خانواده

بهترین وکیل طلاق تهران✔️ |【وکالت تخصصی طلاق✔️】

برای اعطای وکالت به وکیل طلاق متخصص و باتجربه تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


وکیل طلاق

در این مطلب قصد داریم مهم‌ترین نکات طلاق، چگونگی، مراحل و مدت زمان طلاق را به طور کامل بررسی کرده و بهترین وکیل طلاق را معرفی کنیم. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

گروه وکلای دیوان سالار با تیمی از چندین وکیل طلاق متخصص با سال ها تجربه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. با توجه به اینکه در گروه وکلای دیوان سالار وکالت تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری انجام می‌شود، درصد موفقیت در این مجموعه بسیار بالاست، چرا که وکالت هر پرونده را وکیلی می‌پذیرد که چندین سال تجربه در آن زمینه داشته و پرونده های موفق و مشابه در زمینه پرونده موکل را دارد. همین امر باعث شده تا کیفیت وکالت و درصد موفقیت پرونده ها در گروه وکلای دیوان سالار نسبت به مجموعه های دیگر بسیار بالاتر باشد. به طوری که وکیل طلاق دیوان سالار در بیش از ۱۰۰ پرونده طلاق، بیش از ۹۸ درصد موفقیت داشته است.

ما در گروه وکلای دیوان سالار با تیمی متشکل از چندین وکیل طلاق متخصص و باتجربه، با کارنامه ای درخشان در کنار شما هستیم.

برای تماس جهت رزرو جلسه وکالت کلیک کنید:

☎️ 021-44899341

☎️ 0937-937-0-110 (منشی وکیل | پاسخگویی فوری 24 ساعته)

نمونه پرونده های طلاق دیوان سالار

⭐️ طلاق از طرف زوجه برای بازیگر مطرح سینمای کشور

⭐️ پرونده 1500 سکه طلا مهریه برای زوجه

⭐️ بیش از 50 طلاق توافقی

⭐️ بیش از 20 طلاق غیابی

و …

لیست وکیل طلاق در تهران

محمد فرخی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

محمد فرخی وکیل پایه یک دادگستری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 20 سال سابقه وکالت کیفری

تماس جهت اعطای وکالت


سعید ستوده پارسا 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

سعید ستوده پارسا وکیل پایه یک دادگستری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 10 سال سابقه

تماس جهت اعطای وکالت


مرجانه فشنگچی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

عکس وکیل خانم مرجانه فشنگچی

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ رتبه دو رقمی در آزمون سراسری کانون وکلای مرکز
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با رتبه دو رقمی

⚖️ بیش از15 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


منا محمدی سام 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

وکیل منا محمدی سام

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق دانشگاه تهران
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 11 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


دکتر مهرداد محمدی [بخش بین‌الملل]

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️

⚖️ مشاور حقوقی و امور قراردادهای شرکت‌هایی چون هواپیمایی قطر و …
⚖️ داوری اختلافات قراردادی فدراسیون فوتبال ایران
⚖️ داور مرکز بین‌المللی مرکز داوری شانگهای (SHIAC)

تماس جهت اعطای وکالت


امیر بهادر عامری

امتیاز ⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 5 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل ملیحه سنگ سفیدی

امتیاز ⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق
⚖️ عضو مرکز مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه

⚖️کمتر از 2 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


محمدرضا عطایی

امتیاز ⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل دادگستری
⚖️ رتبه ۴۲ کانون وکلا
⚖️ مشاور حقوقي موسسه اشامهر
⚖️ مشاور حقوقي و امور قردادهاي شركت ساختماني تچرپل

⚖️کمتر از 2 سال سابقه

تماس جهت اعطای وکالت


اصغر قنبری

امتیاز ⭐️⭐️⭐️

⚖️ کارآموز وکالت
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی اهر
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️کمتر از 2 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


خانم فریبا رنجبر

امتیاز ⭐️⭐️

⚖️ مشاور حقوقی
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی دانشگاه شهید بهشتی

⚖️ بیش از 4 سال سابقه مشاوره حقوقی

تماس جهت مشاوره


خانم نسترن صادقی گندم آباد

امتیاز ⭐️⭐️

⚖️ مشاور حقوقی
⚖️ کارشناس ارشد حقوق بین الملل
⚖️ پژوهشگر شرکت انتقال گاز ایران

⚖️بیش از 4 سال سابقه مشاوره حقوقی

تماس جهت مشاوره


آقای مهدی مصفا

امتیاز ⭐️⭐️

⚖️ مشاور حقوقی
⚖️ کارشناس حقوق

⚖️بیش از 2 سال سابقه مشاوره حقوقی

تماس جهت مشاوره

وکیل طلاق

وکیل متخصص طلاق به موضوعات مربوط به خانواده می‌پردازد و تخصصش امور مربوط به طلاق و خانواده است. با توجه به شرایط هر فرد و موضوع اختلاف، وکیل طلاق می‌تواند از سوی یکی از طرفین دعوی برای انجام کارهای حقوقی مأمور شود و در تمامی مراحل رسیدگی به پرونده، از ابتدا تا انتها به عنوان نماینده‌ی یکی از آن‌ها حاضر باشد.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از وکیل متخصص طلاق، صرفه جویی در وقت و دوری موکل از فضای متشنج دادگاه می‌باشد.

طلاق

طلاق به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی که باعث ایجاد اثرات منفی بر فرد و سایر اعضای خانواده می‌شود و به نوعی بنیاد خانواده را از هم می‌پاشد، شناخته می‌شود. با وجود اینکه این اجازه به زوجین داده شده تا در صورت عدم حل اختلافات از یکدیگر جدا شوند، ولی تا جای ممکن توصیه می‌شود جهت حفظ جایگاه خانواده و پشتیبانی از آن، از طلاق جلوگیری شود؛ زیرا در بسیاری موارد می‌توان به اختلافات پایان داد و از گسستگی بنیان خانواده جلوگیری کرد. در صورت عدم سازش، زن و شوهر می‌توانند نسبت به گرفتن طلاق و همکاری با یک وکیل طلاق مناسب اقدام کنند؛ زیرا با توجه به نوع طلاق، وکیل طلاق نیز متفاوت است و متفاوت عمل می‌کند. از آنجا که وکالت در امور مربوط به طلاق توسط وکیل خانواده انجام می‌گیرید، با شناخت یک وکیل خانواده مجرب می‌توان به راحتی نسبت به گرفتن طلاق اقدام کرد.

مشاهده
توقیف ماشین برای مهریه [شرایط و مراحل انجام کار]

انواع طلاق

طبق قانون مدنی طلاق به طور کلی به طلاق یک طرفه، طلاق توافقی و طلاق غیابی تقسیم می شود. بنابراین وکیل جهت طلاق میتواند از هریک از موارد زیر اقدام نماید:

 • طلاق از طرف مرد
 • طلاق از طرف زن
 • طلاق توافقی
 • طلاق غیابی

طلاق از طرف مرد

طبق ماده‌ی ۱۱۳۳ قانون طلاق، در گذشته محدودیتی در ثبت طلاق برای مردان وجود نداشت، اما با اصلاح این قانون، مرد می‌تواند با رعایت شرایط ذکر شده در قانون، با مراجعه به دادگاه نسبت به طلاق همسرش اقدام کند. در تبصره‌ی این ماده حق طلاق برای زن نیز آورده شده است. امروزه مراحل طلاق به این صورت است که اگر مردی بخواهد درخواست طلاق دهد، باید به دادگاه مراجعه کند و پس از ارجاع به داوری و اثبات عدم امکان سازش میان زوجین، گواهی عدم سازش دریافت کرده و پس از پرداخت کامل حق و حقوق زن طلاق را ثبت کند.

وکیل طلاق یک طرفه از طرف مرد

وکیل طلاق از طرف مرد پس از گرفتن وکالت مرد به دادگاه مراجعه کرده و پس از تنظیم و طرح دادخواست آن را به دادگاه ارائه می‌کند و پس از شرکت زوجین در جلسات داوری و ارائه شدن راه‌های قانونی و حقوقی، سازش در شرایط طلاق، خواسته‌ها، تکالیف و حقوق هر یک از طرفین در حضور وکیل طلاق مشخص می‌شود. اما اگر در این جلسات سازش صورت نگیرد زوجین با حکم صادره از سوی قاضی مجبور به مصالحه می‌شوند که در این حکم مصلحت طرفین منظور نمی‌شود.

گواهی عدم سازش

پس از ارجاع داوری و صدور حکم، هر یک از زوجین باید حکم داوری را به دادگاه ارائه کنند و چنانچه پس از بررسی موضوع، امکان آشتی و سازش نباشد، دادگاه اقدام به صدور گواهی عدم سازش می‌کند و دفاتر ازدواج و طلاق نیز با دریافت گواهی، صیغه‌ی طلاق را جاری و طلاق را ثبت می‌کنند.

دو نکته‌ی مهم در ثبت طلاق از سوی مرد به شرح زیر است:

 1. در صورتی که طلاق از سوی مرد باشد، مرد موظف به پرداخت کلیه‌ی حقوق زن می باشد که شامل تنصیف اموال و دارایی زوج، اجرت المثل ایام زوجیت، نحله، نفقه، مهریه و حضانت فرزندان است.
 2. مدت اعتبار گواهی صادره‌ی عدم سازش برای ثبت در دفتر ازدواج و طلاق، تا سه ماه از تاریخ ابلاغ رای است، در صورت عدم مراجعه به این دفاتر در طول این مدت، گواهی فاقد اعتبار می‌شود.

طلاق از طرف زن

در قانون مدنی مواردی برای درخواست طلاق از سوی زن نیز قرار داده شده است. یکی از این موارد، عدم پرداخت مهریه از سوی شوهر است. همچنین براساس ماده‌ی ۱۰۲۹ قانون، اگر مرد به مدت بیش از چهار سال غایب باشد، زن می‌تواند تقاضای طلاق کند و یا در صورت وجود شرایط سخت امکان طلاق برای زن وجود دارد. طبق این تعریف، یکی دیگر از شرایط طلاق زن، طلاق بر مبنای عسر و حجر است که طبق آن زن می‌تواند درخواست طلاق دهد. در چنین شرایطی، زنان به منظور جمع آوری مدارک و پیگیری مراحل، اقدام به گرفتن وکیل طلاق می‌کنند.

وکیل طلاق یک طرفه از طرف زوجه

با توجه به ماده‌ی ۱۱۱۹ قانون، زوجین می‌توانند ضمن عقد توافق کنند و مرد به زن برای طلاق وکالت دهد که هر زمان و به هر صورتی که خواست از همسرش جدا شود.

در اکثر این وکالت‌ها همه‌ی شرایط و جزئی‌ترین مسائل ذکر شده، مورد سازش و توافق قرار می‌گیرند تا در روند پرونده مشکلی پیش نیاید. زن در صورت داشتن وکالت از سوی مرد، باید به یک وکیل خوب طلاق مراجعه کند تا وکیل دادگستری از طرف همسر وی در دادگاه حاضر شود. در نتیجه می‌توان گفت زن پس از کسب وکالت از همسر خود با داشتن وکالت‌نامه نمی‌تواند به تنهایی به دادگاه مراجعه کند و باید به نمایندگی خود یک وکیل طلاق تعیین و او به دادگاه مراجعه کند.

طلاق توافقی

ساده ترین نوع طلاق، طلاق توافقی است که امروزه به دلیل روند سریع آن، تبدیل به طلاقی رایج شده است؛ ضمن اینکه این طلاق با توافق و بدون درگیری طرفین انجام می‌گیرد. برخلاف باور عموم مردم، در این طلاق لازم نیست زن مهریه‌ی خود را ببخشد و از حق و حقوق خود چشم‌پوشی کند، بلکه هر توافقی که میان زوجین تصمیم گرفته شده باشد، معتبر است. در واقع، هر یک از طرفین باید در خصوص مسائل مالی و غیر مالی به توافق رسیده و کلیه‌ی مسائل مربوط به طلاق از جمله مهریه، اجرت المثل، حضانت فرزندان بعد از طلاق و زمان و مکان ملاقات با فرزندان به توافق برسند. در این نوع طلاق معمولاً افراد به منظور آگاهی از حقوق خود یا انجام امور قانونی و یا عدم حضور در مراجع قضایی، وکیل طلاق استخدام می‌کنند و وکیل طلاق به عنوان نماینده‌ی یکی از طرفین، رسیدگی به امور قانونی را در دست می‌گیرد.

طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

براساس قانون حمایت از خانواده که در سال ۱۳۹۱ به تصویب رسیده، طلاق توافقی شیوه‌ی متفاوتی نسبت به سایر انواع طلاق دارد. زیرا در این نوع طلاق زوجین تنها با مراجعه به مشاور و دریافت گواهی عدم سازش توسط قاضی، می‌توانند تا سه ماه از تاریخ صدور نسبت به اجرای صیغه‌ی طلاق اقدام کنند. همچنین برای ثبت طلاق وجود هر دو طرف الزامی است و در صورت عدم حضور یکی از طرفین، طلاق ثبت نخواهد شد. در این شرایط نمی‌توان از وکیل طلاق به عنوان نماینده استفاده کرد.

مدارک طلاق توافقی

برای انجام مراحل طلاق توافقی با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، ابتدا درخواست ثبت می شود و پس از آن تاریخ و ساعت جلسه تعیین شده و به طرفین اطلاع داده می‌شود تا به دادگاه مراجعه کنند.

مشاهده
[صفر تا ۱۰۰] دریافت مهریه بعد از طلاق

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طلاق شامل اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی و اصل و کپی عقدنامه یا سند ازدواج است؛ ضمن اینکه در صورت باکره بودن زن، گواهی سلامت و درصورت باکره نبودن، گواهی عدم بارداری همراه با گواهی عدم سازش به دفترخانه برای ثبت طلاق باید ارائه شود. با گرفتن وکیل طلاق در هریک از این مراحل می‌توان نسبت به جمع آوری مدارک، درستی روند پرونده و مراحل آن اطمینان حاصل کرد و در مراحلی که امکان حضور فرد میسر نبود، وکیل طلاق به عنوان نماینده‌ی فرد اعلام حضور می‌کند؛ البته باید به این نکته توجه داشت که وکیل طلاق در هنگام انجام حکم اصلی طبق قانون جدید نمی‌تواند به عنوان نماینده‌ی موکل خود حاضر شوند.

وکیل طلاق توافقی خوب در تهران

هر چند که طلاق توافقی نسبت به انواع دیگر طلاق می‌تواند در ظاهر راحت تر باشد، اما این نکته را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که حضور یک وکیل طلاق توافقی می‌تواند سرعت روند پرونده را بسیار بالا ببرد. نکته‌ی قابل توجه در مورد وکیل طلاق توافقی این است که یک وکیل طلاق نمی‌تواند وکالت هر دو طرف را بر عهده بگیرد و باید در مورد طلاق توافقی هر دو طرف از وکیل طلاق مجزا استفاده کنند یا اینکه یکی از طرفین از وکیل طلاق استفاده کرده و طرف دیگر شخصاً در جلسات رسیدگی پرونده طلاق حضور پیدا کند.

طلاق غیابی

این طلاق هنگامی مطرح می‌شود که دادخواستی بر علیه یکی از زوجین داده شود و شخص فراخوانده شده ابلاغیه‌ی دادگاه را دریافت نکرده باشد و در دادگاه حاضر نشود و رای غیابی علیه او صادر شود.

طلاق غیابی از سوی مرد

طبق ماده‌ی ۱۱۳۳قانون، حق طلاق با مرد است، در نتیجه حضور یا عدم حضور زن در هنگام درخواست طلاق از جانب مرد در دادگاه فرقی ندارد و در هر صورت رای طلاق صادر می‌شود، اما ثبت طلاق به بعد از پرداخت حقوق زن موکول می‌شود.

طلاق غیابی از سوی زن

اگر زنی با داشتن دلیل محکمه پسند، اقدام به درخواست طلاق غیابی کند و شوهر بدون توجه به ابلاغیه‌ی دادگاه در دادگاه حاضر نشود، رای دادگاه به صورت غیابی صادر می‌شود. با توجه به اینکه در کشور ما حق طلاق در اختیار مرد است، زن می‌تواند به منظور آشنایی با روند طلاق و حقوق خود به وکیل طلاق مراجعه کرده و ضمن آشنایی با قوانین و حقوق خود، وی را به عنوان نماینده‌ی خود به منظور رسیدگی به کلیه‌ی امور مربوط به طلاق انتخاب کند، تا روند دادرسی طی شود.

اقسام طلاق

طبق قانون و براساس قواعد فقهی، طلاق طبق اثراتی که دارد به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • طلاق رجعی
 • در این نوع طلاق در زمان عده می‌توان از طلاق رجوع کرد.
 • طلاق بائن
 • در این نوع طلاق با انجام طلاق رابطه زناشویی پایان می‌یابد.
 • طلاق خلع و مبارات
 • این طلاق نوعی از طلاق بائن است، طبق این طلاق زوجین به دلیل کراهتی که دارند از هم جدا می‌شوند.

طلاق رجعی

این طلاق در ماده‌ی ۱۱۴۸ قانون مدنی تعریف شده، کلمه‌ی رجعی به معنای بازگشت بوده و به حالتی گفته می‌شود که مرد پس از جدا شدن از همسرش، دوباره قصد بازگشت به زندگی مشترکشان را داشته باشد؛ به همین دلیل در قوانین مدنی شرایط خاصی برای رجوع از طلاق قرار داده شده است.

به این صورت که اگر طلاق از نوع رجعی باشد، مرد می‌تواند در ایام عده زن، دوباره به زندگی قبلی خود برگشته و به زندگی با همسرش ادامه دهد، زیرا در این نوع طلاق، زن از حق نفقه برخوردار است.

وکیل طلاق

عده چیست؟

براساس شرع و قانون هنگامی که زن طلاق می‌گیرد تا زمان مشخصی که عده نام دارد، اجازه‌ی ازدواج دوباره ندارد، این عمل به منظور پاک بودن رحم و اطمینان از عدم بارداری زن است، همچنین این کار نوعی احترام به رابطه‌ی زناشویی قبلی است.

ازدواج می‌تواند به اشکال مختلفی پایان پذیرد مانند مرگ همسر یا فسخ نکاح و طلاق. اما مدت زمان عده با توجه به علل پایان یافتن ازدواج، نوع آن و بارداری یا عدم بارداری زن مشخص می‌شود.

 • در شرع، عده زنان در طلاق دائم ۳ طهر است که منظور از طهر پاکی است و زنی که سه دوره حیض، نفاس را گذرانده، عده آن به پایان رسیده است.
 • عده ی زنان باردار تا زمان وضع حمل ادامه دارد.
 • چنانچه ازدواج به دلیل فوت همسر اتفاق افتاده باشد، مدت زمان عده بین ۴ ماه و ۱۰ روز است، ولی اگر در زمان فوت زن باردار باشد، عده تا پایان وضع حمل ادامه خواهد داشت.

طلاق بائن

در این نوع طلاق مرد نمی‌تواند از طلاق رجوع کند، این طلاق انواع گوناگونی دارد که به شرح زیر است:

 • طلاق قبل از نزدیکی
 • طلاق در دوران یائسگی
 • طلاق خلع و مبارات
 • سه طلاق پی در پی
 • عسر و حرج
طلاق قبل از نزدیکی

اگر طلاق در گروه طلاق‌های باکره یا غیر مدخوله قرار گیرد، به آن طلاق بائن گفته می‌شود.

در این صورت زوج موظف است نصف مهريه را به زوجه بپردازيد و درصورتی که قبل از طلاق مهریه کامل به زوجه پرداخت شده باشد، او موظف است که نصف مهریه را برگرداند. مگر این كه طلاق خلعى باشد (در ادامه به توضیح آن می پردازیم) كه در اين حالت زوجه مى توانيد آن چه را كه هر دو طرف بر آن توافق كرده اند را طلب کند.

توجه داشته باشید که درصورتی که زوجه مهریه اش را بخشیده باشد، پس از طلاق موظف است به اندازه ی نصف مهریه از اموال خود را به زوج بدهد؛ زیرا بخشیدن مهریه در حکم دریافت کامل آن است.

مشاهده
لیست وکیل طلاق پونک ✔️ +【 بهترین وکیل طلاق ✔️】
طلاق در دوران یائسگی

یائسگی به دورانی از زندگی زنان اطلاق می‌شود که خونریزی ماهیانه‌ی آنها برای همیشه قطع می‌شود، این اتفاق در بازه‌ی زمانی ۴۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می‌افتد، طلاق در این حالت در دسته‌ی طلاق های بائن قرار می‌گیرد.

حضانت فرزند در طلاق

طلاق خلع و مبارات

در این نوع طلاق، مرد امکان مراجعه به زن را ندارد، مگر اینکه زن بخواهد مالی را که به مالکیت مرد در آورده پس بگیرد؛ در این صورت مرد می‌تواند رجوع کند.

سه طلاق پی در پی

در صورتی که زن و مرد سه بار از هم جدا شوند و مجدد ازدواج کنند و یا در عده طلاق رجوع کنند، طلاقشان برای بار سوم از نوع طلاق بائن محسوب می‌شود.

یکی از نتایج مهم طلاق بائن، جدایی کامل زن و شوهر از یکدیگر است و در این حالت مرد هیچ وظیفه‌ای برای نفقه ندارد و می‌تواند بدون اجازه‌ی دادگاه ازدواج کند. در این طلاق، زن و شوهر از هم ارث نمی‌برند و زن پس از طلاق باید خانه‌ی شوهر را ترک کند و به دلخواه خود زندگی کند؛ اما اگر شوهر در حالی که بیمار است همسر خود را طلاق دهد و بر اثر آن بیماری بمیرد، زن از او ارث می‌برد؛ با وجود اینکه طلاق بائن است ولی در صورتی محقق می‌شود که زن مجدداً ازدواج نکرده باشد.

عسر و حرج

هنگامی که زن در شرایط سختی واقع باشد و امکان زندگی در این شرایط وجود نداشته باشد عسر و حرج نامیده می‌شود. برخی از موارد عسر و حرج به شرح زیر اند:

 • عدم حضور مرد در زندگی مشترک به مدت ۶ ماه یا ترک زندگی مشترک به مدت ۹ ماه متناوب
 • اعتیاد مرد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی
 • محکوم شدن مرد به زندان برای مدت ۵ سال یا بیشتر
 • ضرب و شتم زن توسط مرد به طور معمول
 • مبتلا شدن مرد به بیماری صعب العلاجی که درمان آن به راحتی صورت نگیرد

در صورتی که زن در عسر و حرج باشد، طلاق وی از نوع بائن خواهد بود.

به صورت کلی، حق طلاق با مرد است ولی اگر زن حق طلاق را از همسر خود گرفته باشد می‌تواند برای طلاق اقدام کند؛ ضمن اینکه اگر زن بتواند به قاضی ثابت کند که در عسر و حرج قرار دارد، می‌تواند از وکیل طلاق کمک گرفته و از همسرش جدا شود.

تفاوت طلاق رجعی و طلاق بائن

اولین تفاوت این دو طلاق در رابطه با امکان رجوع مرد بعد از طلاق است، زیرا در طلاق رجعی، مرد می‌تواند در ایام عده از طلاق رجوع کند بدون اینکه عقدی میان آن‌ها منعقد شود، در طلاق بائن چنین امری امکان پذیر نیست و برای اینکه زن و مرد بتوانند دوباره با هم زندگی کنند باید میان آن‌ها عقد جاری شود.

دومین تفاوت این دو طلاق به این صورت است که در طلاق بائن در صورتی که زن عده نداشته باشد، می‌تواند با مرد دیگری ازدواج کند. اما در طلاق رجعی زن باید تا اتمام زمان عده صبر کند و سپس ازدواج کند، در غیر این صورت حکم ازدواج با زن شوهردار به آن اطلاق می‌شود.

سومین تفاوت این دو در ماده‌ی ۹۴۳ قانون مدنی بیان شده است؛ به این صورت که اگر مرد همسر خود را به طلاق رجعی طلاق دهد و در صورتی که هریک از آن‌ها در طول زمان عده فوت کند دیگری از وی ارث می‌برد. اما در طلاق بائن، رابطه‌ی زن و شوهر به محض جاری شدن صیغه ی طلاق پایان می‌یابد.

چهارمین تفاوت طلاق رجعی و بائن به این شکل تعریف می‌شود که در طلاق رجعی زن همچنان به عنوان همسر مرد شناخته می‌شود و مرد موظف به انجام تکالیفش در برابر همسرش است.

پنجمین مورد به نفقه زن در طلاق رجعی و بائن مربوط می‌شود، طبق ماده‌ی ۱۱۰۹ قانون، نفقه زن پس از طلاق رجعی به عهده‌ی مرد است، مگر زمانی که علت طلاق ناشزه بودن زن باشد. ولی اگر طلاق از نوع بائن بوده باشد، زن حق دریافت نفقه نخواهد داشت.

وکیل طلاق چگونه می تواند به موکل خود کمک کند ؟

با توجه به اینکه روند حقوقی مراحل طلاق در ایران، پیچیده و وقت‌گیر است و اشخاص ممکن است به دلیل عدم آگاهی از حقوق خود نتوانند از خود دفاع کنند و یا گاهی افراد به واسطه‌ ی شغل و منصب خود نخواهند در مراجع قضایی حضور پیدا کنند، در این شرایط استخدام وکیل طلاق می‌تواند گزینه‌ی خوبی به منظور حل همه‌ی این مشکلات باشد. در پرونده‌های طلاق گاهی هر دو نفر و گاهی تنها یکی از زوجین اقدام به اخذ وکیل طلاق می‌کند که در چنین شرایطی وکیل طلاق با پیشبرد پرونده‌ی طلاق توافقی به سریع تر به نتیجه رسیدن پرونده کمک می‌کند.

بهترین وکیل طلاق چگونه می تواند به تسریع روند طلاق کمک کند؟

امروزه در همه‌ی امور، از افراد متخصص جهت گرفتن بهترین نتیجه استفاده می‌شود، وکیل طلاق نیز با تخصص در امور خانواده و تجربه در اینگونه پرونده‌ها زوجین را در مراحل مختلف راهنمایی می کند و در جمع آوری و ارائه‌ی سریع‌تر مدارک کمک می کند. ضمن اینکه وجود وکیل طلاق می‌تواند به نمایندگی از دو طرف در همه‌ی مراحل از مشاوره تا جاری شدن صیغه ی طلاق حاضر باشد و تمامی کارهای مربوط طلاق را انجام دهد. گروه وکلای دیوان سالار با گردآوری وکلای زبده شما را در روند طلاق یاری می‌کند. در صورت تمایل با شماره 44899341-021 تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید!

4/5

اگر سوالی از وکیل طلاق دارید در کامنت‌ها بپرسید. کارشناسان حقوقی به سرعت پاسخ می‌دهند.

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

11 دیدگاه

 1. من در حال طلاق از همسرم هستم و سوالاتی در این رابطه دارم ، میتونم همین جا بپرسم ؟

  1. سلام. بله سوالتون رو در کامنت ها بپرسید، کارشناسان ما در کمترین زمان پاسخ خواهند داد.

 2. سلام وقت بخیر. شوهر من بجز یک سال اول زندگی ذیگه همش داره بهم بی احترامی میکنه خودش خانوادش بعدش حق طلاقم ندارم بعد یه بچه هم دارم هنوز یک سالش نشده بعدش همش داره تحقیرم میکنه می خوام ازش طلاق بگیرم راهی داره؟

 3. سلام. من چند وقتی هست دچار مشکل شدم با همسرم. می خواستم برای گرفتن وکیل به دفتر وکالتتون مراجعه کنم چه ساعتی کار می کنید؟ اصلا بخاطر کرونا باز دفترتون؟

  1. سلام. بله دفتر از ساعت 9 صبح الی 9 شب باز هست. اما به دلیل تراکم کاری لطفا پیش از مراجعه حضوری، به صورت تلفنی جهت رزرو وقت تماس بگیرید.

 4. سلام برادر من با زنی ازدواج کرده است یعنی نامزد کرده است که مریضی دارد مریضی دو قطبی و غش کردن ولی به ما نگفته بودن که مریض است بعد چند ماه بعد فوت برادرش فهمیدیم الان ما می خواهیم طلاق بگیریم مهریه و نفقه می رسد

 5. سلام ببخشید همسر من مرتب از مشروبات الکی و تریاک استفاده میکنه و من و بچه هام المان زندگی میکنیم و اون خودش مارو تشویق به رفتن المان کرد والان میگه من باید ایران باشم و پول دربیارم و ۵یا ۶ماهیی یک بار میاد و میره یا ما میریم ایران و اصلا حاضر نیست بیاد با ما زندگی کنه و هربار ایران رفتم یا اون اومده تریاک و با تجهیزات تریاک رو تو خونه دیدم کمدش هم پر از مشروبات الکلیه
  صمنا من رو به دلیل تماسهای مکرر با همکارانم به جرم خیانت تحت فشار گذاشته و مرتب تهدید میکنه منم به خلطر ابروی اون افراد و ابروی بچه‌هام کاری نمیکنم
  الان میخولستم ببینم ایا دادگاه حق رو به من میده ؟؟

 6. سلام من و همسرم از ابتدای ازدواجمون به شهر قم نقل مکان کرده ایم اما الان چند ماهی هست که همسرم به شهرستان برگشته و نزد خانواده خودش زندکی میکنه . از نظر قانونی حکمش چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هیچ توافقی هم قبل ازدواج نشده که همسرم مکان زندگی تایین کرده باشه . چیکار میتونم بکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام. در صورتی که حق انتخاب محل زندگی را به همسر خود نداده باشید از طریق دادگاه میتوانید وی را ملزم به تمکین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس بگیرید (44899341-021)
error:

پرونده خود را به وکیل متخصص بسپارید!

گروه وکلای دیوان سالار | وکالت تخصصی

به وکیل متخصص

      نیاز دارید؟