وکیل تغییر کاربری

سلب حضانت فرزند از مادر

برای اعطای وکالت به وکیل متخصص سلب حضانت فرزند از مادر با شماره 44899341-021 تماس بگیرید.

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


موضوع اصلی و محوری این مقاله چگونگی سلب حضانت فرزند از مادر میباشد که در ابتدا ی بحث باید به مسائل و موارد پایه ای این مبحث پرداخت تا درک و تفهیم موضوع به سادگی صورت گیرد. اما به طور مختصر میتوان چنین گفت که گرفتن حضانت فرزند برای مادر و یا برعکس سلب حضانت فرزند از مادر بسته به یک سری شرایط و شروطی میباشد که به طور کامل در ادامه به توضیح آن میپردازیم؛ در این میان میتوانیم به مواردی همچون سن فرزند، استطاعت مالی مادر، سلامت روانی مادر و… اشاره کرد.

با توجه به مشکلات عدیده حقوقی در زمینه های مختلفی که احتمالا برای هر یک از ما پیش آمده، باید به خوبی دریافته باشیم که پیگیری مسائل حقوقی کار راحتی نیست که هر شخص بتواند خودش به سادگی به این امور بپردازد. قطعا ارتباط گرفتن با یک وکیل خانواده با تجربه کاری بسیار منطقیست زیرا شما با این کار کیفیت روند پیگیری پرونده و بازخورد نهایی آن را تضمین کرده اید.

گروه وکلای دیوان سالار به مدد تجربه ی کاری چندین ساله خود و همکاری با بهترین وکلا در تمامی زمینه های کیفری و حقوقی میتواند به شما کمک شایانی کند.

حضانت چیست؟

امروزه متاسفانه مواردی همچون طلاق عاطفی و جدایی والدین و یا طلاق غیابی از مراد پر تکرار در جامعه ما میباشد که این امر میتواند آسیب فراوانی به فرزندان این افراد وارد کند به همین دلیل قانونگذار در موارد طلاق یا حتی قبل از طلاق یا در مواردی که یک یا هر دو والدین فوت کرده باشند زیمینه ای را فراهم کرده تا حضانت را به عهدی فرد واجد شرایط بگذارد.

بنابرین در ابتدا بهتر است با معنی و مفهوم حضانت آشنا شویم. حضامت در کلمه به معنای مراقبت، محافظت و نگهداری از فرزند است. و این صرفا به موارد مالی اشاره ندارد بلکه فرزند نیازمند محبت و مراقبت و تربیت صحیح است. فلذا قانون گذار این امر را به عهده والدین و یا جد پدری گذاشته است.

حضانت فرزند با چه کس یا کسانی میتواند باشد؟

همانطور که قبلا نیز توضیح دادیم حضانت فرزند در ابتدا با والدین میباشد و اگر چنانچه والدین جدا از هم زندگی میکنند و یا طلاق گرفته اند حضانت به عهده یکی از آنها خواهد بود؛ که البته تشخیص این امر که حضانت با چه کسی باشد به عهده قانون گذار و توافقات طرفین میباشد. اما به طور کلی و با توجه به مواد قانونی حضانت دختر و پسر تا هفت سالگی با مادر است ( زیرا در این سن کودک نیازمند محبت و توجه بیشتر مادر است) و پس از آن تا زمانی که دختر به سن بلوغ یعنی نه سالگی و پسر به سن پانزده سالگی برسد حضانت بر عهده پدر است. پس از رسیدن به سن بلوغ دختر یا پسر قانون گذار با توجه به اینکه نظر خود فرزند چیست و صلاح وی در چیست ممکن است تغییری در حضانت رخ دهد.

در مواردی که یکی از والدین یا هر دو آنها در قید حیات نباشند حضانت فرزند به والد در قید حیات یا جد پدری و یا فردی که به تشخیص قانونگذار صلاحیت نگهداری از فرزند را داشته باشد میسپارد.

آیا حضانت فرزند امری اختیاری یا اجباریست؟

حضانت از تکالیف قطعی و بی چون و چرا والدین است که آنها را مکلف به نگهداری و حمایت و تربیت فرزند یا فرزندان خود میکند؛ زیرا که فرزند آوری بر اساس قوانین و مقررات حقوق و تکالیفی را به عهده دارد که در صورت عدم صلاحیت پدر برای حضانت و مادر احتمالا منجر به سلب حضانت فرزند از مادر یا پدر یا هر دوی آنها میشود. بنابین افراد باید مسولیت تصمیمات مهم زندگی خود را بپذیرند.

تفاوت حضانت با ولایت

اکثریت افراد گمان میکنن حضانت به معنای پرورش و نگهداری فرزند و عهده دار بودن کلیه امور فرزند میباشد و پس از آن اختیار تام در تمام مراحل زندگی وی تا قبل از رسیدن به سن قانونی را دارند، اما باید گفت که این برداشت کاملا اشتباه است و حضانت با ولایت تفاوت های اساسی دارد.

با توجه به قوانین فعلی ولایت بر عهده پدر و جد پدریست و این ولایت تا زمانی که فرزند به سن قانونی برسد ادامه خواهد داشت. باید توجه داشته باشیم که ولایت همزمان بر عده پدر و جد پدریست اما عموما این طور تلقی میشود که در زمان حضور پدر نیاز به پیگیری و دخالت جد پدری نیست در حالی که اگر پای امری مهم و ضروری و سرنوشت ساز در میان باشد، جد پدری نیز میتواند اعمال نظر کند.

حال آنکه حضانت به معنی سرپرستی کودک یا فرزند است که تکلیف و حق پدر و مادر میباشد و این امر شامل تربیت و نگهداری فراهم کردن نیازهای مالی فرزند است.

گرفتن حضانت فرزند

مراحل دادگاهی گرفتن حضانت فرزند بسار دشوار و حساس میباشند. فرزند با ارزش ترین دارایی پدر و مادر است و معمولا آن ها بیشترین تلاش را برای گرفتن حضانت فرزند میکنند. بهترین و مطمئن ترین راه برای گرفتن حضانت، استفاده از بهترین وکیل خانواده در تهران میباشد. در صورتی که به دنبال یک وکیل متخصص جهت به دست آوردن حضانت فرزند خود میباشد، میتوانید با گروه وکلای دیوان سالار تماس بگیرید تا ما در کمترین زمان شما را به یک وکیل متخصص معرفی کنیم.

سلب حضانت فرزند از مادر در چه مواردی امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه قبلا هم توضیح دادیم، حضانت فرزند ( خواه دختر یا پسر) تا سن هفت سالگی با مادر است و این موضوع بخاطر مصلحت فرزند است؛ اما اگر شرایطی ایجاد شود که دیگر نگه داری از فرزند صلاح نیست میتوان طرح دعوی سلب حضانت فرزند از مادر را مطرح کرد که این دادخواست عموما از جانب پدر، جد پدری و یا سایر بستگان و نزدیکان میتواند باشد.

حال اگر شرایط به نحوی تغییر کند که عدم مراقبت و نگهداری و یا انحراف اخلاقی فردی که حضانت به عهده اوست قابل اثبات باشد، به گونه ای که سلامت جسمانی و روانی فرزند تحت و شعاع قرار بگیرد و در خطر باشد، حضانت از وی سلب میشود

از جمله مواردی که میتواند منجر به سلب حضانت فرزند از مادر بشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اعتیاد زیان آور به الکل  ، مواد مخدر و قمار،
  • اشتهار به فساد اخلاق و فحشا،
  • ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشک قانونی،
  • سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء  ، تکدی گری و قاچاق،
  • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف،
  •  ازدواج مادر.

موارد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است قانون گذار را مجاب به سلب حضانت فرزند از مادر کند؛ مواردی چون ساعتکاری طولانی و وقت گیر که مانع از مراقبت و نگهداری صحیح فرزند شود، و یا اینکه مادر دچار بیماریی باشد که سلامت فرزند در خطر باشد.

البته ناگفته نماند که افراد صرفا با ادعا بر اینکه مادر صلاحیت نگهداری از فرزند را ندارد نمیتوانند سلب صلاحیت فرزند از مادر را درخواست کنند، بلکه تمامی ادعاها باید با ادله مناسب و قابل اثبات به دادگاه ارائه شود. که در این باره افراد قطعا نیازمند مشورت و سپردن کار به یک وکیل حضانت با تجربه دارند تا به هدف اصلی خود برسند.

گروه وکلای دیوان سالار با کسب تجربیات فراوان طی سالهای متمادی و همکاری با بهترین وکلا در طول سالهای کاری خود میتواند بهترین وکلا را به شما معرفی کند تا در پرونده های با مضمون حضانت فرزند، سلب حضانت فرزند، سلب حضانت فرزند از مادر و…. کمک کنند.

مرجع صالح به رسیدگی سلب حضانت فرزند از مادر کجاست؟

دادگاه خانواده نزدیک به محل زندگی خوانده (مادر) مرجع صالح به رسیدگی است و فقط این دادگاه صلاحیت رسیدگی را دارد.

نحوه ی ملاقات با فرزند پس از سلب حضانت فرزند از مادر

در این زمینه قانون این تدبیر را اندیشیده است که هر یک از وادینی که حضانت با اونیست حق ملاقات با فرزند خود را خواهد داشت. بنابرین سلب حضانت فرزند از مادر به معنای جدایی همیشگی مادر از فرزند و عدم ملاقات آنها نیست، بلکه والدین میتوانند به توافقاتی در این زمینه برسند و اگر چنانچه این امر صورت نگرفت حل اختلاف بین والدین با محکمه خواهد بود. سلب حضانت فرزند از مادر با هر دلیل و مدرکی ولو با اثبات فساد اخلاقی مادر نمیتواند مانع از ملاقات مادر با فرزندش شود اما بهر آن است که این ملاقات در زمان و مکان مناسب و کنترول شده صورت بپذیرد.

بهترین وکیل خانواده در تهران

حضانت فرزند یکی از موارد پیچیده و پرتکرار در دادگاه ها میباشد. با توجه به این که طرف مقابل شما تمام سعی خود را در پیروزی در این پرونده ها دارد شما برای موفقیت نیاز به یک وکیل متخصص در این زمینه دارید.
برای ارتباط با بهترین وکیل متخصص فقط کافیست با گروه وکلای دیوان سالار تماس بگیرید.

سوالات متداول

بررسی سوالات مربوط به سلب حضانت فرزند از مادر:

از آنجایی که حضانت فرزند دختر تا هفت سالگی و فرزند پسر تا پانزده سالگی با مادر است، آیا اگر مادر در طول این مدت با شخص دیگری ازدواج کند، پدر میتواند درخواست سلب حضانت فرزند از مادر را به دادگاه ارائه دهد؟

بله؛ پدر می تواند تقاضای سلب حضانت فرزند از مادر را از دادگاه بنماید و درصورت موافقت دادگاه می تواند فرزند را از مادر بگیرد و حق ملاقات برای مادر محفوظ است .

آیا با ارائه درخواست سلب حضانت فرزند از مادر مبنی بر عدم سلامت روان مادر میتوان حضانت دختر زیر هفت سال را گرفت؟

بله؛ اما در نظر داشته باشید که دادگاه زمانی زمانی با این درخواست موافقت میکند که ادله محکمه پسندی برای ارائه وجود داشته باشد. مدارکی مانند گواهی روانپزشکی که ادعای شما را تایید میکند.

در این خصوص توصیه میشود که حتما روند پیگیری درخواست را به یک وکیل خوب بسپارید تا به مقصود نهایی خود برسید.

آیا مادری که به دلیل ارتکاب جرمی مدتی را در زندان بوده و اکنون آزاد است میتواند حضانت فرزندش را بگیرد؟

قطعا دلیل سلب حضانت فرزند از مادر عدم صلاحیت وی بوده و تقریبا بازپسگری حضانت بعید میباشد؛ اما با این حال سن فرزند نیز مهم است. اگر فرزند بالای سن هفت سال برای دختر و بالای پانزده سال برای پسر باشد، آنها نیز در خصوص اینکه با چه کسی زندگی کنند تصمیم گیرنده هستند.

آیا سلب حضانت فرزند از مادر و در پی آن عدم تمایل فرزند برای دیدن مادر میتوانند دلایل کافی برای قطع ملاقات مادر شوند؟

خیر؛ ملاقات با ورزند از حقوق ایشان میباشد و موارد ذکر شده نمیتوانند منجر به قطع ملاقات بشوند، مگر در موارد خاصی با ارائه مدارک محکمه پسندی که دادگاه را مجاب به دادن چنین رای بکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44899341