید حیات به سر می‌برد.
 3. موجبات ارث اعم از نسبی و سببی برقرار باشد.
 4. ارثیه‌ای وجود داشته باشد.
 5. موانع ارث وجود نداشته باشد.

در صورت صحت نداشتن هر کدام از موارد بالا، ارث بردن امکان پذیر نیست. به عنوان مثال شاهد بسیاری از فرزندان هستیم که با وجود زنده بودن پدر خواهان دریافت سهم الارث هستند در حالی که مفهوم ارث با فوت فرد محقق می‌شود و تا زمانی که پدر زنده باشد، ارث بردن معنایی ندارد. در این مورد وکیل تقسیم ارث وظیفه‌ای ندارد.

 

طبقات ارث بر اساس قانون ارث

همانطور که در شرط دوم بالا اشاره شد، افرادی که رابطه نسبی یا سببی با متوفی داشته باشند می‌توانند از او ارث ببرند. البته پیچیدگی‌هایی زیادی در این زمینه وجود دارد و در صورتی که جواب خود را در این مطلب نیافتید می‌توانید از وکلای دیوان مشاوره بگیرید.

رابطه نسبی و سببی چیست؟

 • رابطه نَسَبی به موجب همخون بودن ایجاد می‌شود؛ مانند رابطه فرد با پدر، مادر، برادر، خواهر، عمه، عمو، خاله، دایی و فرزندان هر کدام از موارد نامبرده.
 • رابطه سببی به موجب ازدواج ایجاد می‌شود و به واسطه آن تمامی اقوام همسر رابطه سببی با فرد خواهند داشت مانند رابطه شوهر با پدر زن یا عموی زن.

همانطور که می‌دانید افراد زیادی هستند که رابطه نسبی و سببی با فرد دارند که ممکن است بعد از فوت او ادعای ارث داشته باشند. اما مطابق قوانین ارث، این افراد در دسته بندی هایی قرار می‌گیرند و بسته به اینکه در کدام طبقه و درجه قرار داشته باشند، می‌توانند در ماترک سهیم شوند. به طور کلی قانون ارث سه طبقه وراث تعریف می‌کند و طبقات بالاتر اولویت بیشتری دارند به این معنا که تا زمانی که در هر طبقه، حتی یک نفر از وراث وجود داشته باشد، طبقات بعدی ارث نخواهند برد. علاوه بر آن وراثی که در یک طبقه قرار می‌گیرند نیز درجه بندی می‌شوند. در صورت مشخص شدن طبقه خود، با مشورت وکیل تقسیم ارث اقدام کنید و بی گدار به آب نزنید.

 طبقه اول:

پدر، مادر و فرزندان فرد در این طبقه قرار می‌گیرند و بالاترین اولویت را دارند. تنها در حالتی که هیچ یک از این افراد یعنی نه پدر، نه مادر و نه هیچ کدام از فرزندان فرد زنده نباشند، به نوه‌ها ارث می‌رسد. به عنوان مثال ممکن است مردی قبل از پدرش فوت کند در حالی که برادر و خواهر او زنده باشند، با این شرایط به فرزندان مرد فوت شده هیچ سهم الارثی از پدربزرگ تعلق نمی‌گیرد چون عمو و عمه آن‌ها در قید حیات هستند.

طبقه دوم:

در این گروه اجداد و جدات و خواهر و برادر قرار گرفته‌اند که وراث درجه یک می‌باشند. در صورت نبودن پدربزرگ و مادر بزرگ، پدر و مادر آن‌ها و در صورت زنده نبودن هیچ یک از برادر و خواهر متوفی، فرزندان آن‌ها ارث می‌برند. بنابراین فرزندان خواهر و برادر و پدر و مادر اجداد و جدات در درجه دوم قرار دارند.

طبقه سوم:

عمو، عمه، خاله و دایی در درجه اول این طبقه و فرزندان آن‌ها در درجه دوم قرار می‌گیرند یعنی در صورتی که هیچ کدام از عمه، عمو، خاله و دایی زنده نباشند، فرزندان آن‌ها ارث می‌برند.

تفاوت سهم الارث دختر و پسر:

طبق قانون سهم الارث پسر دو برابر دختر است به عنوان مثال اگر از پدر یک خانه باقی مانده باشد، 4 دانگ آن به پسر و دو دانگ به دختر تعلق می‌گیرد. ضمن اینکه تفاوتی ندارد که اموال به ارث برده شده از پدر باشد یا از مادر.  البته وکیل تقسیم ارث می‌تواند تحت شرایط خاصی این تقسیم حالت را به نصف نصف برساند.

ارث بردن زن و شوهر از یکدیگر:

طبق قانون در عقد دائم، زن و شوهر از یکدیگر ارث می‌برند اما میزان سهم هر کدام متفاوت می‌باشد:

 • در صورتی که مرد فوت کند اگر زن از مرد فرزند داشته باشد، یک هشتم اموال را به ارث می‌برد در غیر این صورت سهم الارث او یک چهارم خواهد بود.
 • بعد از فوت زن اگر مرد از زن فرزند داشته باشد، یک چهارم ارثیه به او تعلق خواهد داشت در غیر این صورت با کمک یک وکیل تقسیم ارث می‌تواند یک دوم یعنی نصف اموال زن را ارث ببرد.

نکته مهم:

سوالی که معمولاً از وکیل تقسیم ارث پرسیده می‌شود این است که «آیا صیغه موقت شامل ارث بردن هم می‌شود؟». طبق قانون ارث در ایران، ارث بردن زن و شوهر، تنها در عقد دائم تعریف می‌شود و برای همسر در صیغه موقت هیچ سهم الارثی وجود ندارد. البته اگر فرد متوفی قبل از فوت خود برای همسر صیغه‌ای، میزانی ارث وصیت کرده باشد جای سؤال ندارد و ارث بردن حق قانونی فرد صیغه شده می‌باشد. اما لازم به ذکر است که اینگونه موارد به عنوان ارث مطرح نمی‌شود و حالت وصیت دارد.

 

در چه مواردی نمی‌توان ارث برد؟

موانع ارث شامل موارد زیر می‌شود که موضوع اکثر پرونده‌های وکیل تقسیم ارث را در برمی‌گیرد:

 1. قتل
 2. کفر
 3. لعان
 4. تولد نامشروع
 5. جنین
 6. غایب مفقود الاثر

در ادامه این موارد را با جزئیات بررسی می‌کنیم:

1. قتل:

اگر قتل به صورت عمدی و آگاهانه باشد، قاتل از ارث محروم می‌شود. بنابراین اگر فرزندی پدر خود را بکشد تا از او ارث ببرد، قتل عمد محسوب شده و ارثیه‌ای از پدر به او تعلق نمی‌گیرد. اما اگر قتل غیر عمد باشد، تفاوتی در میزان سهم الارث به وجود نخواهد آمد. به عنوان مثال اگر فردی در حالی که قصد پارک کردن اتومبیل خود را دارد، ندانسته با پدرش برخورد کند و پدر آسب ببیند و فوت کند، همچنان از پدر خود ارث می‌برد. در بعضی مواقع اثبات این امر ساده نیست و تنها از عهده یک وکیل تقسیم ارث حاذق برمی‌آید.

2. کفر:

طبق ماده 881 قانون مدنی، کافر از مسلمان ارث نمی‌برد اما مسلمان از کافر همچنین کافر از کافر ارث می‌برد. بنابراین حتی اگر اولویت فرد کافر در طبق ارث بالاتر باشد، نمی‌تواند از ارث بهره‌ای ببرد و وارث مسلمانی که در همان طبقه یا پایین‌تر است سهم الارث خواهد داشت.

3. لعان:

لعان در لغت به معنای لعنت و نفرین کردن است. اصطلاحاً زمانی مطرح می‌شود که مرد ادعا کند فرزند متولد شده به او تعلق ندارد و زن در رابطه نامشروع آن را باردار شده است. در صورت ثابت شدن این ادعا، فرزند متولد شده از مرد ارث نمی‌برد و مرد هم مشمول ارث از او نمی‌گردد. این فرزند تنها از خویشاوندان مادری خود ارث می‌برد و متقابلاً اقوام مادری نیز از او ارث می‌برند. این موضوع با آبروی موکل ارتباط دارد و بهتر است با یک وکیل تقسیم ارث در میان گذاشته شود.

4. تولد نامشروع:

ماده 884 به صورت صریح اعلام می‌دارد: «طفل زنا زاده از پدر و مادر خود هیچ ارثی نمی‌برد». بنابراین فرزندی که حاصل رابطه نامشروع باشد، مشمول احکام فرزندان از جمله ارث از پدر و مادر نمی‌باشد.

5. جنین:

طبق ماده 878 قانون مدنی، اگر در میان وراث، جنینی وجود داشته باشد که در تقسیم ارث نقش دارد، باید تا به دنیا آمدن او تقسیم ورثه را به تعویق انداخت تا وضعیت زنده ماندن یا نماندن او مشخص شود.

6. غایب مفقود الاثر:

اگر وارثی غایب مفقود الاثر باشد باید میزان سهم او طبق قانون مشخص و کنار گذاشته شود تا زمانی که بتوان درباره وضعیت او تصمیم گرفت. اگر از برگشت غایب مطمئن نیستید بهتر است برای روشن شدن وضعیت او از یک وکیل تقسیم ارث کمک بگیرید.

 

گواهی انحصار وراثت را از کجا بگیریم ؟

برای این کار باید به شورای حل اختلاف محل خود مراجعه نموده و با در دست داشتن گواهی فوت و مشخصات خود، سهم الارث خود را مطالبه نمایید. پس از آن دادگاه بعد از بررسی‌های عمل آمده، گواهی انحصار وراثت را صادر می‌کند و طبق آن می‌توانید تقسیم ورثه کنید. راهکار دیگر این است که از همان ابتدا به یک وکیل تقسیم ارث معتبر وکالت دهید تا هر چه زودتر و بدون دردسر نتیجه مطلوب را به دست آورید. همچنین برای اعتراض به گواهی انحصار وراثت نیز میتوانید اقدام کنید.

چگونه بهترین وکیل تقسیم ارث را پیدا کنیم؟

اکنون که با قانون ارث آشنا شده‌اید، می‌توانید بهترین وکیل تقسیم ارث را پیدا کنید. برای این کار چندین متخصص حقوقی را در نظر داشته باشید و با توجه به میزان تجربه و مهارتی که دارند، یک نفر را انتخاب کنید. گروه وکلای دیوان سالار تشکیل شده از وکلای متخصص و مجرب که آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان در سراسر ایران هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر با گروه وکلای دیوان سالار به شماره 44899341-021 تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44899341