خانواده

بهترین وکیل طلاق تهران✔️ |【وکالت تخصصی طلاق✔️】

برای اعطای وکالت به وکیل طلاق متخصص و باتجربه تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


وکیل طلاق

در این مطلب قصد داریم مهم‌ترین نکات طلاق، چگونگی، مراحل و مدت زمان طلاق را به طور کامل بررسی کرده و بهترین وکیل طلاق را معرفی کنیم. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

گروه وکلای دیوان سالار با تیمی از چندین وکیل طلاق متخصص با سال ها تجربه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. با توجه به اینکه در گروه وکلای دیوان سالار وکالت تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری انجام می‌شود، درصد موفقیت در این مجموعه بسیار بالاست، چرا که وکالت هر پرونده را وکیلی می‌پذیرد که چندین سال تجربه در آن زمینه داشته و پرونده های موفق و مشابه در زمینه پرونده موکل را دارد. همین امر باعث شده تا کیفیت وکالت و درصد موفقیت پرونده ها در گروه وکلای دیوان سالار نسبت به مجموعه های دیگر بسیار بالاتر باشد؛ به طوری که وکیل طلاق دیوان سالار در بیش از ۱۰۰ پرونده طلاق، بیش از ۹۸ درصد موفقیت داشته است.

ما در گروه وکلای دیوان سالار با تیمی متشکل از چندین وکیل طلاق متخصص و باتجربه، با کارنامه ای درخشان در کنار شما هستیم.

برای تماس جهت رزرو جلسه وکالت کلیک کنید:

☎️ 021-44899341

☎️ 0937-937-0-110 (منشی وکیل | پاسخگویی فوری 24 ساعته | تلفنی و واتساپ)

نمونه پرونده های طلاق دیوان سالار

⭐️ طلاق از طرف زوجه برای بازیگر مطرح سینمای کشور

⭐️ پرونده 1500 سکه طلا مهریه برای زوجه

⭐️ بیش از 50 طلاق توافقی

⭐️ بیش از 20 طلاق غیابی

و …

لیست وکیل طلاق در تهران

 

وکیل حامد شاکری نیا

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

وکیل حامد شاکری نیا

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ عضو مرکز وکلای قوه قضاییه
⚖️ از موفق ترین وکلای تهران

⚖️ بیش از12 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل سعید حسین مروج 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

دکتر حسین مروج وکیل قاضی بازنشسته

⚖️ بیش از 40 سال سابقه حقوقی
⚖️ دارای 2 دکتری حقوق و DBA
⚖️ استاد دانشگاه

⚖️از مدیران حقوقی نیرو های مسلح

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل مرجانه فشنگچی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

عکس وکیل خانم مرجانه فشنگچی

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ رتبه دو رقمی در آزمون سراسری کانون وکلای مرکز
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با رتبه دو رقمی

⚖️ بیش از15 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل مونا الماسی سهی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

خانم مونا الماسی وکیل پایه یک دادگستری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ عضو کانون وکلای مرکز
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی

⚖️ بیش از 6 سال سابقه وکالت

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


دکتر مهرداد محمدی [بخش بین‌الملل]

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️

⚖️ مشاور حقوقی و امور قراردادهای شرکت‌هایی چون هواپیمایی قطر و …
⚖️ داوری اختلافات قراردادی فدراسیون فوتبال ایران
⚖️ داور مرکز بین‌المللی مرکز داوری شانگهای (SHIAC)

 

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل ملیحه سنگ سفیدی

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق
⚖️ عضو مرکز مشاوران و کارشناسان قوه قضاییه

⚖️کمتر از 2 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل محمد فرخی 

امتیاز ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

محمد فرخی وکیل پایه یک دادگستری

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 20 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت مشاهده رزومه وکیل


وکیل امیر بهادر عامری

امتیاز ⭐️⭐️⭐️

⚖️ وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان
⚖️ کارشناس ارشد حقوق خصوصی
⚖️ عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

⚖️بیش از 5 سال سابقه وکالت

تماس جهت اعطای وکالت


وکیل طلاق

وکیل تهران متخصص طلاق به موضوعات مربوط به خانواده می‌پردازد و تخصصش امور مربوط به طلاق و خانواده است. با توجه به شرایط هر فرد و موضوع اختلاف، وکیل طلاق می‌تواند از سوی یکی از طرفین دعوی برای انجام کارهای حقوقی مأمور شود و در تمامی مراحل رسیدگی به پرونده، از ابتدا تا انتها به عنوان نماینده‌ی یکی از آن‌ها حاضر باشد.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از وکیل متخصص طلاق، صرفه جویی در وقت و دوری موکل از فضای متشنج دادگاه می‌باشد.

طلاق

طلاق به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی که باعث ایجاد اثرات منفی بر فرد و سایر اعضای خانواده می‌شود و به نوعی بنیاد خانواده را از هم می‌پاشد، شناخته می‌شود. با وجود اینکه این اجازه به زوجین داده شده تا در صورت عدم حل اختلافات از یکدیگر جدا شوند، ولی تا جای ممکن توصیه می‌شود جهت حفظ جایگاه خانواده و پشتیبانی از آن، از طلاق جلوگیری شود؛ زیرا در بسیاری موارد می‌توان به اختلافات پایان داد و از گسستگی بنیان خانواده جلوگیری کرد. در صورت عدم سازش، زن و شوهر می‌توانند نسبت به گرفتن طلاق و همکاری با یک وکیل طلاق مناسب اقدام کنند زیرا با توجه به نوع طلاق، وکیل طلاق نیز متفاوت است و متفاوت عمل می‌کند. از آنجا که وکالت در امور مربوط به طلاق توسط وکیل خانواده انجام می‌گیرد، با شناخت یک وکیل خانواده مجرب می‌توان به راحتی نسبت به گرفتن طلاق اقدام کرد. وکیل تهران متخصص در امور طلاق به بهرین شکل و بدون ایجاد تشنج طلاق را به انجام می رساند

انواع طلاق

طبق قانون مدنی طلاق به طور کلی به طلاق یک طرفه، طلاق توافقی و طلاق غیابی تقسیم می شود. بنابراین وکیل جهت طلاق میتواند از هریک از موارد زیر اقدام نماید:

 • طلاق یک طرفه از طرف مرد
 • طلاق یک طرفه از طرف زن
 • طلاق توافقی
 • طلاق غیابی

طلاق از طرف مرد

طبق ماده‌ی ۱۱۳۳ قانون طلاق، در گذشته محدودیتی در ثبت طلاق برای مردان وجود نداشت اما با اصلاح این قانون، مرد می‌تواند با رعایت شرایط ذکر شده در قانون، با مراجعه به دادگاه نسبت به طلاق همسرش اقدام کند. در تبصره‌ی این ماده حق طلاق برای زن نیز آورده شده است. امروزه مراحل طلاق به این صورت است که اگر مردی بخواهد درخواست طلاق دهد، باید به دادگاه مراجعه کند و پس از ارجاع به داوری و اثبات عدم امکان سازش میان زوجین، گواهی عدم سازش دریافت کرده و پس از پرداخت کامل حق و حقوق زن طلاق را ثبت کند. وكيل طلاق به بهترین شکل فرد را در این راستا راهنمایی می کند.

مشاهده
لیست وکیل مهریه در غرب تهران ✔️ |【وکالت تخصصی مهریه✔️】
وکیل طلاق یک طرفه از طرف مرد

وکیل طلاق از طرف مرد پس از گرفتن وکالت مرد به دادگاه مراجعه کرده و پس از تنظیم و طرح دادخواست آن را به دادگاه ارائه می‌کند و پس از شرکت زوجین در جلسات داوری و ارائه شدن راه‌های قانونی و حقوقی و سازش در شرایط طلاق، خواسته‌ها و تکالیف و حقوق هر یک از طرفین در حضور وکیل طلاق مشخص می‌شود. اما اگر در این جلسات سازش صورت نگیرد زوجین با حکم صادره از سوی قاضی مجبور به مصالحه می‌شوند که در این حکم مصلحت طرفین منظور نمی‌شود.

گواهی عدم سازش

پس از ارجاع داوری و صدور حکم، هر یک از زوجین باید حکم داوری را به دادگاه ارائه کنند و چنانچه پس از بررسی موضوع، امکان آشتی و سازش نباشد، دادگاه اقدام به صدور گواهی عدم سازش می‌کند و دفاتر ازدواج و طلاق نیز با دریافت گواهی، صیغه‌ی طلاق را جاری و طلاق را ثبت می‌کنند.

دو نکته‌ی مهم در ثبت طلاق از سوی مرد به شرح زیر است:

 1. در صورتی که طلاق از سوی مرد باشد، مرد موظف به پرداخت کلیه‌ی حقوق زن می باشد که شامل تنصیف اموال و دارایی زوج، اجرت المثل ایام زوجیت، نحله، نفقه، مهریه و حضانت فرزندان است.
 2. مدت اعتبار گواهی صادره‌ی عدم سازش برای ثبت در دفتر ازدواج و طلاق، تا سه ماه از تاریخ ابلاغ رای است، در صورت عدم مراجعه به این دفاتر در طول این مدت، گواهی فاقد اعتبار می‌شود.

طلاق از طرف زن

در قانون مدنی مواردی برای درخواست طلاق از سوی زن نیز قرار داده شده است. یکی از این موارد، عدم پرداخت مهریه از سوی شوهر است. همچنین براساس ماده‌ی ۱۰۲۹ قانون، اگر مرد به مدت بیش از چهار سال غایب باشد، زن می‌تواند تقاضای طلاق کند و یا در صورت وجود شرایط سخت امکان طلاق برای زن وجود دارد. طبق این تعریف، یکی دیگر از شرایط طلاق زن، طلاق بر مبنای عسر و حجر است که طبق آن زن می‌تواند درخواست طلاق دهد. در چنین شرایطی، زنان به منظور جمع آوری مدارک و پیگیری مراحل اقدام به گرفتن وکیل طلاق می‌کنند. گروه وکلای دیوان سالار با در بر داشتن چندین وکیل طلاق در تهران شما را در امر طلاق یاری می‌کند.

وکیل طلاق یک طرفه از طرف زوجه

با توجه به ماده‌ی ۱۱۱۹ قانون، زوجین می‌توانند ضمن عقد توافق کنند و مرد به زن برای طلاق وکالت دهد که هر زمان و به هر صورتی که خواست از همسرش جدا شود.

در اکثر این وکالت‌ها همه‌ی شرایط و جزئی‌ترین مسائلِ ذکر شده، مورد سازش و توافق قرار می‌گیرند تا در روند پرونده مشکلی پیش نیاید. زن در صورت داشتن وکالت از سوی مرد، باید به یک وکیل خوب طلاق مراجعه کند تا وکیل دادگستری از طرف همسر وی در دادگاه حاضر شود. در نتیجه می‌توان گفت زن پس از کسب وکالت از همسر خود با داشتن وکالت‌نامه نمی‌تواند به تنهایی به دادگاه مراجعه کند و باید به نمایندگی خود یک وکیل طلاق تهران تعیین و او به دادگاه مراجعه کند.

خانم ها درصورتی که خواستار گرفتن حق و حقوق خود قبل از ازدواج هستند، بهتر است با وکیل متبحری مشورت کنند که به تمامی قوانین اشراف کامل دارد تا در آینده به مشکلی برنخورند.

طلاق توافقی

ساده ترین نوع طلاق، طلاق توافقی است که امروزه به دلیل روند سریع آن، تبدیل به طلاقی رایج شده است؛ ضمن اینکه این طلاق با توافق و بدون درگیری طرفین انجام می‌گیرد. برخلاف باور عموم مردم، در این طلاق لازم نیست زن مهریه‌ی خود را ببخشد و از حق و حقوق خود چشم‌پوشی کند، بلکه هر توافقی که میان زوجین تصمیم گرفته شده باشد، معتبر است. در واقع، هر یک از طرفین باید در خصوص مسائل مالی و غیر مالی به توافق رسیده و کلیه‌ی مسائل مربوط به طلاق از جمله مهریه، اجرت المثل، حضانت فرزندان بعد از طلاق و زمان و مکان ملاقات با فرزندان به توافق برسند. در این نوع طلاق معمولاً افراد به منظور آگاهی از حقوق خود یا انجام امور قانونی و یا عدم حضور در مراجع قضایی، وکیل طلاق استخدام می‌کنند و وکیل طلاق به عنوان نماینده‌ی یکی از طرفین، رسیدگی به امور قانونی را در دست می‌گیرد.

طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

براساس قانون حمایت از خانواده که در سال ۱۳۹۱ به تصویب رسیده است، طلاق توافقی شیوه‌ی متفاوتی نسبت به سایر انواع طلاق دارد. زیرا در این نوع طلاق زوجین تنها با مراجعه به مشاور و دریافت گواهی عدم سازش توسط قاضی، می‌توانند تا سه ماه از تاریخ صدور نسبت به اجرای صیغه‌ی طلاق اقدام کنند. همچنین برای ثبت طلاق وجود هر دو طرف الزامی است و در صورت عدم حضور یکی از طرفین، طلاق ثبت نخواهد شد. در این شرایط نمی‌توان از وکیل طلاق به عنوان نماینده استفاده کرد.

مدارک طلاق توافقی

برای انجام مراحل طلاق توافقی با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، ابتدا درخواست ثبت می شود و پس از آن تاریخ و ساعت جلسه تعیین شده و به طرفین اطلاع داده می‌شود تا به دادگاه مراجعه کنند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طلاق شامل اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی و اصل و کپی عقدنامه یا سند ازدواج است؛ ضمن اینکه در صورت باکره بودن زن، گواهی سلامت و درصورت باکره نبودن، گواهی عدم بارداری همراه با گواهی عدم سازش باید به دفترخانه برای ثبت طلاق ارائه شود. با گرفتن وکیل طلاق در هر یک از این مراحل می‌توان نسبت به جمع آوری مدارک، درستی روند پرونده و مراحل آن اطمینان حاصل کرد و در مراحلی که امکان حضور فرد میسر نبود، وکیل طلاق به عنوان نماینده‌ی فرد اعلام حضور می‌کند. البته باید به این نکته توجه داشت که وکیل طلاق در هنگام انجام حکم اصلی طبق قانون جدید نمی‌تواند به عنوان نماینده‌ی موکل خود حاضر شوند.

مشاهده
"بهترین" وکیل طلاق در غرب تهران ⚖️ + [شماره و آدرس]
وکیل طلاق توافقی خوب در تهران

هر چند که طلاق توافقی نسبت به انواع دیگر طلاق می‌تواند در ظاهر راحت تر باشد، اما این نکته را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که حضور یک وکیل طلاق توافقی می‌تواند سرعت روند پرونده را بسیار بالا ببرد. نکته‌ی قابل توجه در مورد وکیل طلاق توافقی این است که یک وکیل طلاق نمی‌تواند وکالت هر دو طرف را بر عهده بگیرد و در مورد طلاق توافقی هر دو طرف باید از وکیل طلاق مجزا استفاده کنند یا اینکه یکی از طرفین از وکیل طلاق استفاده کرده و طرف دیگر شخصاً در جلسات رسیدگی پرونده طلاق حضور پیدا کند.

ایا زن ناشزه پس از چندین سال دوری از همسرش میتواند طلاق بگیرد

در ابتدا باید بدانید که ناشزه بودن زن به معنای عدم تمکین زوجه از زوج پس از جاری شدن صیغه عقد می باشد.

در قوانین خانواده ناشزه بودن زن هیچ ارتباطی به شرایط طلاق زن ناشزه ندارد ولی زن ناشزه می تواند به صورت عادی درخواست طلاق خود را در دادگاه ثبت کند.

اگر دادگاه زنی را ناشزه تشخیص دهد مرد موظف به پرداخت نفقه به وی نمی باشد.

در قانون حمایت از خانواده عدم تمکین زن باعث میشود وی مستحق دریافت نفقه از جانب مرد نباشد.

لازم به ذکر است در صورت اثبات ناشزه بودن زن، مرد می تواند اجازه ازدواج مجدد را از دادگاه دریافت کند.

ولی ناشزه بودن زن تاثیری بر دریافت مهریه او ندارد و مرد موظف است در صورت درخواست زن مهریه وی را به صورت کامل پرداخت کند.

طلاق غیابی

این طلاق هنگامی مطرح می‌شود که دادخواستی بر علیه یکی از زوجین داده شود و شخص فراخوانده شده ابلاغیه‌ی دادگاه را دریافت نکرده باشد و در دادگاه حاضر نشود و رای غیابی علیه او صادر شود.

طلاق غیابی از سوی مرد

طبق ماده‌ی ۱۱۳۳قانون حق طلاق با مرد است، در نتیجه حضور یا عدم حضور زن در هنگام درخواست طلاق از جانب مرد در دادگاه فرقی ندارد و در هر صورت رای طلاق صادر می‌شود اما ثبت طلاق به بعد از پرداخت حقوق زن موکول می‌شود.

طلاق غیابی از سوی زن

اگر زنی با داشتن دلیل محکمه پسند، اقدام به درخواست طلاق غیابی کند و شوهر بدون توجه به ابلاغیه‌ی دادگاه در دادگاه حاضر نشود، رای دادگاه به صورت غیابی صادر می‌شود. با توجه به اینکه در کشور ما حق طلاق در اختیار مرد است، زن می‌تواند به منظور آشنایی با روند طلاق و حقوق خود به وکیل طلاق مراجعه کرده و ضمن آشنایی با قوانین و این روند، وی را به عنوان نماینده‌ی خود به منظور رسیدگی به کلیه‌ی امور مربوط به طلاق انتخاب کند تا روند دادرسی طی شود.

انواع طلاق

طبق قانون و بر اساس قواعد فقهی، طلاق طبق اثراتی که دارد به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • طلاق رجعی: در این نوع طلاق در زمان عده می‌توان از طلاق رجوع کرد.
 • طلاق بائن: در این نوع طلاق با انجام طلاق رابطه زناشویی پایان می‌یابد.
 • طلاق خلع و مبارات: این طلاق نوعی از طلاق بائن است. طبق این طلاق زوجین به دلیل کراهتی که دارند از هم جدا می‌شوند.

طلاق رجعی

این طلاق در ماده‌ی ۱۱۴۸ قانون مدنی تعریف شده است. کلمه‌ی رجعی به معنای بازگشت بوده و به حالتی گفته می‌شود که مرد پس از جدا شدن از همسرش، دوباره قصد بازگشت به زندگی مشترکشان را داشته باشد؛ به همین دلیل در قوانین مدنی شرایط خاصی برای رجوع از طلاق قرار داده شده است.

به این صورت که اگر طلاق از نوع رجعی باشد، مرد می‌تواند در ایام عده زن، دوباره به زندگی قبلی خود برگشته و به زندگی با همسرش ادامه دهد زیرا در این نوع طلاق، زن از حق نفقه برخوردار است.

وکیل طلاق

عده چیست؟

براساس شرع و قانون هنگامی که زن طلاق می‌گیرد تا زمان مشخصی که عده نام دارد، اجازه‌ی ازدواج دوباره ندارد. این عمل به منظور پاک بودن رحم و اطمینان از عدم بارداری زن است؛ همچنین این کار نوعی احترام به رابطه‌ی زناشویی قبلی است.

ازدواج می‌تواند به اشکال مختلفی پایان پذیرد مانند مرگ همسر یا فسخ نکاح و طلاق. اما مدت زمان عده با توجه به علل پایان یافتن ازدواج، نوع آن و بارداری یا عدم بارداری زن مشخص می‌شود.

 • در شرع، عده زنان در طلاق دائم ۳ طهر است که منظور از طهر پاکی است و زنی که سه دوره حیض را گذرانده، عده آن به پایان رسیده است.
 • عده ی زنان باردار تا زمان وضع حمل ادامه دارد.
 • چنانچه ازدواج به دلیل فوت همسر اتفاق افتاده باشد، مدت زمان عده بین ۴ ماه و ۱۰ روز است ولی اگر در زمان فوت، زن باردار باشد عده تا پایان وضع حمل ادامه خواهد داشت.

طلاق بائن

در این نوع طلاق مرد نمی‌تواند از طلاق رجوع کند، این طلاق انواع گوناگونی دارد که به شرح زیر است:

 • طلاق قبل از نزدیکی
 • طلاق در دوران یائسگی
 • طلاق خلع و مبارات
 • سه طلاق پی در پی
 • عسر و حرج
طلاق قبل از نزدیکی

اگر طلاق در گروه طلاق‌های باکره یا غیر مدخوله قرار گیرد، به آن طلاق بائن گفته می‌شود.

در این صورت زوج موظف است نصف مهريه را به زوجه بپردازد و در صورتی که قبل از طلاق مهریه کامل به زوجه پرداخت شده باشد، او موظف است که نصف مهریه را برگرداند مگر این كه طلاق خلعى باشد (در ادامه به توضیح آن می پردازیم) كه در اين حالت زوجه مى تواند آن چه را كه هر دو طرف بر آن توافق كرده اند را طلب کند.

توجه داشته باشید که در صورتی که زوجه مهریه اش را بخشیده باشد، پس از طلاق موظف است به اندازه ی نصف مهریه از اموال خود را به زوج بدهد زیرا بخشیدن مهریه در حکم دریافت کامل آن است.

طلاق در دوران یائسگی

یائسگی به دورانی از زندگی زنان اطلاق می‌شود که خونریزی ماهیانه‌ی آن ها برای همیشه قطع می‌شود. این موضوع در بازه‌ی زمانی ۴۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می‌افتد و طلاق در این حالت در دسته‌ی طلاق های بائن قرار می‌گیرد.

مشاهده
ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول ✔️【شرایط ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول✔️】

حضانت فرزند در طلاق

طلاق خلع و مبارات

در این نوع طلاق، مرد امکان مراجعه به زن را ندارد مگر اینکه زن بخواهد مالی را که به مالکیت مرد در آورده پس بگیرد؛ در این صورت مرد می‌تواند رجوع کند.

سه طلاق پی در پی

در صورتی که زن و مرد سه بار از هم جدا شوند و مجدد ازدواج کنند و یا در عده ی طلاق رجوع کنند، طلاقشان برای بار سوم از نوع طلاق بائن محسوب می‌شود.

یکی از نتایج مهم طلاق بائن، جدایی کامل زن و شوهر از یکدیگر است و در این حالت مرد هیچ وظیفه‌ای برای نفقه ندارد و می‌تواند بدون اجازه‌ی دادگاه ازدواج کند. در این طلاق، زن و شوهر از هم ارث نمی‌برند و زن پس از طلاق باید خانه‌ی شوهر را ترک کند و به دلخواه خود زندگی کند اما اگر شوهر در حالی که بیمار است همسر خود را طلاق دهد و بر اثر آن بیماری بمیرد، زن از او ارث می‌برد. با وجود اینکه طلاق بائن است ولی در صورتی محقق می‌شود که زن مجدداً ازدواج نکرده باشد.

عسر و حرج

هنگامی که زن در شرایط سختی واقع باشد و امکان زندگی در این شرایط وجود نداشته باشد عسر و حرج نامیده می‌شود. برخی از موارد عسر و حرج به شرح زیر اند:

 • عدم حضور مرد در زندگی مشترک به مدت ۶ ماه یا ترک زندگی مشترک به مدت ۹ ماه متناوب
 • اعتیاد مرد به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی
 • محکوم شدن مرد به زندان برای مدت ۵ سال یا بیشتر
 • ضرب و شتم زن توسط مرد به طور معمول
 • مبتلا شدن مرد به بیماری صعب العلاجی که درمان آن به راحتی صورت نگیرد

در صورتی که زن در عسر و حرج باشد، طلاق وی از نوع بائن خواهد بود.

به صورت کلی، حق طلاق با مرد است ولی اگر زن حق طلاق را از همسر خود گرفته باشد، می‌تواند برای طلاق اقدام کند؛ ضمن اینکه اگر زن بتواند به قاضی ثابت کند که در عسر و حرج قرار دارد، می‌تواند از وکیل طلاق کمک گرفته و از همسرش جدا شود.

تفاوت طلاق رجعی و طلاق بائن

اولین تفاوت این دو طلاق در رابطه با امکان رجوع مرد بعد از طلاق است زیرا در طلاق رجعی، مرد می‌تواند در ایام عده از طلاق رجوع کند بدون اینکه عقدی میان آن‌ها منعقد شود؛ در طلاق بائن چنین امری امکان پذیر نیست و برای اینکه زن و مرد بتوانند دوباره با هم زندگی کنند باید میان آن‌ها عقد جاری شود.

دومین تفاوت این دو طلاق به این صورت است که در طلاق بائن در صورتی که زن عده نداشته باشد، می‌تواند با مرد دیگری ازدواج کند. اما در طلاق رجعی زن باید تا اتمام زمان عده صبر کند و سپس ازدواج کند؛ در غیر این صورت حکم ازدواج با زن شوهردار به آن اطلاق می‌شود.

سومین تفاوت این دو در ماده‌ی ۹۴۳ قانون مدنی بیان شده است. به این صورت که اگر مرد همسر خود را به طلاق رجعی طلاق دهد و در صورتی که هر یک از آن‌ها در طول زمان عده فوت کند، دیگری از وی ارث می‌برد. اما در طلاق بائن، رابطه‌ی زن و شوهر به محض جاری شدن صیغه ی طلاق پایان می‌یابد.

چهارمین تفاوت طلاق رجعی و بائن به این شکل تعریف می‌شود که در طلاق رجعی زن همچنان به عنوان همسر مرد شناخته می‌شود و مرد موظف به انجام تکالیفش در برابر همسرش است.

پنجمین مورد به نفقه زن در طلاق رجعی و بائن مربوط می‌شود. طبق ماده‌ی ۱۱۰۹ قانون، نفقه زن پس از طلاق رجعی به عهده‌ی مرد است مگر زمانی که علت طلاق ناشزه بودن زن باشد. ولی اگر طلاق از نوع بائن بوده باشد، زن حق دریافت نفقه نخواهد داشت.

وکیل طلاق چگونه می تواند به موکل خود کمک کند؟

با توجه به اینکه روند حقوقی مراحل طلاق در ایران پیچیده و وقت‌گیر است و اشخاص ممکن است به دلیل عدم آگاهی از حقوق خود نتوانند از خود دفاع کنند و یا گاهی افراد به واسطه‌ ی شغل و منصب خود نخواهند در مراجع قضایی حضور پیدا کنند، در این شرایط استخدام وکیل طلاق می‌تواند گزینه‌ی خوبی به منظور حل همه‌ی این مشکلات باشد. در پرونده‌های طلاق گاهی هر دو نفر و گاهی تنها یکی از زوجین اقدام به اخذ وکیل طلاق می‌کند که در چنین شرایطی وکیل طلاق با پیشبرد پرونده‌ی طلاق توافقی، به سریع تر به نتیجه رسیدن پرونده کمک می‌کند.

بهترین وکیل طلاق چگونه می تواند به تسریع روند طلاق کمک کند؟

امروزه در همه‌ی امور، از افراد متخصص جهت گرفتن بهترین نتیجه استفاده می‌شود. وکیل طلاق نیز با تخصص در امور خانواده و تجربه در اینگونه پرونده‌ها، زوجین را در مراحل مختلف راهنمایی می کند و در جمع آوری و ارائه‌ی سریع‌تر مدارک کمک می کند. ضمن اینکه وکیل طلاق می‌تواند به نمایندگی از دو طرف در همه‌ی مراحل از مشاوره تا جاری شدن صیغه ی طلاق حاضر باشد و تمامی کارهای مربوط طلاق را انجام دهد. گروه وکلای دیوان سالار با گردآوری وکلای زبده شما را در روند طلاق یاری می‌کند. در صورت تمایل با شماره بهترین وکیل طلاق در تهران تماس بگیرید: 44899341-021 

به این مطلب امتیاز دهید!

4/5

اگر سوالی از وکیل طلاق دارید در کامنت‌ها بپرسید. کارشناسان حقوقی به سرعت پاسخ می‌دهند.

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)

نوشته های مشابه

27 دیدگاه

 1. من در حال طلاق از همسرم هستم و سوالاتی در این رابطه دارم ، میتونم همین جا بپرسم ؟

  1. سلام. بله سوالتون رو در کامنت ها بپرسید، کارشناسان ما در کمترین زمان پاسخ خواهند داد.

 2. سلام وقت بخیر. شوهر من بجز یک سال اول زندگی ذیگه همش داره بهم بی احترامی میکنه خودش خانوادش بعدش حق طلاقم ندارم بعد یه بچه هم دارم هنوز یک سالش نشده بعدش همش داره تحقیرم میکنه می خوام ازش طلاق بگیرم راهی داره؟

 3. سلام. من چند وقتی هست دچار مشکل شدم با همسرم. می خواستم برای گرفتن وکیل به دفتر وکالتتون مراجعه کنم چه ساعتی کار می کنید؟ اصلا بخاطر کرونا باز دفترتون؟

  1. سلام. بله دفتر از ساعت 9 صبح الی 9 شب باز هست. اما به دلیل تراکم کاری لطفا پیش از مراجعه حضوری، به صورت تلفنی جهت رزرو وقت تماس بگیرید.

 4. سلام برادر من با زنی ازدواج کرده است یعنی نامزد کرده است که مریضی دارد مریضی دو قطبی و غش کردن ولی به ما نگفته بودن که مریض است بعد چند ماه بعد فوت برادرش فهمیدیم الان ما می خواهیم طلاق بگیریم مهریه و نفقه می رسد

 5. سلام ببخشید همسر من مرتب از مشروبات الکی و تریاک استفاده میکنه و من و بچه هام المان زندگی میکنیم و اون خودش مارو تشویق به رفتن المان کرد والان میگه من باید ایران باشم و پول دربیارم و ۵یا ۶ماهیی یک بار میاد و میره یا ما میریم ایران و اصلا حاضر نیست بیاد با ما زندگی کنه و هربار ایران رفتم یا اون اومده تریاک و با تجهیزات تریاک رو تو خونه دیدم کمدش هم پر از مشروبات الکلیه
  صمنا من رو به دلیل تماسهای مکرر با همکارانم به جرم خیانت تحت فشار گذاشته و مرتب تهدید میکنه منم به خلطر ابروی اون افراد و ابروی بچه‌هام کاری نمیکنم
  الان میخولستم ببینم ایا دادگاه حق رو به من میده ؟؟

 6. سلام من و همسرم از ابتدای ازدواجمون به شهر قم نقل مکان کرده ایم اما الان چند ماهی هست که همسرم به شهرستان برگشته و نزد خانواده خودش زندکی میکنه . از نظر قانونی حکمش چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هیچ توافقی هم قبل ازدواج نشده که همسرم مکان زندگی تایین کرده باشه . چیکار میتونم بکنم ؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام. در صورتی که حق انتخاب محل زندگی را به همسر خود نداده باشید از طریق دادگاه میتوانید وی را ملزم به تمکین کنید.

 7. کارمندم 11 سال ازدواج کردم دو فرزند 4 و 10 ساله دارم میخوام خانمم رو طلاق بدم. کوتاه ترین راه و کم دردسر ترین راه. یه وکیل بهم معرفی کنید.

  1. سلام وقت بخیر. جهت رزرو وقت جلسه با وکیل با شماره های اعلا شده در سایت تماس بگیرید.

 8. سلام، وقتتون بخیر، بنده دادخواست طلاق میخواستم بدم، بدون حضور در دادگاه، هزینه ( یطرفه)و( توافقی) ب چ صورت هستش. هزینه یطرفه ب چ صورت طلاق یطرفه منظورم هست
  از طرف خانم
  بدون حضور در دادگاه

  1. سلام وقت شما هم بخیر. هزینه طلاق توافقی ۴ میلیون تومان هست. همچنین با توجه به اینکه هزینه طلاق یک طرفه به موارد مختلفی بستگی داره، جهت اطلاع از حق الوکاله تماس بگیرید.

 9. درود و عرض ادب خدمت همگی ..راستش زنم به من خیانت کرده و بعد از اینکه فهمیدم من معتاد به شیشه و هروین شدم جریان از این قراره.. ما سال 90ازدواج کردیم و خانمم خودش میگه از سال نود چهار ولی بیشتره من فکر میکنم از سال 93یا 2باشه چون از این سالها اخلاق و رفتارش عوض شده اینها بماند و این جریان ادامه داشته تا برج یازده یا دوازده سال 99من عکسهای کاملن سک** که نشون دهنده چت سک** بوده رو دارم مال سال 94.95رو نشون میدهد و من موقعه ای فهمیدم که خانمم بچه اولی مون رو تو ماه 9باردار بود فهمیدم و عکسها رو دیدم الان با وجود دوتا پسر یکی سه ساله و اون یکی هفت ماه است اگر کار ما به دادگاه کشیده شود جریان مهریه نفقه اینا و مخصوصن دوتا پسر چی میشود با مدارک خودم که دارم به گمونم زنا محسنه رو بهش میدن و از طریق واتساپ و تلگرام و لاین در ارتباط بودن و از طریق تلفن هم تماس و پیام می‌داده اند حکم قاضی با وجود اعتیاد من به مواد چی میشود و تو این ده سال زندگی کوچکترین بی احترامی به اون نکردم با وجود اینکه اون همش خیانت می‌کرده و تو این مدت ی که به هروین و شیشه روی آوردم کلن از 6ماه پیش شروع کردم به کشیدن قبلن تریاک بوده..و معتادی من از سال 96شروع شده و نو این مدت همش می‌دیدم که پیام میدادن وتا امسال که ماهمش بحث میکردیم کارم شده بود گریه و خود زنی و این اواخر هرچی بهش میگفتم می‌گفت توهم میزنی و تا پرینت سیمکار رو گرفتم و تا سه هفته پیش این ماجرا ادامه داشته بود که من جریان رو به خانواده اون و خودم گفتم و اون رفت خونه مادرش ..و من مشکل بچه دار شدن داشتم و پرونده پزشکی داشتم و اونو الان گمش کردم آیا اگه درخواست دی ان ای بدهم دادگاه قبول می‌کنه و اگه ثابت شود که این تا پسر. مال من هستند واسه طلاق چه حکمی صادر میشود باتشکر فراوان

  1. وقت بخیر. با توجه به جزییات پرونده، جهت مشاوره با وکیل طلاق مجموعه تماس بگیرید.

 10. سلام. درخواست وکیل برای جلوگیری طلاق دارم‌.
  من وکیل میخوام که اول ملاقات سریع برای دیدن بچه هام بگیره چون 4ماهه که دخترکوچیکموندیدم ودختربزرگم حدود2 ماهه ودرخواست الزام به تمکین تنظیم کنه وهروقت دادگاه یاشورای حل اختلاف خواست برم به جای من بره وهرکاری که میتونه بکنه که همسرم نتونه طلاق بگیره چون دوستش دارم نمیزارم بره بعدهم دوتابچه دخترداریم که دختربزرگم 9ساله وکوچیکتره 8ماهه هست نمیخوام خودم برم که اگه حرفی بزنه زودناراحت میشم دعوامیکنم وهمسرم هم میدونه بااستناد عصبی ودعوا میتونه جدابشه ولی نمیزارم
  درخواست تمکین همسرم ودیداربچه هام بعداز4ماه وجلوگیری ازدرخواست طلاق همسرم

  1. با سلام. جهت تنظیم وقت مشاوره و وکالت با وکیل، با شماره های اعلام شده در سایت تماس بگیرید

 11. من وخانومم عموزاده هستیم.شغل من راننده است وکامیون دارم من برج دوازده سال 93عقد کردم وتودوران عقد ناراحتی وبدخلقی بین من وهمسرم بود وخواهرش هم کم وبیش درجریان بود واین اختلافات بخاطر گیر دادن وبدخلقی خانومم بود که روی منم تاثیر میگذاشت ولی هیچکدام حرف از جدایی نزدیم.بعداز2سال و2ماه درتاریخ10/1/1396ازدواج کردیم وپیش خانوادم در یک اتاق که توطبقه دوم بود زندگیمونا شروع کردیم ولی متاسفانه همچنان زندگی ما تلخیش بیشتر از شادیش بود ویه روز خوب ودوروز بد بودیم.بعداز6ماه بخاطر اختلافات گفتم شاید از خونه پدرم برم بهتر بشیم وخونه اجاره کردم وبخاطر خانومم وراحتیش رفتم اجاره نشینی.بعداز یکسال از ازدواجمون خدا یه دختر بهمون دادوگفتم دبگه زندگیمون شیرین میشه خوب میشیم ولی اصلا تغییری نکردتوادامه تلخی زندگیمون منم کم وبیش اززندگیم سرد شده بودم وکمکم نسبت به دخترعموی زنم که باخودمم عمو زاده میشه حس گرفتم واین حس منم باعث شد که با پافشاریه خودم درون اونم نسبت به خودم حس ایجاد کنم وباهم ارتباط کلامی وتماس داشته باشیم وقصد من واونم این شد که باهم ازدواج کنیم واونم شریک زندگیم بشه ودراصل دوتازن داشته باشم.بعداز چند وقت رابطه با دخترعموی خانومم تصمیم گرفتم که این موضوعا با همسرم درمیون بزارم وصحبت کنیم که همه چیز ازاون به بعد بدتر از بدترشد.خانومم نه تنها مخالفت شدید کرد بلکه با دخالت خاهرش این موضوع بین مردم پخش شد.بعداز اونروزی که این قضیه مطرح شد وخانونم مخالفت کرد منم گفتم چشم وبادختر عموی خانونم همه چیزا بینمون تموم کردم ولی خانومم درادامه زندگی شروع کرد به گیر دادنای شدید چک کردن گوشی بدرفتاریهای شدید و…که این کارهای اون منا بدتر عصبانی میکرد وبهم فشار وارد بود که وقتی دیگه بین ما چیزی نبود ومیگفتن چیزی هست وهراتفاقی توزندگیم میوفتاد واوقات تلخی میشد ربطش میدادن به دخترعموی خانومم ….این قضایا ادامه داشت که منم بخاطر این حرفا دوباره رابطما با دخترعموی خانومم شروع کردم وتماس وپیام به هم میدادیم وخانومم چندباری پیام توگوشیم دیده بود واز اونها اسکرین شات گرفته بود ولی بهم چیزی نمیگفت وبعدتو دعواها رومیکرد این قضیه ادامه داشت واوقات تلخی ما بیشتر میشدهرروز بحث وجدال که دیگه خانواده ها هم از بحثای ما مطلع شده بودن….خانومم تصمیم به مشاوره گرفت وباهم رفتیم وحتی من ودخترعموش هم باهم رفتیم ولی متاسفانه کارساز نبود….چندین بار من با دخترعموی خانومم قطع ارتباط کردم ولی بخاطر سردی وبداخلاقی خانومم دوباره به طرفش رفتم.البته ناگفته نماندهمیشه شکاکی وگیر دادن وچک کردن گوشی واین چیزا ازجانب زنم نسبت به من بود وهمیشه دنبال آتوگرفتم ازمن بود.مادرمن برج4سال 99به رحمت خدارفت وفشار روحی روانیه بدی بهم وارد شد… تابرج8سال99قبل از تولد خانومم که واقعا دیگه همه چی بین من ودخترعموش تموم شد وحتی من برای خوشحالی وابراز دوس داشتنم برا تولدش طلا گرفتم ویه تولد خوب براش گرفتم وسعیاکردم که بابداخلاقیه خانومم من بسازم وخوب بشم تااونم خوب بشه که متاسفانه خانومم بازهم دنبال آتوگرفتن بحث وجدال وبدخلقی واین چیزها بود بازهم باکوچکترین بحث همه چیا ربط میداد به اینکه بین من ودخترعموشرابطه هست وسردیه منم بخاطر اون بوده که من تاچهار ماه تونستم این اخلاقشا ورفتارشا تحمل کنم.ولی دیدم وقتی چیزی بین مانیست وهمسرم وخانوادش همه چیا ربط میدن به جای دیگه بعدچهار ماه تصمیم گرفتم دوباره بادخترعموش ارتباط بگیرم وگرفتم.تااینکه یک ماه پیش دیگه بین من وهمسرم دعوا شدید شد وبخاطر دخالت بیجای خواهرش سر یه موضوع بحث شدیدتر شد ومنم ازروی عصبانیت وایجاد تلنگر توزنم بحث طلاق وپیش کشیدم ومیگفتم طلاقت میدم یامیگفتم روت زن میگیرم وهرروز بحث ودعوا تا اینکه15روز پیش من خونه نبودم وهمسرم خونه راترک کرده وخونه پدرش رفته وپدرخانومم هم مهریه رااجرا گذاشته ودنبال کارهای طلاق گرفتن دخترشه که ازاینورم واقعا من خانومماوبچمادوس دارم وتصمیم نهاییم به برگشتشه وشروع زندگیم بدون هیچ چیز از گذشته والان هم من واقعا به خدا قسم بادخترعموش همه چیا بهم زدم فقط وفقط میخوام خانومم برگرده وزندگیمونا جمع وجور کنیم که متاسفانه پدر خانومم مانع این کاره ونمیزاره ومنم نمیزاره باخانومم حرف بزنم وحرفاما بهش بگم وازجانب خانومم با آتو هایی که ازمن درطول زندگی گرفته که اسکرین شات از پیامهای من ودخترعموش هست منا تهدید میکنه.من چیکار کنم برای برگشت خانومم؟؟؟حرف منم این بوده اگه مهریه را میخواد مشکلی ندارم پرداخت میکنم ولی نمیخوام خانومما طلاق بدم ومیخوام برگرده سرخونه زندگیش. میخواستم یک وکیل طلاق به من کمک کنه

 12. سلام. برای پذیرش وکالت طلاق میخواستم ببینم پرونده منو انجام میدین؟
  اول میخوام جداشم بعدا برای حق وحقوقم اقدام کنم…
  میخوام ظرف مدت کوتاهی طلاق بگیرم…حق وکالت محضری دارم…هیچ پرونده ای درمراجع قضایی تشکیل ندادم.

  1. سلام وقت بخیر. بله میتونید از طریق وکیل کارتون رو شروع کنید. انشاالله در کمترین زمان پرونده انجام خواهد شد.

 13. سلام. درخواست تدوین دادخواست دادخواست فرجام خواهی دارم.
  رای طلاق به خاطر ضرب و شتم توسط همسرم در دادگاه بدوی به بنده داده شد اما در تجدید نظر خواهی این رای رد شد. برای نوشتن دادخواست فرجام خواهی نیاز به کمک دارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس جهت رزرو جلسه با وکیل