وکیل تغییر کاربری

 1. خانه
 2. ملکی
 3. وکیل تغییر کاربری
وکیل تغییر کاربری

وکیل تغییر کاربری

برای اعطای وکالت به وکیل تغییر کاربری متخصص تماس بگیرید: 44899341-021

در صورتی که تنها نیاز به مشاوره دارید، سوال خود را در کامنت های انتهای این صفحه بپرسید. مشاورین حقوقی ما در کوتاه‌ ترین زمان به سوالات شما پاسخ می‌دهند.


با افزایش رشد جمعیت کشور در سال ­های اخیر و از طرفی مشکلات عدیده اقتصادی که متاسفانه چند سالی هست گریبان مردم عزیز کشورمان را گرفته است، بسیاری از افراد به فکر فعالیت­ های بیشتر اقتصادی افتاده ­اند تا بتوانند به درآمد بالاتری برسند. در کنار این عوامل باید به خشکسالی­ های سال­ های اخیر و همچنین به صرفه نبودن تولیدات کشاورزی برای تولید کنندگان و کشاورزان اشاره کرد، به همین دلیل چند سالی است این کشاورزان و باغداران به منظور کسب درآمد به فکر تغییر کاربری زمین­ های کشاورزی یا باغات خویش افتاده ­اند، تا بتوانند به درآمد بیشتری دست پیدا کنند. در سطح املاک و اراضی شهری نیز بحث تغییر کاربری به خصوص تغییر کاربری از املاک مسکونی به تجاری رونق زیادی پیدا کرده است.

اما تغییر کاربری یک زمین زراعی یا شهری به سادگی امکان­ پذیر نمی ­باشد و نیازمند تلاش، دوندگی و صرف هزینه ­های بسیاری است که در ادامه به آنها اشاره می­ کنیم. به همین دلایل بسیاری راه دوم یعنی تغییر کاربری غیر قانونی را در پیش می­ گیرند تا از این طریق راحت­ تر و سریع ­تر به مقصود خویش برسند، که البته در صورت شناسایی این افراد برای آنها مجازات و تبعات سنگینی را در پی خواهد داشت. پس داشتن یک وکیل تغییر کاربری خوب می ­تواند در این زمینه یاری­ کننده بزرگی برای مالکان باشد. در این مقاله در مورد تغییر کاربری، انواع آن، و مجازات ­های متخلفان تغییر کاربری اراضی بیشتر صحبت خواهیم کرد. در صورت نیاز به بهترین وکیل ملکی در تهران، می توانید وکالت پرونده های خود را به گروه وکلای دیوان سالار بسپارید.

تغییر کاربری چیست؟

به طور کلی هر ملک یا املاکی که در اختیار افراد قرار دارد طبق ماده 100 قانون شهرداری از ابتدا در سند و پروانه آن نوع کاربری آن مشخص شده است، به عنوان مثال اراضی کشاورزی دارای کاربرد و پروانه کشاورزی هستند یا املاک تجاری کاربرد تجاری دارند. حال اگر بخواهیم کاربری ملک خود را تغییر دهیم به آن تغییر کاربری گویند، به عنوان مثال کاربری ملکی که پروانه ساخت آن مسکونی است و می­ خواهیم تبدیل به واحد تجاری شود. در ادامه راجع به مراحل و نحوه بهره بردن از یک وکیل تغییر کاربری برای پیش بردن امور صحبت خواهیم کرد.

کاربری اراضی و انواع آن

 • هر ملک یا اراضی کاربری مخصوص به خود را دارد.
 • کاربری تجاری: که محلی است برای کسب و کار و معاملات، مانند مغازه ها، پاساژها و……
 • کاربری مسکونی: مانند خانه ها و آپارتمان ­ها
 • کاربری زارعی: برای کشت و کار یا ایجاد باغات
 • کاربری صنعتی و معدنی: که در این اراضی کارخانجات و واحدهای تولیدی برای تولید و استخراج مواد معدنی قرار دارند.
 • کاربری اداری: که برای امور اداری خصوصی یا دولتی می ­تواند کاربرد داشته باشد مانند دفاتر شرکت ­ها و…
 • کاربری بهداشتی درمانی: مانند بیمارستان ­ها، کلینیک­ های درمانی و…
 • کاربری فضای سبز: مانند پارک­ ها و استراحتگاه ­ها
 • کاربری ورزشی: مانند ورزشگاه ­ها و سالن ­های ورزشی
 • کاربری آموزشی و فرهنگی: مانند مدارس، حوزه­ های علمیه و مساجد
 • فاقد کاربری: به اراضی ­ای گفته می ­شود که متعلق به شهرداری و فاقد کاربری خاصی هستند و معمولا برای دفن یا از بین بردن زباله ها از آنها بهره می ­برند.

انواع تغییر کاربری (کاربری شهری، کاربری کشاورزی)

در اینجا برای راحتی و درک راحت ­تر مفهوم تغییر کاربری، آن را به دو نوع شهری و زراعی تقسیم می­ کنیم و راجع به قوانین و مقررات و مجازات ­های تخلف در آنها صحبت خواهیم کرد.

تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات به چه معناست

با توجه به تعریف و طبق قانونی که در سال 74 در جهت حفظ اراضی و باغ ­ها مصوب گردیده از زمان تصویب این قانون به بعد مقرر شده است که هر نوع تغییر کاربری در اراضی و باغ ­ها خارج از شهر و شهرک ­ها ممنوع بوده و با خاطیان برخورد قانونی خواهد شد، به جز در مواردی ضروری که در آن درخواست تغییر کاربری از طرف مالک یا وکیل تغییر کاربری وی به کمیسیونی که شامل نمایندگانی از وزارت خانه­ های مسکن و شهرسازی، جهاد سازندگی و محیط زیست زیر نظر وزارت کشاورزی ارائه خواهد شد و پس از حدودا دوماه بررسی در صورت تایید مجوز این کار صادر خواهد شد. در صورت صدور مجوز برای تغییر کاربری فرد درخواست کننده مکلف به واریز مبلغ معادل 80 درصد قیمت روز زمین است. برای سهولت کار بهتر است از یک وکیل متخصص کمک بگیرید. برای اعطای وکالت پرونده های خود در زمینه ملکی با وکلای متخصص در گروه وکلای دیوان سالار، با شماره ی 44899341-021 تماس بگیرید.

البته باید به این نکته اشاره کرد که ساخت بنا تا متراژ 500 متر، یکبار برای صاحب ملک مجاز بوده و ایجاد دامداری، مرغداری یا پرورش آبزیان نیز مجاز می ­باشد. البته تمام این موارد نیازمند دوندگی و تلاش مالک یا وکیل تغییر کاربری وی است.

تغییر کاربری­ های شهری به چه معناست

هر شهری دارای نقشه ­ای است که از طرف شهرداری آن شهر ترسیم شده و کاربری­ هر یک از اراضی و ساختمان­ های داخل نقشه در آن مشخص شده ­اند. همانطور که بالاتر اشاره کردیم املاک و اراضی شهری کاربردهای مختلفی دارند اما شاید یکی از پر بحث ترین و پرتقاضا ترین مباحث تغییر کاربری، بحث تغییر کاربری املاک مسکونی به تجاری است.

تغییر کاربری در این شکل به این معناست که معمولا اکثریت افراد به دلیل امتیاز بالاتر املاک تجاری سعی در تهیه پروانه یا تغییر کاربری ملک مسکونی خود برای تبدیل آن به ملک تجاری را دارند، که در این مورد در صورت آپارتمانی بودن واحد مسکونی علاوه بر طی کردن مراحل قانونی یکی از مهمترین فاکتورها رضایت دیگر ساکنین آن مجموعه می­ باشد. البته در بسیاری از املاک پروانه ­های آنها ترکیبی از هر دو نوع کاربری و مسکونی هستند که به آن کاربری مختلط می­ گویند.

استثنائات در تغییر کاربری

همانطوری که اشاره شد هر یک از املاک کاربری مختص به حیطه شغلی خاص خود را دارند اما تعدادی از مشاغل هستند که می ­توانند از امتیاز املاک مسکونی نیز بهره ببرند و مشکلی در این زمینه برای آنها وجود ندارد.

 •  تاسیس مطب پزشک یا مشاغل مرتبط با این زمینه مانند داروخانه ­ها
 •  دائر کردن دفتر مجله و مطبوعات
 •  دفتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق
 •  مشاغل خانگی
 •  و مهد کودک­ ها
مصادیق تغییر کاربری

طبق ماده 10 قانون حفظ اراضی و باغ­ ها هر نوع اقدامی از موارد زیر مصداقی از تغییر کاربری اراضی می ­باشد:

 • دیوارکشی اراضی
 • گود ­برداری
 • پی ­ریزی
 • احداث جاده یا راه
 • لوله ­کشی
 • ایجاد سکونتگاه با متراژ بالای 500 متر
 • رها کردن فاضلاب
 • سوزاندن، قطع و انداختن درختان
 • و….
 • که طبق قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

مجازات متخلفین تغییر کاربری اراضی

ما در رابطه با تغییر کاربری در اراضی کشاورزی به صورت قانونی صحبت کردیم حال نیاز است به تغییر کاربری ­هایی بپردازیم که به صورت غیر قانونی انجام می ­شوند و افراد متخلف بدون داشتن سند و مدرک اقدام به این کار می ­کنند که در صورت تشخیص از طرف مراجع قضایی فرد متهم شده و موظف می ­شود از یک تا 3 برابر زمین و باغ تغییر کاربری داده شده را به به قیمت روز به عنوان مجازات بپردازد و در صورت تکرار وزارت کشاورزی موظف است پرونده خاطیان را به مراجع قضایی ارجاع دهد و مراجع قضایی به بررسی خارج از نوبت پرونده خواهند پرداخت، که در این حالت ممکن است علاوه بر حداکثر مجازات نقدی که برای متهم در نظر گرفته می­ شود بین 6 ماه تا یکسال نیز زندان برای فرد خاطی در پی داشته باشد. در رابطه با تغییر کاربری ­های شهری نیز در صورت رویت تخلف از طرف ملکی، کمیسیون ماده 5 که وظیفه رسیدگی به شکایات در این زمینه را دارد، رای به تعطیلی آن کسب و کار یا محل تجاری می­ دهد و اجرای آن توسط مامورین شهرداری انجام خواهد شد. بنابراین به دلیل مجازات سنگین، حتما از یک وکیل متخصص کمک بگیرید که قوانین ملکی را به خوبی می داند. در صورت نیاز به وکیل حقوقی و برای اعطای وکالت پرونده های خود به گروه وکلای دیوان سالار، با شماره ی 44899341-021 تماس بگیرید.

از دیگر مجازات­ هایی که برای این خاطیان در نظر گرفته می ­شود تخریب ساخت­ و ­سازهای غیر قانونی آنها در اراضی است. پس آشنا بودن و بهره بردن از دانش و تخصص یک وکیل تغییر کاربری خوب ضروری است.

مراحل تغییر کاربری

برای تغییر کاربری ملک به کمک و مشورت وکیل تغییر کاربری می ­توان از دو راه اقدام کرد، در راه اول که مرسوم تر نیز می­ باشد می ­توان به تخریب و بازسازی ملک قبلی که در اکثر اوقات ملک ­های فرسوده هستند در جهت تغییر کاربری آن اقدام کرد.

در راه دوم ملک فرد مورد نظر شرایط کاربری مورد نظر را از قبل دارا می ­باشد و فقط نیاز به کسب مجوزهای لازم برای تغییر کاربری را دارد. در هر دو مورد بسیاری از مالکان برای درگیر نشدن در امور اداری و همچنین پیشبرد سریع ­تر امور از وکیل تغییر کاربری بهره می ­برند.

مدارک مورد نیاز برای تغییر کاربری

 •  تکمیل و ارائه درخواست تغییر کاربری برای ملک توسط مالک یا وکیل تغییر کاربری وی
 •  مدارک مالکیت بر آن ملک
 •  مدارک شخصی و هویتی مالک یا مالکین
 •  پرداخت فیش عوارض نوسازی

نحوه رسیدگی به درخواست تغییرکاربری

برای تغییر کاربری یک ملک با راهنمایی و کمک یک وکیل تغییر کاربری نیاز به طی کردن مراحلی است که در زیر به صورت مختصر به آنها اشاره می ­کنیم. برای تغییر کاربری بهتر است از یک وکیل متخصص کمک بگیرید. برای اعطای وکالت پرونده های خود به وکیل خوب در پونک، با دفتر گروه وکلای دیوان سالار، به شماره ی 44899341-021 تماس بگیرید.

 ثبت درخواست در دفترخدمات و نوسازی

در مرحله اول فرد متقاضی موظف است درخواست خود را شخصا یا توسط وکیل تغییر کاربری خود به همراه مشخصات ملک و مشخصات فردیش را برای دفاتر خدمات نوسازی ارسال کند. همچنین نوع تغییر کاربری که مدنظر دارد که ملک خود را تبدیل به آن کند، و سپس منتظر پاسخ از جانب این دفاتر باشد.

 بازرسی از ملک و محل مورد نظر و صدور نقشه جدید برای ملک

در این مرحله کارشناسان در محل حاضر شده و شرایط ملک و درخواست فرد را بازرسی می ­کنند و پس از آن دستور برای کشیدن نقشه جدید صادر می ­شود.

 تهیه نقشه و صادرکردن پروانه برای کاربری جدید و شروع نوسازی

در این مرحله مالک یا وکیل تغییر کاربری وی نقشه را تهیه و به اطلاع کارشناسان امر می­ گذارد که در صورت تایید، پروانه ساخت و ساز برای وی صادر می ­شود.

 مرحله ساخت و ساز

بالاخره مرحله آخر که بازسازی و ساخت و ساز ملک مورد نظر پس از دریافت پروانه و مجوزهای قانونی آن شروع می­ شود.

هزینه تغییر کاربری

برای این موضوع نمی ­توان معیار و مبلغ مشخصی را مشخص کرد اما هر ساله شهرداری یک حداقل و حداکثر هزینه را مشخص می ­کند که می توانید با مراجعه شخصی یا فرستادن وکیل تغییر کاربری به عنوان نماینده به شهرداری از آن مطلع شوید، اما یکسری عوامل مهمی وجود دارند که در تعیین میزان هزینه ­های تغییر کاربری بیشترین تاثیر را دارا می ­باشند از جمله سن ملک، متراژ، و موقعیت آن، به طوری که در مواردی دو ساختمان حتی در یک کوچه نیز می ­توانند دارای هزینه­ های کاملا متفاوت باشند، همچنین نوع تغییر کاربری ملک که در آینده قرار است به آن تبدیل شود نیز بر هزینه ­ها تاثیر مستقیم دارد.

وکیل تغییر کاربری

در طول سال ­های اخیر بحث تغییر کاربری املاک و اراضی بسیار شایع و پر رونق شده است. اما از آنجایی که اخذ مجوزهای لازم برای این کار امری فرسایشی و دارای دوندگی ­های زیاد است بسیاری از مالکان از وکلایی که در این زمینه تخصص دارند بهره می ­برند که به آنها وکیل تغییر کاربری گویند. برای سهولت کار بهتر است از یک وکیل متخصص کمک بگیرید. برای اعطای وکالت پرونده های خود در زمینه ملکی با وکلای متخصص در گروه وکلای دیوان سالار، با شماره ی 44899341-021 تماس بگیرید.

 

ویژگی­ های بهترین وکیل تغییر کاربری

وکیلی که با قوانین و مقررات به روز تغییرات کاربری آشنا باشد و بتواند در سریع ترین زمان ممکن پروانه تغییر کاربری زمین را برای مالک فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
phone برای‌تماس‌کلیک‌کنید021-44899341