کیفری

جلوگیری از اجرای حکم قطعی + [مراحل و شرایط]

ما در گروه وکلای دیوان سالار با تیمی متشکل از چندین وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی متخصص و باتجربه، با کارنامه ای درخشان در کنار شما هستیم.

برای تماس جهت رزرو جلسه وکالت کلیک کنید:

☎️ 021-44899341

☎️ 0937-937-0-110 (منشی وکیل | پاسخگویی فوری 24 ساعته | تماس تلفنی + واتساپ)

جلوگیری از اجرای حکم قطعی

در ابتدا این سوال به ذهنمان خطور می‌کند که آیا جلوگیری از اجرای حکم قطعی امکان پذیر است یا خیر؟ پاسخ به این سوال مثبت است. همانطور که گفته شد زمانی که دادگاه رای قطعی را صادر می‌کند، لزوما باید آن حکم اجرا شود که به این گونه احکام قطعی حکم لازم الاجرا می‌گویند. زیرا هدف از صدور رای تعیین راه حل حقوقی بین طرفین و اجرای آن است اما در بعضی موارد پیش می آید که به دلایل مختلف رای را نمی توانند اجرا کنند و موقتا آن را متوقف می کنند.

نمونه پرونده های شاخص دیوان سالار

⭐️ پرونده دستور فروش ملکی به ارزش ۳۸ میلیارد تومان

⭐️ پرونده ملکی ۴۰ هکتاری در شهریار

⭐️ پرونده اختلاف در تهاتر ملکی به ارزش ۲۴ میلیارد تومان

⭐️ پرونده زمین‌خواری ملکی در دماوند به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان که منجر به محکومیت زمین‌خواران و بازپس‌گیری املاک شد.

⭐️ پرونده ملکی که طرف مقابل موکل ستاد اجرایی فرمان امام بود. این پرونده به نفع موکل به اتمام رسید.

⭐️ پرونده شکایت مشارکت در ساخت در تهران

⭐️ بیش از ۲۰ پرونده الزام به تنظیم سند رسمی

⭐️ پرونده قتل که موکل با اتهام قتل با چاقو و سوزاندن جنازه روبرو بود.

⭐️ پرونده آتش زدن دختر جوان توسط نامزد او که ویدیوی آن در شبکه های اجتماعی جنجالی شد.

⭐️ پرونده قتل شوهر با سم توسط همسر

⭐️ پرونده آدم ربایی مسلحانه و تجاوز به یک خانم که خانم موکل ما بودند و در نهایت پرونده با موفقیت به نفع موکل به سرانجام رسید.

⭐️ پرونده قتل دختر جوان که متهم پس از رابطه جنسی با دختر خانم وی را به قتل رساند و جنازه وی را در اطراف تهران مدفون نمود.

⭐️ پرونده سرقت از یک نهاد دولتی که موکل به رد مال ۱۶ میلیارد تومانی محکوم شده بود اما با تلاش های وکیل وی تبرئه شد.

⭐️ پرونده دستگیری باند تولید مواد مخدر که از آشپرخانه ساخت مواد مخدر ۴۰۰ کیلوگرم شیشه کشف شد.

⭐️ پرونده سرقت از منزل که سارقین پس از ورود به منزل و جمع آوری مقداری طلا، متاسفانه به موکل خانم تجاوز کردند. این پرونده نیز با موفقیت موکل به پایان رسید.

⭐️ پرونده رابطه نامشروع و خیانت همسر، که در این پرونده خانم که همسر موکل ما بود با مردی دیگر رابطه برقرار کرده بود. این پرونده با موفقیت موکل ما که شاکی بود به پایان رسید.

⭐️ پرونده سرقت مسلحانه از یک طلا فروشی با رد مال ۵ میلیارد تومانی که در انتها وکیل توانست موکل را از کلیه اتهامات تبرئه نماید.

⭐️ پرونده سرقت مسلحانه در کرج که موکل ما شاکی بود و وکیل توانست خسارت را از سارقین برای موکل بگیرد.

⭐️ پرونده سرقت مسلحانه منزل در شهرری توسط سارقین سابقه دار

⭐️ پرونده کلاهبرداری و جعل ۱۰ میلیارد تومانی که منجر به محکومیت کلاهبرداران و دریافت خسارت از آن ها برای موکلین شاکی این پرونده شد.

⭐️ پرونده سرقت گوشی با ۶۸ شاکی خصوصی که برای موکل منع تعقیب صادر شد و تبرئه شد.

⭐️ پرونده سرقت از منزل با رد مال ۳ میلیارد تومانی که منجر به محکومیت متهم و دریافت خسارت برای شاکی از سوی وکیل سرقت شد.

مشاهده
مجازات اخاذی چیست؟ ✔️ |【وکیل برای اخاذی✔️】

⭐️ پرونده جعل سند و فروش مال غیر که منجر به محکومیت متهم و دریافت خسارت برای موکل شد.

⭐️ پرونده زمین خواری در استان البرز به ارزش ۳۵۰ میلیارد تومان

⭐️ پرونده رابطه نامشروع و اتهام زنای محصنه در سعادت آباد تهران که منجر به رفع اتهام و تبرئه موکل گردید.

⭐️ پرونده تولید، توزیع و حمل ۱۵۰ لیتر مشروبات الکلی در دادگاه انقلاب که منجر به موفقیت در پرونده شده و حداقل مجازات ممکن (شلاق تعزیری که نهایتا به جزای نقدی تبدیل شد) برای متهم صادر شد.

و…

لیست وکیل جلو گیری از حکم قطعی

 

وکیل حامد شاکری نیا

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

وکیل حامد شاکری نیا

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ عضو مرکز وکلای قوه قضاییه
⚖️ از موفق ترین وکلای تهران

⚖️ بیش از12 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل سعید حسین مروج 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

دکتر حسین مروج وکیل قاضی بازنشسته

⚖️ بیش از 40 سال سابقه حقوقی
⚖️ دارای 2 دکتری حقوق و DBA
⚖️ استاد دانشگاه

⚖️از مدیران حقوقی نیرو های مسلح

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل مرجانه فشنگچی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

عکس وکیل خانم مرجانه فشنگچی

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ رتبه دو رقمی در آزمون سراسری کانون وکلای مرکز
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با رتبه دو رقمی

⚖️ بیش از15 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل مونا الماسی سهی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

خانم مونا الماسی وکیل پایه یک دادگستری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ عضو کانون وکلای مرکز
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی

⚖️ بیش از 6 سال سابقه وکالت

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


دکتر مهرداد محمدی [بخش بین‌الملل]

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️

⚖️ مشاور حقوقی و امور قراردادهای شرکت‌هایی چون هواپیمایی قطر و …
⚖️ داوری اختلافات قراردادی فدراسیون فوتبال ایران
⚖️ داور مرکز بین‌المللی مرکز داوری شانگهای (SHIAC)

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل ملیحه سنگ سفیدی

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق
⚖️ عضو مرکز مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه

⚖️کمتر از 2 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل محمد فرخی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

محمد فرخی وکیل پایه یک دادگستری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 20 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل امیر بهادر عامری

امتیاز ⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 5 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


این عدالت نیست که به دلیل قطعی بودن حکم فردی را محاکمه کنند، باید به متهم این اجازه را بدهند که از حق خود به هر طریقی دفاع کند چون گاهی ممکن است شواهد علیه فرد باشد و او را متهم برگزیند و قاضی پرونده را به اشتباه بیندازد اما واقعیت چیز دیگری باشد. لازم به ذکر است که کسی که جایگاه یک قاضی را دارد همانند بقیه انسان هاست و همانگونه که گفته شد انسان جایز الخطاست.

جلوگیری از اجرای حکم قطعی به چه روش هایی امکان پذیر است؟

حکم ها از طرف دادگاه صادر می شود برای جلوگیری از اجرا حکم قطعی هیچ سازمان یا مقام رسمی نمی تواند آن را متوقف کنند، مگر دادگاهی که آن رای را صادر کرده و یا مراجع با مقام های بالاتر آن هم با تکیه بر قوانین و با داشتن دلایل منطقی و در محدوده ی قوانین صورت می گیرد.

مشاهده
مجازات خانه فساد و فحشا✔️【وکالت تخصصی✔️】

چندین روش برای جلوگیری از اجرای حکم قطعی وجود دارد که در این مقاله به آن ها می پردازیم و در این باره بیشتر توضیح می دهیم.

اعتراض شخص ثالث:

شخص ثالث شخصی ست که نه مدعی ست و نه مدعی علیه و همانطور که می دانید ثالث در زبان عربی به معنای سوم می باشد. زمانی که در دعوا فردی نه مدعی باشد و نه مدعی علیه ولی در دعوا به او ضرر و زیان مالی و پولی رسیده باشد، می تواند به رای اعتراض کند. اعتراض شخص ثالث از جمله مواردی ست برای جلوگیری از اجرای حکم قطعی . اعتراض ثالث دو نوع است یکی اعتراض ثالث اصلی و دیگری اعتراض ثالث طاری می باشد. یکی از ابتدایی ترین شرایطی که اعتراض شخص ثالث پذیرفته شود این است که فرد معترض نباید صاحب دعوا باشد.

فوت و حجر محکوم علیه:

فوت و حجر، یکی دیگر از مواردی ست برای جلوگیری از اجرای حکم قطعی که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم. هنگامیکه محکوم علیه (یک اصطلاح حقوقی ست و به فردی که به انجام از طرف یک کاری محکوم شده است گفته می شود) فوت می‌کند، حکم قطعی که به اجرای احکام برای اجرا شدن فرستاده شده بود به صورت موقت متو قف می‌شود، که یکی دیگر از دلایل اجرای حکم قطعی است.

تا زمانیکه یکی از بستگان نزدیک او، ورثه، ولی، وصی قیم و یا کسی که امین او باشد خود را معرفی کند و قسمت اجرا به محکوم له (محکوم له یک اصطلاح حقوقی ست و به فردی گفته می شود که قانون به نفع اوست) اخطار می فرستد که یکی از اشخاص بالا گفته شده را با ذکر با نشانی و مشخصات کامل معرفی کند. این مسئله در جلوگیری از اجرای حکم قطعی بسیار مسئله مهمی است. حال اگر محکوم له اطلاعاتی از بستگان محکوم علیه نداشت و نمی دانست که وارث او کیست باید با انتشار آگهی در روزنامه به آن ها اخطار دهد تا خودشان را معرفی کنند.

رضایت کتبی شاکی:

زمانیکه شاکی پرونده از دایره ی اجرا درخواست جلوگیری از اجرای حکم قطعی را داشته باشد و یا رضایت خود را به صورت کتبی در دادگاه اعلام کند.

 تصحیح رای دادگاه:

هنگامیکه رای در دادگاه صادر می شود قاضی مورد نظر باید رای را در قالب دادنامه بنویسد. اما گاهی پیش می آید که اشتباهاتی همچون سهو قلم رخ می دهد اینکه مثلا ممکن است نام یکی از اشخاص ذی نفع کم و یا زیاد شود که باید تا زمانی که شکایت صورت نگرفته در همان دادگاه آن اشتباه را اصلاح کنند که اصلاحات باید زیر نظر دادگاه طبق درخواست شخص و یا خود دادگاه صورت بگیرد. همچنین اینکه اصلاحات حتما باید در برگه ای نوشته شود و به رای قبلی که در دادنامه نوشته شده بود پیوست داده شود وگرنه قابل قبول نیست و ممنوع است. که در این صورت ممکن است جلوگیری از اجرای حکم قطعی کند.

 اعاده دادرسی:

اعاده دادرسی، یکی دیگر از مهم ترین مواردی ست برای جلوگیری از اجرای حکم قطعی که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم. اعاده دادرسی در لغت، به معنای بازگرداندن چیزی به جای خود است.

نکته بسیار مهم این است که استفاده از اعاده دادرسی بسیار محدود است زیرا احکام قانون را سست می کند به همین خاطر در بعضی مواردی که بر اساس قوانین باشد اعاده دادرسی امکان پذیر است. نحوه ی استفاد از آن نیز به این صورت است که، اگر زمانی که در دادگاه رای صادر می شود و شخص ادعا می کند که صدور رای اشتباه بوده و دلایلی که آورده نشان می دهد که نباید حکم اجرا شود. قاضی در دادگاه ممکن است اشتباه کند زیر او هم همانند دیگر انسان هاست.

مشاهده
نقش وکیل در پرونده کیفری چیست؟ ✔️ |【بهترین وکیل کیفری✔️】

 به درخواست های اعاده دادرسی به چه صورت رسیدگی می کنند؟

در ابتدا دادگاه درخواست اعاده دادرسی را بررسی می کند اگر دلایل، محکه پسند نباشد اعتراض وارد نیست بنابراین این قرار  به طرفین ابلاغ می شود. ولی اگر درخواست اعاده دادرسی را بپذیرند دادگاه دستوری مبنی بر تعیین وقت رسیدگی به همراه نسخه دوم دادخواست را به طرفین ابلاغ می کند. لازم به ذکر است مرجع رسیدگی به درخواست های اعاده دادرسی در دادگاهی ست که حکم قطعی را صادر می کنند.

مدت زمانی که طول می کشد تا به درخواست اعاده دادرسی رسیدگی کنند برای افرادی که مقیم ایران هستند، حدود 20 روز است و برای افرادی که مقیم خارج از ایران هستند حدود 2 ماه است. لازم به ذکر است جلوگیری از اجرای حکم قطعی یکی از روش های فوق العاده برای جلوگیری از اجرای حکم قطعی ست.

انواع اعاده دادرسی چیست

اعاده دادرسی، دو نوع  است یکی اصلی و دیگری طاری می باشد. در اعاده دادرسی طاری، پرونده در جریان رسیدگی است و در طی آن دادگاه حکمی را علیه محکوم علیه بعنوان دلیل برای اثبات جرم او صادر می کند، که اگر محکوم علیه آن را نپذیرد اعاده دادرسی می کند بنابراین اعاده دادرسی طاری طی دادرسی مطرح می گردد. و اما اعاده دادرسی اصلی، به این صورت است که حکمی که علیه فرد صادر شده برای آن درخواست تجدید نظر کند در ضمن اعاده دادرسی اصلی در جریان رسیدگی به پرونده مطرح نمی شود.

بد نیست که بدانید بعد از اینکه قاضی دستور اجرای حکم قطعی را داد حکم به قسمت احکام اجرا می رود ولی باز هم پایان راه نیست و افراد می توانند تقاضای تجدیدی نظر کنند.

چگونه کار خود را به وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی بسپاریم؟

بهترین وکلا برای جلوگیری از اجرای حکم قطعی وکلایی هستند که قوانین مربوط به این موضوع را می دانند و تخصص دارند و بهترین راه را برای رسیدن به هدف انتخاب می کنند.

 چگونه بهترین وکیل جلوگیری از اجرای حکم قطعی را انتخاب کنیم ؟

انتخاب یک وکیل خوب و با تجربه برای موفقیت در پرونده امر بسیار مهمی ست. وکلا در گروه وکلای دیوان سالار به صورت تخصصی کار می کنند و از لحاظ هزینه بسیار مناسب می باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت ما سر بزنید. در ضمن برای اعطای وکالت پرونده های خود با ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید!

5 / 4.97

اگر هنوز سوالی در مورد جلوگیری از اجرای حکم قطعی دارید در کامنت‌ها بپرسید. کارشناسان حقوقی به سرعت پاسخ می‌دهند.

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت رزرو جلسه با وکیل