کیفری

وکیل دادسرای ویژه روحانیت در تهران ✔️ |【وکیل دادگاه ویژه روحانیت✔️】

صلاحیت دادگاه و دادسرای ویژه روحانیت | وکیل دادگاه ویژه روحانیت | وکیل در دادسرای ویژه روحانیت | و ...

ما در گروه وکلای دیوان سالار با تیمی متشکل از چندین وکیل دادسرای ویژه روحانیت متخصص و باتجربه، با کارنامه ای درخشان در کنار شما هستیم.

برای تماس جهت رزرو جلسه وکالت کلیک کنید:

☎️ 021-44899341

☎️ 0937-937-0-110 (منشی وکیل | پاسخگویی فوری 24 ساعته | تماس تلفنی + واتساپ)

با وجود ثابت بودن قواعد کلی و عمومی وکالت در پرونده‌های مختلف حقوقی، کیفری، قضایی و… ، وکالت در دادسراها و دادگاه‌های مختلف، قواعد و شرایط خاص خودش را دارد. ‌برای مثال رسیدگی به پرونده‌های دادگاه خانواده قوانین و ضوابط خاص خودش را دارد که با دیگر دادگاه‌ها متفاوت است.
دادسرای ویژه روحانیت نیز به علت حساسیت خاص پرونده‌ها و جایگاه ویژه طرفین دعوی، به وکلای ویژه و باتجربه‌ای احتیاج دارد؛ وکلایی که قوانین و تبصره‌های گوناگون مربوط به پرونده‌های ویژه روحانیت اشراف کامل داشته و تجربه کافی برای حضور در دادسرا و دادگاه را داشته باشند. در ادامه با این مسئله بیشتر آشنا خواهیم شد و ویژگی‌های یک وکیل دادسرای ویژه روحانیت در تهران را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

شماره، آدرس و لوکیشن گروه وکلای دیوان سالار

صلاحیت دادگاه و دادسرای ویژه روحانیت

صلاحیت دادگاه درواقع شایستگی آن در رسیدگی به پرونده‌‌های مرتبط است. در مجموع، بسته به نوع پرونده‌های موجود، دو نوع دادگاه وجود دارد: دادگاه‌های عمومی و دادگاه‌های اختصاصی یا استثنایی.
دادگاه‌های عمومی معمولاً به تمامی دعاوی و پرونده‌ها رسیدگی می‌کنند اما دادگاه‌های اختصاصی به پرونده‌هایی که استثنا هستند و امکان رسیدگی به آن‌ها در دادگاه‌های عمومی وجود ندارد، رسیدگی می‌کنند. دادسراهای خاص صلاحیت دارند صرفاً پرونده‌های ویژه‌ای را در دست بررسی قرار بدهند، مانند دادسرای ویژه روحانیت، دادسرای انقلاب، دادسرای خانواده و… .
همان طور که گفتیم، دادسرای ویژه روحانیت از جمله دادگاه‌های اختصاصی است که به جرایم مربوط به روحانیت رسیدگی می‌کند. به بیانی دیگر، دادسرای ویژه روحانیت صرفا به جرم روحانیون رسیدگی می‌کند و دیگر امور حقوقی روحانیون همچون طلب، بدهی و سایر امور مالی در همان دادگاه‌های عمومی بررسی خواهند شد. وکیل دادسرای ویژه روحانیت نیز به همان نسبت به امور اختصاصی این دادگاه رسیدگی می‌کند.

لازم به ذکر است که این دادگاه از سوی رهبر انقلاب، آیت الله خمینی تشکیل شد تا امور مربوط به روحانیون، با حفظ شأن و جایگاه جامعه روحانیت، مورد بررسی قرار بگیرد. این دادگاه تحت نظارت مستقیم رهبری است و از شمول قوه قضائیه خارج است.

وکیل دادسرای ویژه روحانیت

وکیل دادسرای ویژه روحانیت تهران به چه اموری رسیدگی می‌کند؟

طبق ماده 13 قوانین مربوط به دادسراها و دادگاه‌های ویژه روحانیت، موارد زیر می‌توانند در این دادگاه‌ها و توسط وکیل دادسرای ویژه روحانیت مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرند:

  • کلیه جرائمی که روحانیون مرتکب شده‌اند
  • کلیه اعمال و رفتارهای خلاف شأن جامعه روحانیت
  • رسیدگی به برخی اختلافات محلی که می‌تواند امنیت عمومی را خدشه‌دار کند؛ در صورتی که یکی از طرفین اختلاف، روحانی باشد.
  • اموری که جهت رسیدگی از سوی رهبر معظم انقلاب مأموریت داده می‌شود.
مشاهده
مجازات سقط جنین توسط پدر ✔️ |【قانون جدید✔️】
گروه وکلای دیوان سالار با تیمی از چندین وکیل دادسرای ویژه روحانیت متخصص با سال ها تجربه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. با توجه به اینکه در گروه وکلای دیوان سالار وکالت تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری انجام می‌شود، درصد موفقیت در این مجموعه بسیار بالاست، چرا که وکالت هر پرونده را وکیلی می‌پذیرد که چندین سال تجربه در آن زمینه داشته و پرونده های موفق و مشابه در زمینه پرونده موکل را دارد. همین امر باعث شده تا کیفیت وکالت و درصد موفقیت پرونده ها در گروه وکلای دیوان سالار نسبت به مجموعه های دیگر بسیار بالاتر باشد. به طوری که تیم وکیل دادسرای ویژه روحانیت دیوان سالار در بیش از ۳۱۵ پرونده کیفری بیش از ۹۵ درصد موفقیت داشته است.

وکیل در دادسرای ویژه روحانیت

در خصوص مسئله انتخاب وکیل در دادسرای ویژه روحانیت، مجمع تشخیص مصلحت نظام، ماده قانونی به شرح زیر تصویب کرده است:

ماده واحده: طرفین دعوی حق دارند به خواست خود وکیل انتخاب کنند. کلیه دادگاه‌هایی که به موجب قانون تشکیل شده‌اند موظف‌اند وکیل طرفین پرونده را پذیرش کنند.
تبصره ۱: کلیه طرفین دعوی در دادسراها و دادگاه‌های ویژه روحانیت نیز حق دارند به خواست خود وکیل انتخاب کنند. در این حالت، دادگاه به تشخیص خود تعدادی از روحانیون صالح را به عنوان وکیل معرفی می‌کند. متهم می‌تواند از میان آن‌ها وکیلی را انتخاب کند تا به امور پرونده او رسيدگی کند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد انتخاب وکیل دادسرای ویژه روحانیت کمی محدودیت دارد و افراد صرفاً می‌توانند افرادی را به عنوان وکیل انتخاب کنند که دادگاه آن‌ها را پیشنهاد کرده باشد.
بر این اساس می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که وکیل در دادسرای ویژه روحانیت نمی‌تواند فردی غیر روحانی باشد. به بیانی دیگر، صرفاً روحانیون می‌تواند وکالت پرونده‌های مربوط به جرائم روحانیت را قبول کنند.

انتخاب وکیل دادگاه ویژه روحانیت

جرائم مربوط به روحانیت و پرونده‌هایی که در دادسراهای اختصاصی بررسی می‌شوند، از حساسیت ویژه‌ای برخوردار هستند. شأن و جایگاه ویژه جامعه روحانیون و حوزه علمیه موجب می‌شود تا پرونده‌‌های آن‌ها در محیطی جدا از دادگاه‌های عمومی بررسی شود. از این رو انتخاب وکیل دادگاه ویژه روحانیت نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. دادگاه از بین روحانیون، شایسته‌ترین و صالح‌ترین افراد که تجربه و علم کافی در امور وکالت دارند را انتخاب می‌کند. آشنایی با این وکلا و انتخاب از میان آن‌ها نیز در روند رسیدگی به پرونده‌ تأثیر زیادی دارد. شما با کمک کارشناسان مجموعه وکلای دیوان سالار می‌توانید بهترین وکیل دادسرای ویژه روحانیت در تهران را انتخاب کنید.

چه کسی می‌تواند وکیل دادسرای ویژه روحانیت باشد؟

حساسیت بالای این‌گونه پرونده‌ها و نیاز به بررسی دقیق و موشکافانه امور، ایجاب می‌کند تا فردی که قرار است به عنوان وکیل دادسرای ویژه روحانیت انتخاب شود، علاوه بر تسلط به امور حقوقی و داشتن مدرک وکالت، روحانی هم باشد. آشنایی وکیل به امور جامعه روحانیون و حوزه علمیه و محدودیت‌های این قشر، به حل هرچه سریع‌تر و بهتر مسائل کمک می‌کند.
مشاهده
وکیل پولشویی ✔️ |【+ مجازات پولشویی✔️】
علاوه بر این لازم است که وکیل روحانی، طبق تبصره ۱ مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام، اجازه وکالت در دادگاه ویژه روحانیت را داشته باشد. ضمن این که صلاحیت و شرایط این افراد باید توسط دادگاه تأیید شده باشد.

چه کسی می‌تواند وکیل دادسرای ویژه روحانیت باشد

آیا افراد شاکی باید از وکیل دادگاه ویژه روحانیت استفاده کنند؟

افرادی که در یک پرونده کیفری، به عنوان شاکی از یک روحانی حاضر شده‌اند می‌توانند از وکلای غیرروحانی نیز کمک بگیرند. در واقع یک وکیل پایه یک دادگستری که غیر روحانی باشد می‌تواند وکیل شاکی پرونده باشد و امور مربوط به او را در دست بگیرد. اما در هر صورت متهم این پرونده‌ها، که از جامعه روحانیت هستند، باید حتماً از یک وکیل دادسرای ویژه روحانیت، که روحانی و مورد تایید دادگاه است، استفاده کنند.

محل استقرار دادگاه ویژه روحانیت کجاست؟

همان طور که اشاره کردیم، دادسرای ویژه روحانیت به طور مستقیم زیر نظر مقام معظم رهبری به فعالیت می‌پردازد. به این ترتیب، این دادگاه تحت نظارت رهبری معظم انقلاب و با صلاحدید ایشان فعالیت می‌کند؛ فلذا تا زمانی که نظر و اجازه ایشان دچار تغییر نشود‌، می‌توانند با قوت به فعالیت‌های خود ادامه داده و پرونده‌های مربوط به جامعه روحانیون را بررسی کنند.
دادسراهای ویژه روحانیت در حال حاضر در ده‌ها حوزه قضایی در شهرهای تهران، مشهد، قم، اصفهان، تبریز، شیراز، ساری، کرمان، اهواز و همدان به خدمت رسانی مشغول هستند و شما می‌توانید برای رسیدگی به پرونده‌ها و شکواییه‌های خود، به آن‌ها مراجعه کنید.

چه اموری در دادسرای ویژه روحانیت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد؟

به طور کلی می‌توان گفت که کلیه جرایم کیفری صورت گرفته توسط یک روحانی، در دادگاه ویژه روحانیت مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ جرایمی مانند درگیری، سرقت، کلاهبرداری، امور خلاف شرع همچون خال‌کوبی، پوشیدن لباس نامناسب و… .
پرونده‌های حقوقی و مالی، همچون امور مربوط به چک برگشتی، برای روحانیون درست مانند عموم مردم و در دادگاه‌های عمومی بررسی می‌شود.
دیگر پرونده‌ها، یعنی پرونده‌های مربوط به امور خانواده مانند طلاق، حضانت و… نیز در دادگاه‌های خانواده رسیدگی می‌شوند. اما کلیه پرونده‌های کیفری، حتی اگر مربوط به اعضای خانواده یک روحانی باشد، در دادگاه‌های ویژه روحانیت بررسی می‌شوند.
برخی اوقات ممکن است یک روحانی عملی را مرتکب شود که در حالت عادی و بر اساس قوانین عمومی جرم تلقی نشود، اما ممکن است شأن و جایگاه روحانیت را دچار تزلزل کند و موجب بدبینی مردم به روحانیت شود. در این صورت آن عمل نیز برای روحانیون جرم انگاشته می‌شود و برای رسیدگی به آن، فرد باید از وکیل دادسرای ویژه روحانیت استفاده کند و در این دادسراها حاضر شود.

مشاهده
بهترین وکیل تجاوز در تهران |【وکالت تخصصی✔️】

چه اموری در دادسرای ویژه روحانیت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد

هدف از تشکیل دادگاه ویژه روحانیت چه بود؟

در مجموع می‌توان گفت که دادگاه ویژه روحانیت با هدف جلوگيری از گسترش و بروز جرم و فساد در جامعه روحانیون و مجازات عادلانه آن‌ها تشکیل شده است.
دادگاه‌های ویژه روحانیت این هدف را با اعمال زیر محقق می‌کنند:

  • تذکر و بیان مسائل خلاف شأن و جایگاه روحانیون
  • ارشاد و هدایت روحانیون در امور خلاف شأن و قانون
  • رسیدگی به جرایم و شکایتی که علیه روحانیون صورت گرفته است

رسیدگی به موقع و دقیق به اموری که مستقیماً توسط مقام معظم رهبری به دادگاه ویژه روحانیت ارجاع داده شده است رسیدگی به برخی اختلافات محلی که حداقل یکی از طرفین آن‌ها روحانی باشد.

آیا می دانید؟

انتخاب وکیل دادسرای ویژه روحانیت در تهران

چنانچه برای پیگیری و رسیدگی به پرونده کیفری خود در دادسرای ویژه روحانیت در تهران به یک وکیل مجرب و حاذق احتیاج دارید، می‌توانید از گروه وکلای دیوان سالار کمک بگیرید.
ما در این مجموعه با معرفی یک وکیل دادسرای ویژه روحانیت مجرب و حاذق، روند رسیدگی پرونده‌های کیفری را تسریع می‌کنیم. کلیه وکلای حاضر در این مجموعه از شرایط و ضوابط تصویب شده توسط دادگاه و مجمع تشخیص مصلحت نظام برخوردار هستند؛ ضمن این که به عنوان یک وکیل مجرب تجربه کافی و دانش لازم برای رسیدگی به پرونده‌های کیفری را نیز دارا هستند. از این رو می‌توانند کمک زیادی به حل پرونده شما بکنند.

سخن آخر

در این بخش به بررسی شرایط انتخاب وکیل دادسرای ویژه روحانیت پرداختیم و ویژگی‌های این وکلا را بیان کردیم. همچنين شرایط دادسراها و دادگاه‌های ویژه روحانیت را شرح دادیم و جرایم مربوط به جامعه روحانیت را معرفی کردیم.
فراموش نکنید که انتخاب یک وکیل مجرب و باتجربه می‌تواند تأثیر بسزایی در روند حل پرونده‌های کیفری شما داشته باشد و در این مسئله، تفاوتی میان پرونده‌های مربوط به روحانیت و امور عادی وجود ندارد.

بنابراین پیش از هر چیز توصیه می‌کنیم در انتخاب وکیل خود دقت کنید و با افراد متخصص مشورت نمایید؛ در این راستا توصیه می‌کنیم از خدمات ما در مجموعه وکلای دیوان سالار غافل نشوید.

وکالت تخصصی

به این مطلب امتیاز دهید!

5 / 4.93

اگر هنوز سوالی از وکیل دادسرای روحانیت دارید، در کامنت ها بپرسید. کارشناسان در کمترین زمان پاسخ میدهند.

امتیاز کاربران: 4.63 ( 2 رای)

حامد شاکری نیا (وکیل پایه یک دادگستری)

حامد شاکری نیا وکیل پایه یک دادگستری، با بیش از ۱۲ سال سابقه از مطرح ترین و موفق ترین وکلای تهران می باشند. ایشان با انجام صد ها پرونده در حوزه های مختلف، در زمینه های خانواده، حقوقی و کیفری به طور تخصصی فعالیت میکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت رزرو جلسه با وکیل