تصرف ملک ورثه ‌ای

 1. خانه
 2. ارث
 3. تصرف ملک ورثه ‌ای
وکیل تغییر کاربری

تصرف ملک ورثه ‌ای

برای اعطای وکالت به وکیل متخصص در دفتر وکالت تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


یکی از بزرگ ترین مشکلات در بین خانواده های ایرانی بحث ارث و میراث است که باعث به وجود آمدن دشمنی و کدورت های بسیاری در بین اعضای خانواده میشود. یکی از این بحث ها تصرف ملک ورثه ای است. زمانی که فردی فوت می‌کند اموال به جا مانده از او به وارثانش می‌رسد بنابراین ممکن است یک ملک ورثه ‌ای چندین مالک داشته باشد که در این حالت از آن به عنوان ملک مشاع نیز یاد می‌شود و قوانین ملک مشاع بر آن حاکم می‌باشد. گاهی اوقات برخی از وراث بدون اجازه و رضایت سایرین یا به صورت مخفیانه اقدام به تصرف ملک ورثه ‌ای می‌کنند، به عنوان مثال در آن بنایی احداث می‌کنند یا آن را اجاره می‌دهد، در این شرایط سایر وراث می‌توانند با در دست داشتن گواهی انحصار وراثت به مراجع قضایی مربوطه مراجعه کرده و درخواست خلع ید یا اجرت المثل نمایند. البته این حالت بسیار ساده است اما در واقعیت به دلیل اختلافات و تعارضاتی که بین وراث  پیش می‌آید، پیچیده‌تر از این حرف‌ها است که صرفاً با یک درخواست معمولی برطرف شود. بهترین پیشنهاد این است که از همان ابتدا به یک وکیل تقسیم ارث مجرب و متخصص وکالت دهید تا بدون دردسر و سریع به نتیجه مطلوب خود دست یابید.

 • اگر ملک ورثه ای در تصرف یکی از وراث باشد، چه باید کرد؟
 • اقدامات لازم قبل از تعیین سهم الارث
 • نحوه دریافت گواهی انحصار وراثت
 • اجرت المثل ملک ورثه ای چیست؟
 • خلع ید ملک ورثه ای
 • وکیل اعتراض به تصرف ملک ورثه ای
 • بهترین وکیل برای ملک ورثه ای

 

اگر ملک ورثه ای در تصرف یکی از وراث باشد، چه باید کرد؟

قوانین حاکم بر ملک ورثه ای که در انحصار بیش از یک وارث قرار دارد، مشابه ملک مشاع است. طبق قانون اگر وارثی بدون رضایت سایر وراث یا به صورت مخفیانه اقدام به تصرف ملک ورثه ای نماید، متخلف محسوب شده و وراث دیگر می‌توانند علیه او اقدام کنند. برای این کار باید به نزدیک‌ترین شورای حل اختلاف که در نزدیکی اقامتگاه متوفی، قرار دارد مراجعه نمود. مسئولان شورا پس از تحویل گواهی انحصار وراثت و بررسی شرایط به وجود آمده، می‌توانند حکم خلع ید ورثه متصرف را صادر کنند.

همچنین اگر متصرف در این مدت از ملک مورد نظر بهره‌ای برده و با دیگر شرکا تقسیم نکرده باشد، مستلزم پرداخت اجرت المثل خواهد شد. به عنوان مثال اگر ملک ورثه ای مغازه بوده و به مدت چهار سال در تصرف یک نفر از وراث باشد، سایر مالکان می‌توانند علاوه بر درخواست خلع ید و پلمپ مغازه، درخواست اجرت المثل ایام گذشته را بدهند.

یک حالت دیگر تصرف ملک ورثه ای، اقدام به ساخت و ساز در آن است. اگر این اقدام بدون رضایت شرکا و اطلاع ایشان باشد، خلاف محسوب می‌شود. شرکا می‌توانند درخواست رفع تصرف و تخریب بنای احداث شده را بدهند.

 

تصرف ملک ورثه ای توسط یکی از وراث

در این خصوص باید گفت که وقتی وارث اموال بیش از یک نفر باشد، یکی از وراث به تنهایی نمیتواند ملکی را تصرف کند؛ فلذا کسب رضایت سایر وراث و حل اختلافات فی مابین باید صورت بگیرد.گاهی اوقت عدم همکاری وراث در تقسیم ارث باعث سخت تر شدن این موضوع میشود.

تصرف ملک توسط یکی از وراث

همانگونه که گفته شد ملک ورثه ای متعلق به تمامی وراث است و چنانچه اکر یکی از وراث بدون اطلاع از سایر وراث ملکی را تصرف کرده و از آن بهره برداری نماید، در واقع خلاف قانون رفتار نموده و و باید رضایت سایر وراث را طبق قانون جلب نماید.

 

اقدامات لازم قبل از رفع تصرف ملک ورثه ای

قبل از رفع تصرف ملک ورثه ای باید بدانید که ممکن است ارثیه شامل تمام اموال به جا مانده نشود و قبل از هر اقدامی باید مشخص شود که چه مقدار از ترکه صرف دیون متوفی می‌شود و چه میزان از آن به بازماندگان ارث می‌رسد. طبق ماده 869 قانون مدنی «دیون و حقوقی که به ترکه میت تعلق می‌گیرد، باید قبل از تقسیم ترکه اداء گردد.» که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. وراث باید لوازم خاکسپاری میت را به طرز شایسته برگزار کنند و لوازم خاکسپاری مانند کفن را تهیه نمایند. قیمت کفن از خود ترکه پرداخت می‌شود.
 2. حقوق مربوط به اعیان ترکه مانند رهن
 3. اگر متوفی دین یا واجب مالی عقب افتاده داشته، وراث باید آن را از ترکه پرداخت کنند.
 4. هر فردی مجاز است تا یک سوم اموالش را وصیت کند و بیشتر از آن به اجازه سایر وارثان بستگی دارد. بنابراین اگر میت وصیتی در رابطه با یک سوم مال خود داشته، باید به آن عمل شود.

طبق قانون تا زمانی که موارد گفته شده پرداخت نشود، بازماندگان مجاز به تقسیم ارث نیستند. بنابراین اگر شخصی از متوفی طلب داشته باشد و بازماندگان از پرداخت طلب او از ترکه امتناع می‌کنند، طلبکار می‌تواند از وارثان شکایت کند تا ابتدا طلب او را از ترکه پرداخت نمایند.

برای رفع تصرف ملک ورثه ای باید گواهی انحصار وراثت داشته باشید. در اولین گام برای مشخص کردن تکلیف اموال به جا مانده، دریافت گواهی انحصار وراثت از مرجع قضایی می‌باشد. گواهی انحصار وراثت نشان می‌دهد که ورثه در انحصار چه افرادی است و هر کدام چه میزان سهم الارث را شامل می‌شوند. برای دریافت گواهی انحصار وراثت با مشخصات ورثه به همراه گواهی فوت متوفی، به شورای حل اختلاف که در نزدیکی آخرین اقامتگاه متوفی قرار دارد، تحویل داد. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که نام همه افراد ورثه چه آن‌هایی که در قید حیات نیستند یا زنده هستند، آورده شود حتی اگر شک دارید. شورا پس از بررسی این موضوع از طریق اداره ثبت احوال و دیگر مراجع مربوطه، تکلیف انحصار وراثت را مشخص خواهد کرد.

طبق ماده 9 قانون تصدیق انحصار وراثت، اگر فردی بداند که جزء وراث نیست یا از آوردن نام وراث دیگر اجتناب کند و اقدام به تصدیق انحصار وراثت کند، کلاهبردار به حساب آمده و باید علاوه بر پرداخت خسارت معین شده، مطابق قانون مجازات شود.

نحوه دریافت گواهی انحصار وراثت

برای دریافت این گواهی باید مدارک زیر را نزدیکترین شورای حل اختلاف که در نزدیکی آخرین محل سکونت فرد متوفی قرار دارد، تحویل دهید:

 • گواهی فوت متوفی
 • اسامی وراث
 • کارت ملی وراث
 • استشهاد محلی
 • گواهی امضای شهود

پس از تسلیم این مدارک به شورا، یک آگهی انتشار می‌دهند تا دیگر وراث پیدا شوند و افرادی که از فرد متوفی وصیت یا طلب دارند، به شورا مراجعه کنند. اگر در این مرحله به مشکل برخوردید می‌توانید از یک متخصص حقوقی مشورت بگیرید و از یک وکیل راهنمایی بخواهید.

بعد از این مرحله گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود و با در دست داشتن آن می‌توانید برای تقسیم اموال به دادگاه مراجعه کنید. در واقع ابتدا باید وراث توسط دادگاه تایید شوند سپس برای مشخص نمودن سهم ارث اقدام نمود. به این گواهی برای رفع تصرف ملک ورثه ای و سایر امور مربوط به وراثت نیاز خواهید داشت. همه ی این کار ها را نیز همچنین میتوانید به یک وکیل انحصار وراثت بسپارید تا برای شما انجام دهد.

اجرت المثل ملک ورثه ای چیست؟

هر گاه مال یا ملکی توسط یکی از صاحبین آن متصرف شود، مالکان دیگر می‌توانند دعوی خلع ید یا اجرت المثل را مطرح کنند. منظور از اجرت المثل مبلغ یا میزان مشخصی پول است که در ازای ایام تصرف ملک ورثه ای پرداخت می‌شود. به عنوان مثال مغازه‌ای دو مالک دارد و مالک اول بدون اجازه دیگری، آن را اجاره دهد. در این حالت مالک دوم می‌تواند درخواست اجرت المثل کند تا مالک اول خسارت و بهای این مدت تصرف ملک ورثه ای را بپردازد.

میزان اجرت المثل به میزان مشخص شده در قرارداد بستگی دارد. اما اگر در قرارداد اشاره‌ای به ارزش و بهای ملک نیامده باشد، دادگاه بررسی آن را به کارشناس واگذار خواهد کرد. پس از صدور جلسه کارشناسی تعیین قیمت اجرت المثل، مهلتی تعیین می‌شود که حق الزحمه کارشناسی پرداخت شود. اگر در طی این مدت پرداخت صورت نگیرد، دادخواست باطل می‌شود.

بعد از این مرحله به طرفین دعوی ابلاغ می‌شود که طی یک جلسه نظر کارشناس را بررسی کنند و اگر اعتراضی دارند آن را کتبی ثبت کنند یا در صورت پذیرش امضا کنند. در صورتی که به نظر کارشناس اعتراضی وارد نگردد، دادگاه حکم را صادر می‌کند. در غیر این صورت مراحل بالا مجددا تکرار می‌شود. لازم به ذکر است که اگر میزان اجرت المثل کمتر از 20 میلیون تومان باشد باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و برای بیشتر از این مبلغ، پرونده به دادگاه‌های حقوقی سپرده خواهد شد.

 

خلع ید ملک ورثه ای

حکم خلع ید زمانی صادر می‌شود که فردی موجب تصرف ملک ورثه ای یا مشاع شده باشد. اگر مال یا ملکی چند مالک داشته باشد و یکی از مالکین بدون اذن سایرین اقدام به دخل و تصرف در آن نماید، سایر مالکان می‌توانند به دادگاه درخواست خلع ید ورثه متصرف را بدهند.

تعریف خلع ید به این صورت است که فرد، رفع تصرف یک نفر دیگر از ملک خود را درخواست کند تا متصرف هر چه زودتر ملک را تخلیه کند و تحویل وی دهد. بنابراین مالکان یک ملک مشاع از این طریق می‌توانند حق گرفته شده را باز پس گیرند. خلع ید یکی از راهکارهای رفع تصرف ملک ورثه ای است.

 

وکیل اعتراض به تصرف ملک ورثه ای

پیگیری امور مربوط به ملک ورثه ای در ساده‌ترین حالت کار راحتی است و شاید لازم نباشد به وکیل ملک ورثه ای مراجعه کنید. البته ممکن است در روند کار نکات قانونی ظریف وجود داشته باشد که خودتان از آن آگاه نباشید در حالی که وکلا با علم به قوانین مربوطه می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین راهکار قانونی را یافته طوری که هم شما به نتیجه مطلوب دست یابید و هم شخصاً گرفتار پیچ و خم‌های قانونی نشوید. گاهی اوقات مسائل مربوط به تصرف ملک ورثه ای و اختلافات بین آن‌ها چنان پیچیده است که فقط یک وکیل حاذق از عهده آن برمی‌آید. پیشنهاد می‌شود برای این مواقع کارهایتان را  به یک وکیل بسپارید.

بهترین وکیل برای ملک ورثه ای

ابتدا به مجموعه‌ و موسسات حقوقی معتبر مراجعه کنید و از چند متخصص با تجربه مشاوره بگیرید و با توجه به شرایط خودتان، مناسب‌ترین وکیل را انتخاب کنید. گروه وکلای دیوان سالار تشکیل شده از وکلای متخصص و مجرب که آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان در سراسر ایران هستند، میتوانند در کمترین زمان ممکن شما را به بهترین وکیل ملک ورثه ای متصل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با مجموعه دیوان سالار 44899341-021 تماس بگیرید.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من برادرم یه خونه ۱۰۰متری داریم که پدرم ۳دنگ۳دنگ سندبه نام مازده ولی مادرم زنده اس من ۷ساله پدرم فوت کرده میخواستم بایدچه مراحلی طی کنم مادرم میتونه عدای بکنه چون پدرم قطعی به نام کرده

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44899341